100 zajímavostí ze staré Šumavy
Petr Mazný , Pavel Fencl , Tomáš Bernhardt
100 zajímavostí ze staré Šumavy série
1. díl >
Pestrá mozaika zajímavostí a reálií vztahujících se k dějinám Šumavy a k životu jejích obyvatel převážně v 19. stol.
Přidat komentář
Jedná se o kompilaci z 24 knih. Mezi zajímavostmi najdeme kapitoly o králi Šumavy, o životě a práci lidí na Šumavě, o sklářství, o plavení dřeva, o železnici, o posledním medvědovi, o památných stromech, o zaniklých vesnicích, o plavebních kanálech, o zámku v Debrníku, o umrlčích prknech, o počátcích turistiky, o Čenkově pile, o Juránkově chatě.
Zaujala mě kapitola o brisilu - šňupacím tabáku s úlomky skla pro otrlé a o barabech, kteří pracovali na výstavbě tunelu pod Špičákem v letech 1874-1877. Bylo zde použito 90 tun dynamitu a zahynulo 60 dělníků z Itálie a Dalmácie, kterým místní říkali barabové (otrhanci, tuláci). Slovo baraba je prý odvozeno od jména Barabáš, což byl zločinec omilostněný místo Ježíše. Stejný původ má i slovo barabizna - dřevěná chatrč barabů.
...jako obyvatele Šumavy mě překvapilo zjištění,že se na Šumavě nechovala drůbež (predátoři byli v přesile) a že se 17% dřeva z plavebních kanálu se ztratilo.Z dlouholetých zkušeností vím,že chov drůbeže je opravdu ztrátový a dřevo se krade pořád,i když ne tolik...