Ilustrace a ilustrátoři

DISKUZE » Volná diskuze


Alix
Alix 04.03.2015 v 21:53

Nedokážu si představit knihy Julese Verne bez ilustrací, které jsou pro jeho knihy typické. A knihy o Vinnetouovi bez ilustrací Burianových. Nene, to nejde!

nokid
nokid 04.03.2015 v 23:07

Jak kdy. Někdy spíše ilustrace uškodí... Ale verneovky nebo knihy o prehistorickém světě bez obrázků Burianových - to neee!

Alix
Alix 04.03.2015 v 23:12

No právě! Tyto by bez těch typických ilustrací byly prostě ...takové bezbarvé?

nightlybird
nightlybird 05.03.2015 v 00:06

Funkcí ilustrace by by mělo být svébytným způsobem doplnit charakter knihy. Měla by tedy být s knihou, s jejím obsahem a stylem v jakési symbioze, neměla by působit jako jakýsi "manuál" k pochopení knihy, ale spíš rozvinout a prohloubit estetický zážitek z četby.
Potom má smysl, jinak je jen zbytečností, zvyšující cenu knihy.

pajonek
pajonek 08.03.2015 v 11:24

....některé knihy si bez ilustrací vůbec nedovedu představit ! Protože to jsou potom knihy poloviční .... vlastní představivost? ...to je zase obehrané klišé, něco jako - musím cítít vůni knihy, šustění papíru ...na tomhle písečku si už dávno nehraji....

Marika Vanova
Marika Vanova 09.03.2015 v 14:47

S ilustracemi nebo bez - jak v které knize. Dětské mám ráda se Zmatlíkovou, ale nesnáším Borna. V další literatuře mi to musí sednout, třeba ilustr. Tolkien je moc hezký.


Arya26
Arya26 09.03.2015 v 18:40

Knihy mám ráda bez ilustrací ,ale naprosto miluju ,když je u fantasy mapa ,protože se tak lepé v tom světě orientuju. Taky si myslím že je důležité zejména u fantasy to ,aby vzadu byl i přehled postav a nebo pojmů. Nesnáším!! vyloženě NENÁVIDÍM ,když se na to spisovatel fantasy vykašle. Naopak někdy vás nějaká kniha donutí k tomu ,aby jste si ji přečetli jenom kvůli tomu ,že má úžasné ilustrace (Erilian ,který se chystám číst).

ponorka
ponorka 11.03.2015 v 18:13

Ilustrace dodávají knížce další zajímavý rozměr. A i když se třeba velmi liší od představy, kterou duchu mám, osobně mi to nepřekáží. Pro mě je spíš zajímavé, jak jinak se to dá taky vidět. Takže jsem pro maximum ilustrací kdekoliv! Je to v každém případě přidaná hodnota.

Marika Vanova
Marika Vanova 12.03.2015 v 08:07

Dočetla jsem knihu Podivné město ( 2. díl Sirotčince slečny Peregrinové) a tam jsou fotky, které autor našel a vybral po bazarech atd. Moc se mi k tomu příběhu líbily a bez nich by to bylo velmi ošizené.

tester
tester 31.10.2015 v 08:28

Ilustrace knihy prodražují. Nedávno mně přišla PPSka o Islandu. Na Islandu jsem zatím nebyl. Když bych četl knihu z tohoto prostředí začne se mně PPSka vybavovat. Trochu si dovedu psané slovo převést do obrazu. Když něco čtete z prostředí vám neznámého doplňujete si ilustrace z netu? Bez toho se mně jeví četba jako plochá a ne moc zajímavá. Neškodilo by při komentářích ke knihám dávat odkazy kde jste se byli na prostředí popisované v knize podívat, nebo jestli jste tam osobně byli? To může ovlivnit komentář a hodnocení knihy.

Ars
Ars 06.11.2015 v 19:12

Já jsem zásadně pro knihy bez ilustrací..
Je hezké, když si člověk může místo či postavu sám "vyfantazírovat".
Ovšem v některých knihách jsou ilustrace potřeba (např. pohádky, a některé fantasy či historické knihy ).

tutka
tutka 20.11.2015 v 21:55

Dobrý den všem. Chtěl bych vydat sbírku básní (možná i víc), ale byl bych rád, kdyby byla ilustrovaná. Proto hledám někoho, kdo by vybral ze své rozsáhlé tvorby věci, které mu stojí za publikování a zároveň se hodí coby dokreslení nálady k veršům, popřípadě vytvořil nové. Na vydání bychom se finančně spolupodíleli. Upřednostnil bych čb kresby bez ohledu na techniku. Některá má starší dílka jsou na www.pismak.cz pod nickem kubjin. Pěkný den přeji. Jindřich Kubánek - jindrakub@atlas.cz

EvaTurner
EvaTurner 04.01.2016 v 23:10

Používají podle vás ilustrátoři nějaké skutečné a existují předlohy ke svým kresbám do knih? Například ve fantasy knihách, ale i u jiných.

reader.007
reader.007 04.01.2016 v 23:30

Myslíš jestli mají ilustrátoři fantasy doma v králíkárně draka a sem tam ho jdou očíhnout? ;-)

EvaTurner
EvaTurner 05.01.2016 v 12:17

reader.007 Tak třeba když kreslí obličeje nebo domy a tak....ale i jiné věci

Lector
Lector 05.01.2016 v 14:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

EvaTurner
EvaTurner 06.01.2016 v 12:50

hmmmmmm

mariva
mariva 08.01.2016 v 16:32

Zdeňka Študlarová, mám ráda její veselé obrázky.

haremheb
haremheb 10.01.2016 v 09:52

Zdeněk Burian, Gustav Krum

woodward
woodward 10.01.2016 v 17:50

Nedávno jsem v antikvariátu objevil vydání Ostrova pokladů s ilustracemi Františka Tichého. Výtisk na kterém jsem kdysi vyrůstal má některé z dětí mojí sestry, tak jsem si udělal radost a koupil jsem si ho znovu. Ty obrázky jsou nádherný a překlad je taky lepší než všechno, co vyšlo později.

šošana-lilie
šošana-lilie 12.01.2016 v 22:55

Já jelikož si stejně ty postavy kreslím podle popisu, tak mi je to celkem i jedno, ale více preferuji ty knihy, kde ty ilustrace nejsou.
Upřímně vybírám si knihu podle obálky a obsahu a pokud mne obálka nezaujme, tak papá. Ale hlavní je ten autor a jak jeho popisy stojí v žebříčku. :))

woodward
woodward 19.01.2016 v 20:26

šošana-lilie. když říkáš, že si je kreslíš, myslíš v duchu nebo na papír? Pokud na papír, tak to já nemůžu. Na kreslení jsem odjakživa levej.

šošana-lilie
šošana-lilie 19.01.2016 v 20:39

Woodward: Na papír. ;) v duchu to taky, ale přenést tu představu na papír, to už je lepší. ;) teda pro mne. :)))

woodward
woodward 19.01.2016 v 21:04

Takže by pro tebe měli v knihkupectví nabízet Tři mušketýry nebo Sbohem armádo jako domalovánky - s volnými listy pro ilustrace. ;)

šošana-lilie
šošana-lilie 19.01.2016 v 21:12

To kdyby bylo, tak bych skákala dva metry vysoko. ;DD



Vložit příspěvek