12 nesmrtelných
Zdeněk Rampas , * antologie
Tři horory, čtyři fantasy a pět science fiction - výběr toho nejlepšího, co Akademie SF, F a H ocenila za svou dvacetiletou historii. Uvedená díla zdařile dokládají šíři záběru české a slovenské fantastiky posledních dvou dekád. Od rozpustilosti a neuctivého zacházení s klasiky, přes jejich poučené následování až po hledání a tvorbu vlastního světa. Jedná se o texty, které vám utkví v paměti na dlouhou dobu, možná i navždy. Právě proto jsme antologii připravenou tahounem Akademie (a prezidentem Československého fandomu) Zdeňkem Rampasem pojmenovali Dvanáct nesmrtelných.... celý text
Přidat komentář
WTF?!
(Text je příliš krátký, takže musím prodloužit příspěvek. No vida, už to systém vzal.)
Sbírka povídek, co na to říct, nějaké povedené a zajímavé jiné o ničem a nudné. Kniha více méně průměr a jako mínus vidím její tloušťku, ne že bych se bál mnoha stran textu :-), ale cestování a manipulace s ní byla nepříjemná.
Jak už sem tu psal nemám povídky moc v lásce pro jejich krátkost, ale u tohoto souboru tomu tak není.... Můj favorit je Bratislavská bludička, která je dlouhá a trošku mi připomíná slabý odvar Kulhánka.... Nedá se to úplně srovnat, ale nádech tu je...
Tenhle výběr mě bohužel nijak nenadchl. Abych byl přesnější, spíš mě hluboce zklamal. U povídky Bratislavská bludička jsem myslel, že se pověsím.
Pokud by toto mělo být to nejlepší z československé sci-fi a fantasy, pak to raději nikdy nemělo vyjít. Několik málo věcí se ale opravdu povedlo - 'Turkobijce' od Juraje Červenáka je sázka na jistotu, výborný příběh, při jehož čtení si člověk přeje, aby to byla spíš knižní trilogie, než krátká povídka. Nebo třeba 'Kousek Leslie Wildové' je něco příjemně svěžího a neotřelého, ale zbytek je z větší části hodně průměrný, a to jen v tom lepším případě. Například 'Jantarová kapka' je asi to nejprostodušší a nejvágnější, na co se dá v žánru narazit... Ale aspoň je to krátké. Za to nejdelší povídka knihy, 'Bratislavská Bludička', je paradoxně ze všech nejhůř napsaná, navíc stylem, který by dokázaly ocenit asi jen čtenářky dnes již naštěstí zaniklého časopisu Bravo, kdyby to tam vycházelo na pokračování... Celkově velké zklamání, na jednu slušnou povídku tu připadá hned několik s prominutím pitomých a pár průměrných, které si po dočtení knihy už ani nebudete pamatovat. To nejlepší na celé kompilaci je asi naprosto parádně zpracovaná grafická obálka, která mě - upřímně řečeno - přesvědčila ke koupi.
Štítky knihy
česká fantasy české sci-fi česká fantastika
Část díla
- Annin čas 2011
- Bratislavská bludička 2013
- Conan maniodepresivní 2003
- Čtrnáctý rok na Guláši
- Hnízdečko
Tři hvězdy jsou hlavně za Lunapark Luna, to je povídka, která kvalitativně opravdu vyčnívá. Pak docela ušly první tři povídky, i když jako "horor" bych je asi neoznačila. A dále: Jantarová kapka – vlastně o ničem, vše podřízeno jen tomu, aby na konci byl člověk smutný a dojatý. Conan – rádobyvtipný krátký rozhovor, jako povídka celkem zbytečné. Turkobijce – pro ty, kteří rádi popis bitev, což já bohužel nejsem. Bludička – nepokrytá červená knihovna, která se neúspěšně snaží maskovat jako fantasy, údajná akční zápletka vyšumí bez ničeho, ale hlavně že se dvě srdce najdou. Guláš – nic moc originálního, žádná přidaná hodnota. Žena v zimní zahradě – lovestory jak noha, a zase nic originálního, cestování časem podobné zamilované příběhy jistí. Annin čas – trochu zajímavější, ale pro mě moc komplikované. Útok na oceán – tak to jsem ani nedočetla, to se nedalo, jak to bylo nezáživné; ale zřejmě jakési hrátky s českou alternativní historií a odkazy na jiné literární postavy, čehož smysl jsem ale už neodhalila. No a Kadlečková jasný vrchol. Celkově je na knížce asi nejpovedenější obálka.