Jak máte seřazené knihy doma ve své knihovně?

DISKUZE » Volná diskuze


newtory
newtory 04.02.2018 v 16:57

Nie,ale teraz vážne,pre mňa osobne sú najhoršie dilemy čo kúpiť (nekúpiť) a čoho sa zbaviť (ponechať si).
To sú niekedy priam hamletovské otázky. Niekedy,keď toho nakúpim viac,mám aspoň pocit viny a to mi umožňuje na dlhší čas sa uskromniť a nerozmýšľať nad novým nákupom.
Pri selekcii to sú opäť také tsunami,vytriedite pár kníh a tým ako keby ste vychýlili akési pomyselné ťažisko a spochybnili aj prítomnosť ďalších kníh,ktoré musia krvopotne zdôvodňovať opodstatnenosť svojej prítomnosti v poličke.

Dudu
Dudu 04.02.2018 v 17:08

newtory, neuvažuješ o koupi domu? Problemy se tím vyřeší a můžeš jej naplnit až po komín.

Solitér
Solitér 04.02.2018 v 17:11

R.E.M. a reader.007- ano, seznam je dobrý, ale jak překonat lenost k jeho vytvoření?
Jednu knihovnu okupují KODovky, ty jsou přehledné, neb každá má své číslo, stačilo stáhnout seznam z webu. A z těch, co vyšly do roku 1990 mi chybí pouze 3, zatím.
Ostatní knihy asi uspořádám podle edic či podle žánrů, ono jedno nevylučuje druhé, neb edice byly tematicky laděné.

Dudu
Dudu 04.02.2018 v 17:11

... a škvár můžeš rovnou rozumně využít pro účely palivové :-)

R.E.M.
R.E.M. 04.02.2018 v 17:30

Dudu: Tvá rada je skvělá, ale jakou máš radu pro čtenáře, kteří mají dům, a přesto jim chybí místo na knihy?

Solitér: Zkus si říct: Právě teď vložím 10 knih, mám na to 5 min. Přesvědčit se k 5 minutám činnosti není tak těžké a po časovém limitu uvidíš, co Ti Tvůj mozek řekne. Buď skončíš anebo (což nejčastěji u mě zafunguje) pokračuješ dalšími 5 minutami... Za chvíli máš v Excelu "bezbolestně" zaevidováno 20 nebo i 30 knih... :-))

tester
tester 04.02.2018 v 17:34

Proč je nutné si knihy evidovat? Ve vesmíru je přece ideální stav CHAOS.


Dudu
Dudu 04.02.2018 v 17:46

R.E.M, jedině zainvestovat a pořídit něco většího,či se domluvit s nějakým rozumným sousedem, který má volné prostory a není to papírový pyroman...

Solitér
Solitér 04.02.2018 v 17:55

R.E.M.: Několikrát jsem zkoušel použít Tebou doporučovanou metodu, dopadlo to tak, že během chvíle jsem seděl s knihami okolo sebe a listoval či namátkou četl úryvky, evidence ustoupila do pozadí. :-))
Ale evidenci vem čert, tester má pravdu- chaos je ideální.
/Ono každá evidence je dočasná, stačí aby žena usoudila, že je třeba utřít prach, který tam ani není, a k čemu je evidence, když neodpovídá následnému uložení "otřených" knih? Ha?/

tester
tester 04.02.2018 v 18:05

To Soliter .... že během chvíle jsem seděl s knihami okolo sebe a listoval či namátkou četl úryvky, evidence ustoupila do pozadí.....tak to mně dělá také a tak si člověk přečte knížky o které by v evidenci ani nezakopl....Podobné situace nastávají v knihovnách při procházení mezi regály. Sem tam si vytáhnu nějakou knížku a koukám co tam všechno mají. Tak jsem nedávno narazil v knihovně na Breviář pozitivní anarchie-Vondruška, což považuji v současné době za nejlepší knihu o politické historii vývoje společnosti. A byl to náhodný výběr z regálu. Je to tak HUSTÁ kniha, že se z ní nedá vynechat ani jedno slovo.

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 18:22

Lector
Lector 04.02.2018 v 18:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 04.02.2018 v 18:24

Já to tak intuitivně cítím.

reader.007
reader.007 04.02.2018 v 21:59

Solitér: nějaké přeházení jistě časem nastane, už teď nacházím duplicity které ani neexistují protože jsem je od začátku zapisování prodala, ale i tak mám teď v knihovně mnohem menší chaos (a méně prachu) než když jsem s tím začala.
Mimochodem můj muž by si NEDOVOLIL mi na knihy jako užírače místa remcat. Uklízet si v nich musím a taky chci sama.
Netvrdím, že evidence je práce na odpoledne nebo i na víkend (pokud jich nemáte pár), já už se takhle pachtím min. 4 měsíce, jsem na čísle 3178 a pořád zdaleka nekončím. Uznávám, že kdybych je průběžně neopravovala, neobalovala (a nezačítala se), asi bych byla krapet rychlejší, ale zase ne o moc...

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 21:59

tester
tester 05.02.2018 v 00:45

Když už tedy má někdo knihy pěkně roztříděné, má seznam atd. využívá to někdo nebo je to jen pro radost z pořádku? Takovým postižením trpí hlavně ženy a pak jejich okolí. Pak odpadá to krásné vzrušení z hledání knihy. Tím zakrňuje mozek.

reader.007
reader.007 05.02.2018 v 12:09

krásné vzrušení z hledání knih opadá rovněž ve chvíli, kdy máš knihy kromě knihoven v deseti krabicích od banánů a abys zjistil, kde je ta hledaná, musíš projít všechny. A pak zjistíš, že byla stejně v knihovně 2 , v polici 6, zadní řada. Hurá :-P

Naias
Naias 05.02.2018 v 12:16

Cha, ja som takto hľadala jednu knihu, dvakrát som prezrela všetky poličky – na väčšine z nich sú knihy v dvoch radoch – prezrela som aj všetky kôpky na skrinkách, v stolíku i na koberci a nyšt! Tak ma to vytáčalo, že ju neviem nájsť, že som všetko prezrela tretí raz. Nakoniec sa ukázalo, že tá potvora bola v práci.

reader.007
reader.007 05.02.2018 v 12:30

Naias: to máš ještě dobré, protože to z tebe nedělá slepého blbce - neměla jsi šanci ji v té knihovně opravdu objevit. Já všechny knihovny prošla 5x a pak se s nechutí pustla do těch krabic. A nic... a tak jsem začala s evidencí a nakonec ji objevila přesně na té polici, co měla být původně. Ještě bych se mohla chytit pomyslné berličky, že mám v knihovně trpaslíky co mi zlomyslně knihy maskují...

Naias
Naias 05.02.2018 v 12:33

Slepca to zo mňa nerobí, ale sklerotika hej. Akosi si neviem spomenúť, kto mi do práce tú knihu odniesol. Žeby ten Japonec Onosatosamo?

tester
tester 05.02.2018 v 13:12

TO Nais ... zajímavé je, že vždy co hledáme nelze snadno najít. POZOR mozek se zablokuje, zablokuje buňku v mozku o to co hledáme oči nevidí i když tam předmět je. Je to zajímavý úkaz-stává se mně to. To asi použival Kaprfild.

Twinny
Twinny 05.02.2018 v 13:52

Já mám jen pár knih. Ale občas se mi stává, že pro něco jdu, vidím to a nic, nesepne mi, že je to ono. Za hodinu jdu znova a bum, je to tam.

tester
tester 05.02.2018 v 15:35

Zřejmě v mozku časově nefungují neurotransmitery a pak si buňky nepředají informace a není vidět to co hledáme nebo vidíme-nevidíme. Může to vznikat víc při používání antidepresiv atd. Takž je to už skoro částečně polojasné Prostě buňky mezi sebou dočasně nekomunikují. Paralelní výměna informací má vliv na to, jak je člověk duševně výkonný. Genius má propojené skoro všechny paměťové buňky a pak to podle toho vypadá. Jsou z nich pak třeba geniální počtáři atp. Lidi se tomu diví, ale my už víme o co jde. Propojilo se mně víc buněk a vylezl z toho tento příspěvek.

Twinny
Twinny 05.02.2018 v 17:11

Tak mě se to stává hlavně vyčerpáním. Asi ty spoje moc zatěžuju

Alix
Alix 05.02.2018 v 18:28

Nechala jsem si do ložnice udělat knihovnu, ale pořádek v ní nemám. Jedině u knih Kinga a Pratchetta. Zbytek mám chaoticky poskládaný, ale vždycky vím, kde co je. Obdivuji svou mamku, která si dala tu práci a seřadila si všechno v knihovně podle spisovatelů, podle národnosti a podle abecedy. Musela to být neskutečná práce, ale najdu tam všechno velice rychle.

Jass
Jass 05.02.2018 v 20:17

Tak to já mám prostě skupinky knih, co k sobě patří... Někdy je očividné proč, jindy vůbec, ale najít to, co hledám pro mě téměř nikdy není problém. V čem začínám mít problém zásadní a trochu lituji, že jsem si neudělala seznam, je, že si přestávám pamatovat kterou moji knihu má kdo půjčenou...

t.adm
t.adm 05.02.2018 v 20:37

newtory: Co myslíte knihami v naději? A samozřejmě jsem taky popředu s nakupováním, ale neodděluji od sebe přečtené a nepřečtené. Pokud dojde místo na určité poličce, přesunu celou sérii nebo vrstvím knihy na sebe. Jinak mám vždy okolo pěti knih v oběhu, jak je půjčuji rodině nebo známým, ale vždy mám přehled.

Jass
Jass 05.02.2018 v 20:47

t.adm: Taky bych měla přehled, ale některé knihy už jsou půjčené třeba tři roky... a to už pak ztrácím tu stoprocentní jistotu, že je to tak, jak si myslím...



Vložit příspěvek