Ilustrace a ilustrátoři

DISKUZE » Volná diskuze


Jass
Jass 19.01.2016 v 21:19

Hudba ticha od Patricka Rothfusse má nádherné ilustrace, k té knize vyloženě sedí, jsou ve stejném duchu, ukazují věci, které jsou pro knihu naprosto zásadní a nezbytné, ale mi je přesto vnímáme jako drobnosti.
Některé ilustrace v knihách jsou prostě krásné, na některé zůstáváte zírat s otevřenou pusou a říkáte si, že člověk, co to kreslil o knize nevěděl vůbec nic.

woodward
woodward 19.01.2016 v 21:20

tak to abys založila facebookovou stránku pro podobně "postižené" jedince, a až vás bude hodně, třeba si vás všimne marketingovej expert a navrhne to nakladatelům.

MayB2
MayB2 19.01.2016 v 23:16

Z dětství stráveného u dobrodružných knížek – trojice Burian, Krum, Vraštil.
Kvůli ilustracím jsem si koupila Bornovy Tři mušketýry, i když už doma byla jiná dvě vydání.
Geniální knihy Petra Síse.
Kresby Karla Čapka v jeho cestopisech.

šošana-lilie
šošana-lilie 20.01.2016 v 21:05

Woodward: Já nemám fb. :D

woodward
woodward 20.01.2016 v 21:11

No jo, tak si kresli jen tak na papír, to je určitě lepší než nějakej facebook. ;)

šošana-lilie
šošana-lilie 20.01.2016 v 21:27

To je. ;D a je to možná zabavnější než zabíjet čas statusy o ničem. ;)


woodward
woodward 18.03.2016 v 09:46

Ale bylo by to hezké, kdyby ve třech mušketýrech bylo na úplně prázdném papíře napsáno třeba:
"Teď se mnou, pane gardisto, a zabiju vás!" A každej by si tam toho D'Artagnana a gardistu musel domalovat sám. (tedy hezké by to bylo pro ty, co to umějí; já bych si tam musel lepit vystřihované obrázky).

šošana-lilie
šošana-lilie 20.03.2016 v 10:02

Woodward: To by bylo celkově pro mne dost zajímavé. :)) přece jenom lepší, jak pořád vytahovat ty papíry. :D
Každej by si to dělal po svém. ;D

woodward
woodward 20.03.2016 v 10:07

Zase bychom ale přišli o spoustu krásných ilustrací.

šošana-lilie
šošana-lilie 20.03.2016 v 10:10

Ano ano. :) Pravda pravdoucí. :)

tester
tester 26.05.2016 v 18:19

Máme dnes dobré ilustrátory? Srovnatelné s těmi staršími. Nemám přehled.

Text příspěvku byl upraven 27.05.16 v 13:38

Alienor
Alienor 26.05.2016 v 19:39

Nevenujem sa tomu, ale minulý rok som si kúpila čiste kvôli ilustráciám Hlbokomorské rozprávky. Predpokladám, že dnes sú ilustrátori rovnako dobrí ako predtým, len ich treba nájsť.

bamba
bamba 26.05.2016 v 20:07

A problém je aj s tými, čo nie sú dostatočne dlho mŕtvi. Vyšli Karafiátovi chrobáčikovia - ale bez Trnku.

Luvák
Luvák 27.05.2016 v 09:12

František Štorm, Karel Jerie, Vhrsti, Lucie lomová, Renáta Fučíková, Petr Nikl, Galina Miklínová a mnozí další. Ale otázka, jakým způsobem a koho s kým srovnáváte.

tester
tester 27.05.2016 v 09:38

Dík za info.

pavlinda
pavlinda 27.05.2016 v 13:01

Mezi dobré ilustrátory knih(dětských) určitě patří Vendula HEGEROVÁ.

Alienor
Alienor 19.06.2016 v 12:08

Akurát som kúpila knihu Král světla - arabské mýty, legendy a pohádky. Nádherne ju ilustrovala Tereza Ščerbová.

Vysky
Vysky 24.06.2017 v 09:53

Ahoj také vám přijde,že s přibývajícími lety ubivaji ilustrace v knihách? A jaký máte nato názor?

Lessana
Lessana 24.06.2017 v 12:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 24.06.2017 v 12:59

Ano, vydavatelství šetří. Otázka tedy spíše je, jestli bychom byli my čtenáři ochotni, tyto ilustrace zaplatit. Výpravné knihy samozřejmě dále vycházejí, v limitovaných výtiscích, ovšem jsou patřičně "drahé".

Text příspěvku byl upraven 24.06.17 v 13:02

bamba
bamba 24.06.2017 v 13:08

druhý extrém ilustrácií sú komiksy. Teda moment keď sa šetrí na texte.
Pri dospeláckych knihách mi to nechýba. Problém je pri detských ilustráciách - mizerná ilustrácia a dobrý text a opačná kombinácia - dobré obrázky a mizerná kvalita textov.

Disk
Disk 24.06.2017 v 21:49

Kvalitní ilustrace ať už dětských knížek nebo knih pro dospělé čtenáře a čtenářky mají vždy přidanou hodnotu. Před pár měsíci jsem takto objevil nádherné ilustrace Cyrila Boudy k pentalogii Vladimíra Neffa Sňatky z rozumu. Cyril Bouda celou sérii nejen obohatil svými mistrovskými ilustracemi, ale celou sérii obohatil i po grafické stránce. Tato ilustrovaná verze vycházela v první polovině 70. let. Bohužel následující vydání vycházela opět bez těchto Boudových ilustrací.

Jinak velmi mě zaujala série Harry Potter s fantastickými ilustracemi Jima Kaye. Ačkoli mám doma celou sedmidílnou sérii v původních vydáních (jako pubertální chlapec jsem se do Harryho Pottera zamiloval a vyrůstal jsem s ním), vyšlé první dva díly s Kayovými ilustracemi ve mně opět probudily toho pubertálního kluka, který s radostí a dojetím objevuje nové světy. Už se nemůžu, až v říjnu (v době mých narozenin) vyjde třetí díl.

Jasně, že je to někdy dražší investice, ale je to investice, která má smysl.

bamba
bamba 24.06.2017 v 22:25

Naposledy som si nekúpila čerstvé vydanie Karafiátovych Chrobákov - pretože mi tam chýbali ilustrácie J. Trnky. Asi ešte nebol dostatočne dlho nebožtík a nechcelo sa vydavateľstvu platiť tantiémy.

encyklopedie
encyklopedie 25.06.2017 v 17:19

...mám rád ilustrované knihy, jinde jsem napsal, že jsem sběratel knih s ilustracemi Buriana,Vraštila, Kruma ..... a také, že sbírám všechna česká vydání některých knih.
Mezi ně patří slavní Tři mušketýři . Mám doma i vydání, které tady není vůbec uvedeno.
Proč o tom píšu? Chybělo mi jedno vydání, chybí mi jedno vydání a bude nadále chybět jedno vydání, protože ho nikdy nekoupím. Jsou to Tři mušketýři ilustrovaní Adolfem Bornem....a toho já tůze nerad....může být slavný jak chce....

reader.007
reader.007 26.06.2017 v 11:44

encyklopedie: tak toho já zase můžu. Třeba některé detektivky od Doyla jsem si koupila dublovaně jen abych je měla s ilustracemi pana Borna a i kdybych je oželela tam, tak třeba na obálky nejnovějších vydání povídek od Woodhouse je pohled přímo žalostný. Tam mi Born chybí úplně zoufale...



Vložit příspěvek