0 TU. Svazek II

0 TU. Svazek II
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479738/bmid_0-tu-svazek-ii-HDJ-479738.jpg 4 84 84

0 TU série

< 2. díl

0 TU je historickým životopisem pojednávajícím o strastiplné cestě kultury Talů na odlehlý skládkosvět Coraab a jeho následné kolonizaci. Ústřední postavou knihy je ctihodná Tal Kusa-Gammah, první z dlouhé linie coraabských Pánů Těžby, která se na sklonku života svěřuje čtenáři se svým pohnutým osudem. Díky jejímu autentickému svědectví dnes můžeme nahlédnout na události počátku coraabského letopočtu očima ženy, která se svými odvážnými činy navždy zapsala do historie. Obsáhlý debutový román Jakuba Hussara je jednou z nejambicióznějších českých science fiction poslední dekády. Tvorbě svého fiktivního vesmíru se Jakub věnuje více než dvacet let a kniha, stejně jako dříve úspěšná karetní online hra ze stejného světa, plně dosvědčuje neuvěřitelnou propracovanost tohoto vesmíru i autorův poutavý smysl pro detail.... celý text

Přidat komentář

bosorka
23.02.2023 5 z 5

Druh díl hodnotím ještě o fous lépe. Svět, který Jakub Hussar předložil v první části jsem už znala a tentokrát přišlo i několik akcí a zvratů. Četlo se to samo. 4 a půl.

Berg1
15.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Druhý díl mě bavil možná o chlup méně než ten první. Pořád se jedná o neskutečně komplexní a propracovaný svět o kterém se chci dozvědět víc. Chyběla mi tam ale větší emoce - hlavní hrdinka Ytterbia je dějem spíše vláčena a její kroky dokonce vedou bezprostředně k smrti statísiců nevinných talů nad čímž projevuje jen hodně omezenou lítost. Ale jsou to její paměti a svědomí, ne moje. Líbilo se mi poslední slovo autora žijícího několik tisíc TU po ní, který událost osídlení Coraabu zasazuje do kontextu (k tomuto doporučuju i Wiki Coraabie). Tam ale vyprávění mělo skončit, závěrečná část a posledních cca 30 TU jejího života už byla zbytečná, případně by si zasloužila další celou knihu, do této nepatřila.


Patapuf
11.11.2022 5 z 5

Myslím, že kvalitativně je to stejný jako svazek první, ale vzhledem k tomu, že jsem naladěný na exoprostor, tak už je to pro mě větší zábava a proto dávám plný počet...

Prince_of_book
26.04.2022 5 z 5

Druhý dílů velice zajímavého scifi českého autora Jakuba Hussara. Dostal jsem se k ní na doporučení kamaráda, jenž mi tento svazek také půjčil ze své sbírky. Kniha mě bavila od začátku do konce a ani nebylo složité se začíst, jelikož jsem již znal souvislosti díky prvnímu dílu

Jediné, co mě iritovalo, bylo stejně jako u prvního dílu informování o blížícím se zvratu na konci většiny kapitol ve smyslu "škoda že jsem osobu XY viděla naposledy"..."a to zdaleka nejhorší mě mělo teprve potkat" atd...

Hodnotím 9,5/10 jelikož jsem již neměl problém se začíst, ale na druhou stranu zde byly stále upozornění o blížících se zvratech, což mě trochu iritovalo.

Shaxx
05.09.2021 4 z 5

Jak je ten známý Martinův citát, že čtenář prožije tisíc životů, než zemře... Tak musím poděkovat Hussarovi, za tenhle prožitý život s 0 Tu, konkrétně život Tal Kusa-Gammah, od začátku až do konce.
0 Tu mi při čtení dost připomínal Dunu od Herberta a upřímně, 0 Tu mě bavilo víc. Nevadilo mi, že celý příběh je podáván poněkud věčně, občas v kusých informacích a někdy s takovým chladným odstupem - o to víc to připomínalo autentické sepsané paměti stárnoucí ženy, která vypráví svůj životní příběh. Jednička skončila dost napínavě a dvojka plynule navazuje. Gammah je už starší, vyspělejší a přebírá do rukou nejenom svůj osud, ale také osudy svých poddaných. Na povrch vyplouvá spousta temných tajemství, které mají obrovský dopad na budoucnost. Novopečená paní Těžby má před sebou nejedno těžké rozhodnutí. Části, které se odehrávaly na magravu, mě bavily víc, než na pevnině. Líbil se mi konec, který nebyl tak jednoznačný, jak by to mohlo vypadat, aneb ať si čtenář udělá svůj obrázek toho, jak to s Gammah dopadlo...
Vizuálně nádherně zpracované dílo, které má i svým originálním, propracovaným obsahem co nabídnout. Spadá do trochu těžší četby, nejedná se o oddechovku, ale stojí to za to.

jakub3826
21.08.2021 5 z 5

Poslední měsíc jsem žil půlkou myšlenek na magravech a na Coraabu, svět mě pohltil. Chvílemi bylo až nepříjemné prožívat s hlavní hrdinkou její útrapy. Příběh mi evokoval romány jako Muž, který rozuměl hadí řeči; nebo Studenti, láska, Čeka a smrt. Ty jsou pojaté jako deník. 0 Tu je zpětně vyprávěná kronika, takže se styl vyprávění příliš nemění s tím, jak hrdinka dospívá.

Intermezzo na konci dokonce přidává možnost nespolehlivého vypravěče, což nenásilně dodává knize další rozměr a funguje jako zcizovák, který ospravedlňuje podivnosti ve vyprávění (Gammah se dvakrát dozvídá o Riinovi a Csidajovi?).

Objevuje se i můj oblíbený motiv z Kantosu Hyperionu (kabátovské Dary, které bojíme se vrátit).

Tolkien vymyslel příběh dobrodružné cesty, aby mohl představit svůj svět a na posledních 150 stránek nacpat dějepis. Jakubovi se podařilo ten dějepis daleko přirozeněji integrovat do příběhu. Povedlo se mi vžít se do z pohledu dnešního Coraabiana přes 4000 let mrtvé legendy a dal bych si to znovu! :)

SedllY
14.08.2021 4 z 5

2.část příběhu o trochu lepší, akčnější, zajímavější. Obě knihy stály za to. Jen tak dál.

klarca.r
26.07.2021 5 z 5

Do druhého dílu jsem se začetla hned od začátku, s postupem kapitol začne příběh nabírat na obrátkách, místy byl děj velmi napínavý a tragický, což se mi hodně líbilo. Z knih jako celku jsem nadšená, nic podobného jsem ještě nečetla :)

michal7116
06.07.2021 5 z 5

Narozdíl od prvního svazku je příběh živější, plný zvratů a nečekaných událostí. Opět výborné zpracování, plné malých detailů. Text je čtivý, příjemně členěn do menších odstavců a poměrně krátkých kapitol.

Maud22
28.06.2021 5 z 5

Je nad žebra jasné, že další životní osudy nyní již Paní Těžby nebudou jednoduché. Cesta k vysněnému na suroviny bohatému světu je dlouhá a za tu dobu se odehrálo mnoho tragických událostí, které střídala období zdánlivého klidu. Na scénu přicházejí i další bytosti. A vše spěje nikoliv ke svému konci, ale k další éře nastoupivší generace. Za obzvlášť povedenou považuji malinkou kapitolku nazvanou Slovo závěrem, jež je epilogem, který by napsal každý správný historik (literární historik) o procesu svého bádání včetně poděkování. Samotný závěr zahalený do rokosového dýmu je patřičně smířený a nostalgický, jak se od kroniky mapující dlouhou cestu za života Tal Kusa-Gammah očekává... Nelituji, že jsem si opatřila a přečetla.