Popsugar výzva 2015-2018

DISKUZE » Volná diskuze


volejnicka
volejnicka 07.12.2017 v 19:47

Tak jako knihy k tématu aliterace mám doma následující
Střižna smrti
Pláč v poušti
Hovno hoří
Nepravý Nero
Zaslíbená země
Případ Pelikán
Dánská dívka

MonikaJanka
MonikaJanka 07.12.2017 v 20:41

Zatracenej Zátopek
Nos neschováš

Text příspěvku byl upraven 07.12.17 v 20:43

makynka911
makynka911 08.12.2017 v 06:21

Teď jsem si po přečtení jednoho příspěvku na DK uvědomila, že další knihou s textem písně v názvu je kniha od E.M.Remarque - Nebe nezná vyvolených, což v písni zpíval Petr Kolář (Vyznání)

Lina_S
Lina_S 08.12.2017 v 21:10

Letos jsem v soutěži jednoho knihkupectví vyhrála knížku od Pauly Hawkins Do vody.
https://www.databazeknih.cz/knihy/do-vody-333112
Už se mi tu válí půl roku a ještě jsem se k ní nedostala. Ale padla mi do oka, když se tady řešily ty knížky s textem písně v názvu. Dřív jsem dost s přáteli hrála na kytaru, pořád jsem si říkala, že tohle někde prostě musí být. A vzpomněla jsem si. :-) Růžička od Spiritual Kvintetu. "Krásná růže v sadu kvetla, u besídky ve chvojí, ta mé milé hlavu spletla, chtěla ji mít v pokoji." A poslední věta té písničky je: "Milá pláče, růže zvadla, nedala ji DO VODY." :-)

Ajrad1981
Ajrad1981 09.12.2017 v 21:19

Lina_S: Jste geniální! :-) Možná využiji, pokud na text písně nenapasuju jinou ze svých knížek.

Emilie1906
Emilie1906 11.12.2017 v 21:19

Skupina Kryštof má píseň Malý princ, takže i tato kniha se dá přečíst v rámci bodu: Kniha s textem písně v názvu


Ajrad1981
Ajrad1981 12.12.2017 v 08:03

Konečně se mi podařilo najít vhodný přístup k bodu 44. Diskuze na goodreads vyzněla jasně: mám např. irské kořeny, přečtu si něco od Jamese Joyce. Moc mi to ovšem nepomohlo, protože nevím o jiných kořenech než českých (genetickou analýzu si dělat nebudu) a přečíst si jakoukoliv knihu od jakéhokoliv českého autora není výzva. Mezi předky nemám ani žádnou významnou osobnost (nebo mi aspoň není známo), na kterou by se dalo upnout.
Tak jsem zkusila zapátrat v historii města, ale tady snad chcípl pes, žádná pořádná historická akce, pokud nepočítám dobytí hradu Husity, ale ti to tenkrát brali šmahem. Nicméně jako výchozí bod to bylo celkem dobré. Celorepublikově to nebyla žádná velká událost, tudíž učebnice dějepisu o tom mlčí. Usoudila jsem, že bych to mohla najít v Husitské epopeji - no jo, ale ve druhém, nebo ve třetím díle?! Časově se trochu překrývají a u nás byli Husité právě v tom překryvu. No, když budu mít čas číst tři knížky...
Nicméně od Husitů jsem se dostala ke králi Jiříkovi z Poděbrad a Z KUNŠTÁTU (ten je za rohem) a vynalezla jsem trilogii od Bohumila Říhy a Paměti od Václava Erbena, taky trojdílné. Z Pamětí mají u nás v knihovně jen třetí díl, což je na nic, takže Říha; stejně mě to láká víc. A Husitskou epopejí třeba podaruji někoho z rodiny, ať ji mám v záloze :-)

makynka911
makynka911 12.12.2017 v 10:00

Ajrad1981 - děkuji za osvětlení kořenů, jednu stranu mám z Ruska - takže konečně asi Evžen Oněgin nebo Piková dáma :) moc jsem si s tím nevěděla poradit, ale teď už mám konečně bod odrazu :)

Jinak vám přeji při výběru hodně štěstí, snad vás to bude bavit, mě třeba husité a celkově historie v Česku baví a zajímá :)

rysavas
rysavas 12.12.2017 v 22:40

Můžu dvě otázky? Tak trochu mimo téma :) Kolik tak přibližně máte doma knih a kolik z nich máte nepřečtených? Díky :)

Ajrad1981
Ajrad1981 13.12.2017 v 08:54

Odhaduji, že tak 70% z mých knížek jsem ještě nečetla, ale celkový počet knih odhadnout nedokážu. Teď se k většině z nich ani nedostanu, abych to spočítala, protože před policí mám narovnaný polotovary vánočního cukroví, ale příští týden si zkusím vzpomenout a spočítat :-D

Ajrad1981
Ajrad1981 13.12.2017 v 08:58

A ještě se vrátím ke knize s textem písně v názvu. Ono je to vlastně docela jednoduché. Když si vybere knihu s jednoslovným názvem, je dost velká šance, že tohle slovo bude v nějakém songu.
Já jsem právě sahala po Přízracích od McBaina, ale pak jsem si vzpomněla na Daniela Landu a "Jsou jako dva přízraky, co odněkud sem zabloudili...", takže o pár týdnů odkládám ;-)

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 09:51

Ajrad1981: já právě jak si tu vybírám ty knihy do výzvy, tak polemizuji nad tím, zda zvládnu někdy dočíst ty, které mám doma, jelikož většinou jsem v rovnováze pořízených a přečtených knih - cca 40 knih ročně - ale v knihovně mám teď okolo 1720 knih a z toho je asi 600 nepřečtených, tak vážně netuším, kdy je přečtu...

Jinak zrovna včera jsem z polotovarů cukroví vytvářela finální kus, ale ještě mi zbývají tři druhy, tak nevím, jak to dám :)

Tu písničku od Landy mám ráda :) Já jsem pro změnu vlezla do knihkupectví a můj zrak padnul na knihu Dopisy, které nikdo nečetl a bylo to tak rychlé a intenzivní, že jsem si jí koupila a zařadím ji do bodu: the first book you see in a bookstore z výzvy 2016 :)

Naias
Naias 13.12.2017 v 10:11

Čítate niečo z tej popsugar výzvy v cudzom jazyku?

Ajrad1981
Ajrad1981 13.12.2017 v 10:42

rysavas: Pro mě je nakupování knížek něco jako protistresový faktor, takže poslední tři roky se mi to nějak nedaří ukočírovat. Letos jsem si jich koupila 70 a to nepočítám vánoční nákupy. Ale říkám si, že je lepší hromada nepřečtených knih než antidepresiva :-D

Naias: Ve slovenštině :-D :-D Anglicky bych to zvládla taky, ale trvalo by mi to delší dobu než česky a nevím, jestli na to budu mít čas. Ráda bych to zkusila, uvidím ;-)

Maanna
Maanna 13.12.2017 v 11:01

Ajrad1981, rysavas: Když nakupuji víc, než stíhám přečíst, říkám si, že si tvořím zásoby knih na důchod, až na ně nebudu mít... A knih mám zkrátka celkem hodně:-)
Jinak ty kořeny budou problém - o žádných vzdálených nic nevím a mladoboleslavsko, odkud pocházím, mě zrovna k ničemu neinspiruje. Historie automobilového průmyslu není úplně můj šálek čaje (či kávy).

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 13:39

Ajrad1981: mám takový pocit, že v tomto ohledu máme hodně společného :)) knihy jsou moje antidepresivum a když je nejhůř, tak si prostě nějakou knížku koupím, podle toho to taky dopadá. ...zvláštní, že poslední dobou si je kupuji víc a víc :) Když už jsme na tom tak podobně, nejste taky náhodou na rodičovské? :))

Naias: mám to obdobné jako Ajrad1981, také občas čtu ve slovenštině a anglicky spíše výjimečně, teď mám pocit, že bych se svým pomalým anglickým čtením okrádala o to rychlé české :)

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 13:40

Maana: tak to doufám, že se toho důchodu dožiju, abych si ty knížky mohla pořádně užít :))
Ty kořeny také stále nevím, pořád se přikláním k nějaké knize z pravěku....tam si člověk vždycky najde nějaký ten kořen :)

Maanna
Maanna 13.12.2017 v 13:58

Naias: Anglicky, když není zbytí (tj. kniha mě zajímá a překlad se nechystá), ale nerada...

Naias
Naias 13.12.2017 v 13:58

Ajrad, rysavas, tiež čítam po anglicky strašne pomaly, ale inak než praxou sa to zlepšiť nedá, bodaj to. Ale ja si to môžem dovoliť, moja výzva nemá také kvantum bodov, ale len dva.

A kníh, čo budem čítať v dôchodku, mám kopce.

Ajrad1981
Ajrad1981 13.12.2017 v 14:39

rysavas: Nejsem na rodičovské, tahle životní etapa mě možná mine ;-) A nebojte se, ještě párkrát zvýší hranici odchodu do důchodu a nedožije se jej nikdo ;-)

Naias: Všechno se lepší praxí, i angličtina. Já jsem zatím v angličtině četla jen Dva v buši od G. Durrella, což bych měla v češtině za den, anglicky jsem to - na etapy - četla dva měsíce, ale tohle fakt není úplně ideální volba. V DK Čtenářské výzvě je kniha žánru, který běžně nečtete, tam zařadím 50 odstínů šedi a to je zas prý úplně jednoduché, tak se třeba hecnu.

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 14:55

Naias: Já teď sleduji můj oblíbený seriál v angličtině, takže si trochu připravuji půdu na to, abych v angličtině začala zase číst. Příští rok se jí musím zase více věnovat, abych si jí osvěžila, než se vrátím do práce.. Přijde mi, že se mi během těch pár let vykouřila z hlavy...ale na druhou stranu, tomu seriálu rozumím tak z 80% tak to není tak hrozné :)

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 14:57

Ajrad1981: Já jsem ráda, že mě neminula....:) I když to vypadalo, že o ní zůstanu ochuzena...naštěstí vše dobře dopadlo a mám dvojité štěstí....takové depresivum a antidepresivum v jednom :))

bagel
bagel 13.12.2017 v 15:34

Ajrad1981, rysavas: jak já vám rozumím :-) doma haldy nepřečtených knih a kupuji další + k tomu knihy z knihovny... taky si dělám zásoby na důchod, který mám však blíž než vy. Stále se chystám na čtení v angličtině, knihy z Amazonu lákají a už jich mám ve čtečce docela dost, ale zatím vždy upřednostním knihu v češtině, že ji přečtu rychleji.
Ajrad1981: moc se mně líbil váš článek "Jak na Čtenářskou výzvu" - výzev lze vytvořit nespočítaně - sleduji dost anglických blogů a tam se to jimi hlavně na konci roku vždy jen hemží.
Ale přiznám se, že knihy čtu bez ohledu na mnou plněnou výzvu a pak si je zpětně doplňuji. Což při množství knih, které přečtu, většinou není moc problém.

Maanna
Maanna 13.12.2017 v 16:09

Ajrad1981: Vzhledem ke stavu mých kolen se v nejhorším dočkám dříve invalidního než starobního důchodu a už se pak na všechny čekající knihy těším... Když ono se nedá odolat. Mám trochu křeččí povahu a hlavně pokud se mi kniha fakt líbí, už ji nechci vracet, což je u veřejných knihoven trochu problém...

rysavas
rysavas 13.12.2017 v 16:21

Maanna: tak to jsme na tom stejně, nerada bych knihu, která se mi opravdu zalíbí natolik, že bych jí chtěla mít, pak chtěla vracet do knihovny. Navíc jsem takový ten typ, co má rozečteno, třeba 30 knížek a to by asi moc nebylo v souladu s dobou vrácení :) A ještě jeden důvod by se našel, když bych knížku přečetla a líbila se mi natolik, že jí chci mít i doma, tak bych jí koupila, ale nedovedla bych jí hned znovu číst a to mi přijde prostě divné - koupit knihu, aniž bych měla v plánu jí číst....to je vůči ní prostě nefér :) Teď si říkám, že možná vypadám trochu jako cvok :)



Vložit příspěvek