Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 21.01.2017 v 17:06

No, zase mám neodbytný pocit ukřivděnosti: měla jsem velkou radost, že jsem se bez dodatečných nápověd dopídila správného výsledku, nejenom že to nikdo neocení, dokonce najednou je tu problém s knihou? To si pak budete muset vyřídit se samotnou databází - viz http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/medvedi-124415 - není tam ani zmínka o tom, že by to snad byla kniha "o filmu", ostatně jsem uvedla i originální název autorovy knihy, takže vážně není co řešit.
Takže mám pro vás připravenou pořádnou hádanku, těšte se ;-)

soukroma
soukroma 21.01.2017 v 18:05

Velmi útlá a málo známá kniha dost známého autora vypraví zajímavý příběh, který ovšem pro dvojici hlavních hrdinů, manželů, pocházejících každý z jiného kulturního prostředí, uměle odloučených, končí nejtragičtějším možným způsobem, a to v civilizované Francii. Nás ale zajímá místo, kde celý tento příběh začal - země, k níž náleží ostrov, kterému se nevyhnula invaze Japonců, jíž padl za oběť otec hlavní hrdinky stejně jako všichni západní cizinci, zatímco domorodci zůstali nedotčeni. A právě ti se nakonec malé holčičky ujali a vychovali ji po svém... než skončila válka a na ostrov přijeli pro změnu běloši, kteří zase hledali "své" lidi, aby je vrátili zpět do civilizace.

soukroma
soukroma 22.01.2017 v 15:10

Název knihy se může zdát zcela obyčejný (označuje událost, s kterou se většina z nás vypořádává kolem 18. roku věku) po výše uvedené informaci o tragédiích popisovaných v románu, ale ve skutečnosti funguje (lze jej chápat mnohoznačně): situace francouzské dívky, kterou nakonec její manžel-cizinec najde v její domovině, vede kvůli neznalosti prostředí a totálnímu nepochopení k naprosto neadekvátní reakci, končící smrtí.
Autor tuto svoji knihu napsal před více než půlstoletím, a to tři roky po svém nejslavnějším románu odehrávajícím se ve válečné době ve stejném regionu, v zemí blízké té hledané.

shenandoah
shenandoah 22.01.2017 v 15:29

Tou zemí je Malajsie a knihou Zkouška dospělosti, autor Pierre Boulle.

soukroma
soukroma 22.01.2017 v 15:36

Ano, předávám.

shenandoah
shenandoah 22.01.2017 v 15:39

Hledáme městečko, v jehož blízkosti vyrůstá a běhá po lese bos jeden správňácký uličník.


woodward
woodward 22.01.2017 v 16:10

hm, že by kája mařík byl správňáckej uličník? to snad ne.

shenandoah
shenandoah 22.01.2017 v 16:16

Je to Mníšek Káji Maříka. Ale jaké je jeho literární jméno?

Shardlake
Shardlake 22.01.2017 v 16:23

Literární jméno místa Káji Maříka je Lážov.

shenandoah
shenandoah 22.01.2017 v 16:26

Tak to máme komplet. mirektrubak a Shardlake se dohodnou, kdo bude pokračovat.

Shardlake
Shardlake 22.01.2017 v 16:29

Odpověděla jsem, ale neznám tuto soutěž, nechám pokračování na mirektrubak.

Shardlake
Shardlake 22.01.2017 v 16:39

Z kterého města pochází ve skutečnosti parta pěti kluků, kdy jejich každodenní zážitky jsou vyprávěny prostřednictvím jednoho z nich?

woodward
woodward 22.01.2017 v 16:43

Rychnov nad Kněžnou - Bylo nás pět

Shardlake
Shardlake 22.01.2017 v 16:44

Správně, předávám slovo woodward.

woodward
woodward 22.01.2017 v 18:52

Na začátku románu, který máte uhádnout, se koná jakési vědecké symposium. Dva účastníci, každý z jiné strany plotu rozdělujícího svět za studené války, se sejdou v soukromí, protože jeden potřebuje druhému sdělit důležitou informaci a předložit mu zcela neoficiálně návrh na spolupráci znepřátelených mocností při důležité vědecké expedici. To symposium se koná na astronomické observatoři umístěné na jistém ostrově. Děj knihy je fikce, ale ten ostrov i observatoř jsou skutečné. Vlastní děj příběhu se potom odehrává úplně jinde, velmi daleko odtud.
Ptám se, na kterém ostrově se to setkání konalo a jak se jmenuje román velkého klasika svého žánru, kde se o tom vypráví.

soukroma
soukroma 22.01.2017 v 19:15

Fascinující je Roque de los Muchachos na La Palma, ale také Teide na Tenerife (ale bez knihy). Samozřejmě jich ale bude po světě víc...

woodward
woodward 22.01.2017 v 20:06

no, oceán jsi trefila správně, ale jinak zatím nic.

biki
biki 22.01.2017 v 20:22

Já bych tipovala Arecibo na Portoriku.
Podle popisu se mi plete, že jsem něco takového kdysi četla, ale momentálně mě vůbec nic nenapadá.

woodward
woodward 22.01.2017 v 20:36

takže ostrov máme. kdo uhádne knihu, je vítěz.
napovím, že v době, kdy se ten příběh odehrává, bylo už po studené válce (tedy aspoň prozatím), jenže to autor nemohl vědět, když to psal.

Raksa.A
Raksa.A 22.01.2017 v 21:52

Hele, to byl i film - já to viděla. Ale ten rakouskej dědek, co mi doma schovává věci, mi vlezl i do hlavy...

shenandoah
shenandoah 22.01.2017 v 22:08

Mě v téhle souvislosti napadá jen Carl Sagan a jeho Kontakt. Ale tu popisovanou scénu si nevybavuji.

woodward
woodward 22.01.2017 v 22:56

no, on ten aparát z areciba hrál možná i v několika filmech, ale na film zapomeňte. hledáme knihu, druhý díl ze čtyř. i když je pravda, že první díl téhle tetralogie vznikal souběžně se stejnojmenným filmem.

Shenandoah: Je to úplně úvodní scéna románu a hned v první větě se píše o tom, že ten teleskop má průměr tisíc stop.

Text příspěvku byl upraven 22.01.17 v 23:00

woodward
woodward 23.01.2017 v 08:48

dáme další nápovědu, ale nejdřív zopakuju původní zadání:

Na začátku románu, který máte uhádnout, se koná jakési vědecké symposium. Dva účastníci, každý z jiné strany plotu rozdělujícího svět za studené války, se sejdou v soukromí, protože jeden potřebuje druhému sdělit důležitou informaci a předložit mu zcela neoficiálně návrh na spolupráci znepřátelených mocností při důležité vědecké expedici. To symposium se koná na astronomické observatoři umístěné na jistém ostrově. Děj knihy je fikce, ale ten ostrov i observatoř jsou skutečné. Vlastní děj příběhu se potom odehrává úplně jinde, velmi daleko odtud.
Ptám se, na kterém ostrově se to setkání konalo a jak se jmenuje román velkého klasika svého žánru, kde se o tom vypráví.

Mezitím se podařilo uhádnout, že jde o Portoriko (observatoř Arecibo) a doplnil jsem, že hledaný román je druhým dílem čtyřdílné série, jejíž první díl vznikal souběžně s natáčením stejnojmenného filmu, a že o Arecibu a tamním teleskopu se píše v samém úvodu příběhu, hned v první větě.

dále napovím: zmíněná společná expedice dvou velmocí míří do vesmíru; je to poměrně daleká cesta, i když nepřekračuje hranice sluneční soustavy. V jistém okamžiku se do podniku pokusí navézt třetí mocnost. Ten pokus skončí katastrofou, ale i tak přinese jeden zcela nečekaný, úžasný poznatek.

woodward
woodward 23.01.2017 v 09:14

bylo by divný, kdyby to po poslední nápovědě nikdo neuhád. Máš babu.

Koka
Koka 23.01.2017 v 09:49

Jde o někdejší bratislavské divadlo STOKA, o němž psala jeho kmenová herečka a uklízečka Lucia Piussi v knize Láska je sliepka. A kapela se jmenuje Živé kvety.



Vložit příspěvek