... a Bůh osiřel
Břetislav Olšer
Hrdina pochází z bohaté pražské židovské rodiny a jako dospívající chlapec zažil Osvětim. Po válce se dostává do Izraele, stává se členem Mosadu a spolu s ním, jeho rodinou a přáteli zažíváme všechny klíčové události blízkovýchodní krize až po žhavou současnost. Jeho protihráčem je potomek německého esesáka, který stále cítí vinu a odpovědnost za své předky, je vynikající žurnalista a jeho reportáže a rozhovory s představiteli obou stran vnášejí zasvěcený pohled na události. Toho využívá arabská organizace Hamas k jeho únosu a nátlaku na světové mínění. Hranice mezi realitou a fikcí jsou v románě velice křehké.... celý text
Přidat komentář
Námět: výborný. Informačně se jedná o hodnotnou knihu, která trochu rozklíčovává pro nás nepřehledné napětí na Blízkém Východě. S čím jsem ale měl problém je styl, jakým je kniha napsaná. Literatura faktu psaná jako román. Díky tomu působí některé dialogy až příliš vykonstruovaně a křečovitě. Celé knize to ubírá na zajímavosti a ztěžuje čtenářský požitek. Josef Bachar je sice jako hlavní hrdina těžce zkoušený osudem, ale po všech ranách které mu osud přichystal, působí jako životní smolař trochu tragikomickým dojmem.
Výborná kniha z pera českého žurnalistu. Odkrýva nám vznik Izraela od druhej svetovej vojny, vojny, terorizmus až po súčastnosť. Kniha sa odohráva z pohľadu Josepha Bachara a nemeckého žurnalistu Ralfa Wagnera. Ten prvý je český žid, ktorý prežil holocaust v Osvienčime a ten druhý je vnuk nemeckého nacistu.
Kniha je vysoko profesionálne písaná svojími postrehmi, napr. o tom, že 11. september 2002 nevyvodili USA adekvátne následky čo sú bežné v Európe, napr. demisia amerického prezidenta, či prezidenta CIA. I to že 14 atentátníkov z 19 bolo saudsko-arabského občianstva a voči SAE nevyvodili USA žiadne následky. Prečo asi? Ropa, ekonomika, peniaze...
Autorovy další knížky
2002 | ... a Bůh osiřel |
2009 | Izraelské osudy |
2001 | Krev na meči džihádu |
2005 | Krev pod obojí |
2006 | Černá krev |
Informačně výživná kniha, která si na nic nehraje. Autor nezapře svou novinářskou příslušnost, příběh Josefa Šloma Baracha, který prošel lágrem v Osvětimi a ztratil v něm celou rodinu, což z něho udělalo mstitele a kata nacistů a následně nejen svědka, ale i aktivního účastníka izraelsko-palestinských konfliktů v letech 1945-2002, líčí věcně, se znalostí "velkých" blízkovýchodních dějin a smyslem pro vkomponování příběhů "malých", vesměs fiktivních lidí s typickým osudem do jejich osnovy. Nepokouší se být rafinovaný, většinou popisuje děj přímočaře, zažila jsem několik "aha" momentů a dialogy, ve kterých zachytil mnohá dilemata popisovaného světa, mě bavily. Čím blíže ke konci, tím více připomínají absurdní drama - extrémní demagogie z nich dělá demonstrace nesmiřitelného ega ve dvojím provedení, které nepřipouštějí nejen domluvu, ale ani ten nejbanálnější průnik... Břetislav Olšer chtěl napsat memento - a podařilo se mu to.