23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu
Ha-Joon Chang
Současná západní společnost přísahá na neoliberální model ekonomiky, který za nezpochybnitelné dogma prohlašuje tzv. volný trh – ostatně i v Čechách svého času byla „neviditelná ruka trhu“ nedotknutelným božstvem. Ha-Joon Chang, jenž (snad díky svému původu) dokáže nahlédnout kapitalistickou ekonomiku západního střihu jaksi zvnějšku, vlastně vyslovuje, popisuje a zdůvodňuje jen to, co v posledních desetiletích začali vnímat mnozí: že volnotržní ekonomika přes všechny proklamace a teoretické ospravedlňování v mnoha směrech selhává. Ekonomiku volného trhu kriticky rozebírá z mnoha úhlů a velmi názorně ukazuje její nedostatky. Nenabádá ovšem k zavedení jakéhosi protikladného socialistického modelu, ale doporučuje řadu opatření, která by současný model dokázala zlepšit k prospěchu všech.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2013 , Argo , DokořánOriginální název:
23 Things They Don't Tell You About Capitalism, 2011
více info...
Přidat komentář
Některé názory v knize jsou docela problematické (například ty o mobilitě práce), ale jinak je to docela zajímavé zamyšlení o tom, jak skutečně fungují trhy - a zvláště jak jsou trhy propleteny s politikou a jak si obojí může vzájemně překážet.
Nemyslím si, že by ty myšlenky byly i pro ekonomy "hlavního proudu" nějak neznámé nebo překvapivé. Jenom se o těch věcech překvapivě málo mluví a teoretické modely jsou pak celkově ve špatném stavu. Na druhou stranou od podobných "příležitostných" poznámek k nějaké ucelené teorii je ještě dlouhá cesta...
doporučuju přečíst paralelně s Ridleyho Racionálním optimistou a vytvořit si vlastní názor
Chang dle mě patří k levicovým ekonomům, na tržní kapitalismus se dívá jako na špatnou cestu. Kniha přináší informace k zamyšlení, rozhodně stojí za přečtení. Čtenář si ovšem musí udělat svůj vlastní názor. Mám totiž pocit, že autor přichází se "zajímavými" názory, na jejichž obhajobu však přináší rozporuplné "důkazy", resp. mě nejen že málo kdy přesvědčil, ale mnohdy se mi naopak zdálo, že argumenty jsou falešné nebo prostě vytržené. Názory a argumenty jsou jednostranné.
Kniha je kvalitně připravená, ale na svůj rozsah a na to, že vyšla ve spolupráci dvou nakladatelství, má poměrně dost textových chyb. 70% a přikloním se ke 3*, 7.6.2017.
Autor vysvětluje (logické) důvody, proč selhávají volnotržní mechanismy a proč je v některých případech zastánce intervencionismu, tzn. zásahů státu. Velmi dobře napsané.
Autor je velkým zastáncem intervencionismu a tak na problémy volnotržního kapitalismu kouká z trochu jiného úhlu. Intervencionismus mezi hlavní příčinu pochopitelně nezařazuje.
Velmi dobře napsaná kniha o tom, proč volnotržní kapitalismus v dnešní době tak moc ekonomicky selhává. Kniha je poněkud nudnější, ale prvních 5 věcí by měl znát úplně každý, kdo chodí k volbám. 90%
Kniha psaná s odporem k volnotržnímu kapitalismu, ale kapitalismus v žádném případě neodsuzuje.
I přesto, že každá z 23 věcí by zasloužila debatu, hlubší zkoumání, či v některých případech svou vlastní knihu a přesto, že byla kniha psaná zřejmě jako reakce na krizi z roku 2008, takže trochu zastarává, předkládá jednoduše a laikovi přístupně důkazy o tom, že základy volného trhu jsou víc než sporné.
Kniha samozřejmě nemá sílu cokoliv změnit, ale jako podnět k hlubšímu zkoumání funkcí volného trhu poslouží výborně.