19. študentská vedecká a umelecká konferencia FF PU. Zborník príspevkov, 2024

19. študentská vedecká a umelecká konferencia FF PU. Zborník príspevkov, 2024
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538988/bmid_19-studentska-vedecka-a-umelecka-konferencia-ff-pu-zbor.jpg 4 1 1

Zborník príspevkov z 19. študentskej vedeckej a umeleckej konferencie FF PU, ktorá sa konala pod záštitou dekanky FF PU prof. PhDr. Beáty Balogovej, PhD., MBA dňa 3. mája 2023.

Slavomír53
28.05.2024 4 z 5

Hoci ťažisko môjho záujmu leží inde, najväčšmi ma zaujal príspevok Kataríny Mikulovej pod názvom Mužský odev v 14. – 15. storočí v Uhorsku. Ja nerozoznám na freske knieža Sama od kráľa Ladislava pomaly, a pôvodkyňa opisuje šatstvo rôznych Uhrov v takých podrobnostiach, že sa rozum zastavuje. Ja vidím iba machuľu, a ona presne opisuje, o aký druh odevu ide. Nádhera, klobúk dolu. Druhý príspevok by som bol býval prehliadol, keďže sa nenachádzal v časti história: Identita Slovenov Veľkej Moravy a jej význam pri utváraní a upevňovaní národného povedomia moderného slovenského národa. Je to druhýkrát, čo čítam o tom, že stredoveké jať sa má čítať ako naše ä. A to ma teší. Halaj spomína aj medzinárodnou vedeckou obcou uznaný runový nápis stredovekých Slovenov, nájdený kúsok od našich súčasných hraníc. Opäť sa mi potvrdilo, že zapálení mladí študenti píšu zaujímavejšie, ako platení profesori.