50 největších panovníků Evropy - Od Alexandra Velikého po Alžbetu II.
Dagmar Garciová , Jan Kukrál , Pavel Polcar , Václav Roman , Pavel Šmejkal , Martin Janda , Olga Šolcová , Jan Zelenka
Kdo pařil mezi nejvýznamnější panovníky Evropy? A kdo byl naopak nejmocnější? Kniha Největší panovníci Evropy vám umožní nahlédnout do zákulisí mocenských bojů, které po dlouhá léta utvářely podobu Evropy. A že to nebyla vždy cesta mírumilovná, ale politika šířící se i krví a mečem, je nasnadě. Kdo z panovníků tedy při snaze zvětšit svůj vliv preferoval boj, a kdo naopak třeba tzv. sňatkovou politiku? Kniha podrobně přináší vskutku barvitý a neotřelý pohled na životy těch nejznámějších panovníků či celých panovnických dynastií, které ve své době ovládaly Evropu. Poznejte jejich příbuzenské vztahy nebo před světem ukrývaná rodinná tajemství. Do detailu zpracované životopisy slavných vládců jsou napsány velice čtivou formou, jež vás vtáhne do děje a nepustí.... celý text
Přidat komentář
Povedená encyklopedie evropských panovníků. Dozvíte vše potřebné o jednotlivych vládcích, plus je kniha doplněna o velice pěkné obrázky.
Autoři knihy
česká, 1994 Jan Kukrál
česká, 1988 Pavel Polcar
česká, 1987 Václav Roman
česká Pavel Šmejkal
česká Martin Janda
česká, 1976 Olga Šolcová
česká Jan Zelenka
česká, 1978
Nádherná publikace, která nás provede historií a jednoduše seznámí s 50 panovníky Evropy, jejichž osudy by měl znát každý v rámci všeobecného rozhledu. Je to seznamování či připomínání si faktů nenásilné a poutavé. Ještě více než brilantním, nevšedním textem (ten je spíše průměrný, dozvíte se to podstatné, je to stručné, snadné na pochopení) upoutá nádherným grafickým zpracováním. Kromě nádherně vyvedených portrétů králů tu jsou obrazy bitev, loďstva, položení základního kamene legendárního mostu, výjevy z něčího života atd). Jedná se o panovníky, kteří vládli od starověku až po 20.století.
Podtituly kapitol nám prozrazují, čím panovník nejvíce zasáhl do dějin nebo nějaká významná perlička o něm (Karel Veliký, císař, který byl prohlášen za svatého. Rudolf I.Habsburský, války pro rozšiřování panství. Isabela Kastilská, jedna z nejvlivnějších žen v Evropě..). Kniha nám taky stručně přibližuje, co se stalo v určité epoše (například co se rozumí pod pojmem novověk atd.). Zaměřuje se samozřejmě na životy panovníků, od dětství k nástupu k moci, peripetie, zajímavosti, čím byli významní, kdy a jak zemřeli). Například se dozvídáme, že Alžběta I. (ne tak docela panenská královna), ve své době taky představovala kromě nejvyšší moci i módní ikonu, Ženy se snažily napodobit vše, s čím přišla. V kapitole O Ivanu IV. V.Hrozném (reformátor, který vraždil své poddané) je zase obraz, kde se nemocný, polovyšinutý car sklání nad lůžkem své snachy, která kvůli němu potratila. Když se jí její muž a Ivanův syn zastal, napadl jej car a syn na následky zranění podlehl. Někdo bude tyto příběhy znát, někdo jen některé nebo se alespoň potěší krásnými ilustracemi. Kniha pro obyčejné čtenáře nebo pro mládež, kteří se chtějí dozvědět něco základního o historii nesuchopárnou, přitažlivou formou.
Moc hezky se v ní listuje a na krásné obrázky nebo fotografie se jde dívat opakovaně, i když text už znáte.
O líbivosti a přístupnosti svědčí i zdejší hodnocení. K dnešnímu datu má kniha 100%, zatím každý ze čtenářů udělil nejvyšší počet hvězdiček. I já se přidávám a dávám slušných 5 za zpřístupnění dějin co největšímu počtu čtenářů.