A hory odpověděly

A hory odpověděly
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/172925/bmid_a-hory-odpovedely-bKg-172925.png 4 1407 1407

Khaled Hosseini, autor světově úspěšných románů Lovec draků a Tisíce planoucích sluncí, vydává třetí román, v němž se opět vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede nás i do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že kdy měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď. Sejdou se ještě někdy Abdullah a Pari? Otevřete knihu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

And the Mountains Echoed , 2012

Zuzaa
09.10.2016 4 z 5

Zajímavé, dost spletité, chvilku chytlavé, chvilku zbytečně rozvleklé.
Přišlo mi, že jednotlivé příběhy končily vždy v nejlepším, když jsem si na hrdiny zvykla a začali mě opravdu zajímat.
Za přečtení to určitě stojí, ale ostatní autorovy knihy se mi líbily víc, i protože se věnují po celou dobu jen jedné základní dějové lince a neustále neodskakují a neotvírají nové situace, které pak nevyjasněně a náhle skončí.

qydko
04.10.2016 4 z 5

Silné, krásné, dojemné... ale asi mi ten styl úplně nesedí, proto čtyři hvězdičky

NeradovaKatka
19.09.2016 4 z 5

Rozhodně silná kniha s opravdu neobvyklým námětem. Za mě je autor rozhodně jeden z nejlepších, kteří se této tematice věnují. Kniha Vás vtáhne do děje, se zatajeným dechem budete sledovat prolínající se osudy rodiny napříč generacemi. A i když je kniha více smutná, dá se najít pár milých, až dojemných momentů, které člověka opravdu donutí plakat. Za mě tročku slabší konec, ale i tak mohu doporučit.

zden-ka
13.09.2016 5 z 5

Několik dní jsem nebyla schopna číst něco dalšího. Vůbec jsem nečekala tak silný příběh a do děje jsem se tak vcítila, že jsem jen těžce brala na vědomí realitu všedního dne. Moc doporučuji všem čtenářům.

nikkifinn
01.09.2016 5 z 5

Nepamatuji, kdy naposledy jsem tak moc plakala u nějaké knihy. Prakticky dvě strany před koncem jsem jen držela hlavu v dlaních a nebyla schopna to na pár minut ani dočíst. Veškerý oční stíny na tričku :) Bože, tohle bylo silný.

Scheila
24.08.2016 3 z 5

Hezká knížka, ale popravdě jsem čekala víc, těšila jsem na víc příběhu dvou sourozenců, co od sebe byly jako děti odděleny. V této knize je hezké to, jak se vlastně zase setkali. Ale jak říkám, uvítala bych víc o osudech těch dvou... Málo emocí, jen takové obecné věci.. :) znovu bych do ní nešla..

TiredLikeDog
15.08.2016 4 z 5

Hosseini umí zaujmout pozornost. Po vlažném úvodu jsem se do knihy úplně ponořila a za den a noc už bylo po knížce.

Zajímavá kniha, ale čekala jsem nějaký super truper závěr.

Lovec draků pro mě zůstává Hosseiniho jedničkou.

Romanka89
15.08.2016 3 z 5

Od knihy jsem nic neočekávala, spíš jsem po ní sáhla že ji měla doma babička a já zrovna neměla co číst, tak jsem si jí půjčila. Mě osobně moc nezaujala, ale ani neurazila, asi mi tento typ příběhů prostě nesedí, ale jinak docela hezký styl psaní.

L.Esoteric
04.08.2016 3 z 5

Předchozí dvě knihy byly opravdu silné, proto jsem se na další hrozně moc těšila. Jsem ale bohužel trochu zklamaná, těšila jsem se na příběh dvou sourozenců, kniha ale nakonec byla o něčem jiném. Fakt škoda, začátek knížky byl opravdu slibný. První dvě knihy přitom řadím mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

jisimi
26.07.2016 4 z 5

Od knihy A hory odpověděly jsem očekávala příběh dvou sourozenců, kteří od sebe byli násilně odloučeni, o jejich lásce a naději ve shledání. Ve skutečnosti ale jde o několik příběhů, které se odehrávají v různých časových úsecích. Tisíce planoucích sluncí od téhož autora jsem odkládala, protože jsem ty emoce prostě nemohla unést. Tuto knihu jsem odkládala, protože jsem si musela srovnat myšlenky. Díky množství postav a dějů zasazených do různých období to pro mě bylo trochu složitější čtení a naléhavost díla nebyla až taková, na jakou jsem u autora zvyklá. Každopádně jsou zde vykresleny lidské osudy, které spolu více či méně souvisí a jsou protkány citem. Ať už jde o již zmíněné odloučení sourozenců, o nenaplněnou lásku, obětování se pro druhého, nezvládnutý vlastní život, neschopnost pomoci člověku v nouzi, uvědomění si sebe sama nebo nalezení lásky k vlastní matce. Je jenom potřeba tu rozbitou mozaiku osudů poskládat do jednoho velkého obrazu.

Alienn
08.07.2016 4 z 5

První setkání s tímto autorem a určitě nebylo poslední. Kniha mě vtáhla snad od první stránky a jsem ráda, že jsem jejím prostřednictvím mohla nakouknout do země, která je pro mě tak vzdálená a poodhalit mentalitu lidí, která je tak jiná. Autor je výborný vypravěč a už se těším na některou z dalších knih, určitě doporučuji.

Toňula
01.07.2016 4 z 5

Působivý, roszsáhlý a čtivý román mapující osudy sourozenců a jejich blízkých na pozadí historických událostí Afghánistánu, země, která pro mě osobně je hodně exotická. Tím zajímavější pro mě bylo sledovat příběhy jednotlivých postav a zároveň se dovídat o mentalitě tohoto národa.

iva23
01.07.2016 3 z 5

Mám pocit, že ve třetí třetině došel autorovi dech. V knize je několik chyb, jedna dokonce i ve jménech.

Lily2828
20.06.2016 5 z 5

Velmi zajímavá a silná kniha. V jednu chvíli čtenář vstoupí postavám do života a provází je na jejich cestě. Jednoho dne zase odejde, což ale neznamená, že se příběh neodvíjí dál. I když se kniha týká jedné sourozenecké dvojice, v jejich okolí je spousta dalších lidí a dalších osudů. Někteří čtenáři si na nedokončené příběhy ztěžují, ale podle mě to tak má být. Jejich životy neskončí ve chvíli, kdy skončí kniha, což je správné. To je prostě život.

Autorův styl psaní je úžasný, ale kniha se nedá přečíst jedním dechem. Nabízí spoustu námětů k zamyšlení, takže ji často jen tak odložíte a uvažujete. Snažíte se zodpovědět otázky, na které neexistuje odpověď.

Postav je mnoho a občas je těžké se v nich zorientovat, zvlášť když se nakonec objeví dvě ženy se stejným jménem. Charaktery jsou ale důvěryhodné a reálné.

Knížka opravdu stojí za přečtení. Já ji bez zaváhání dávám pět hvězdiček a plánuji si sehnat i další autorova díla.

mariposka
31.05.2016 5 z 5

Khaled Hosseini tedy umí vyprávět příběhy! Moc pěkné, poetické, opět silný příběh, ale předchozí dvě knížky se mi líbily o malinko více.
Možná až příliš naznačených osudů lidí, o kterých bych se ráda dozvěděla víc, ale autor už se k nim nevracel.

Madlenka24
16.05.2016 4 z 5

Krásně smutná, až poetická kniha, v níž se prolíná několik lidských osudů... Ale musím přiznat, že autorova předchozí díla mě do děje dokázala vtáhnout o něco více.

Evik30
01.04.2016 4 z 5

I když se v knize prolínalo několik lidských osudů vůbec mi to nevadilo a docela dobře jsem se zorientovala. Kniha je nesmírně silná a vypovídá o životě jednotlivých postav. Souhlasím s názorem čtenáře Ječmínka i když zase ne s tím že román je spíše pro ženy. Proč by si ho nemohl přečíst i chlap!? Kniha se každopádně nedá číst jedním dechem, protože u ní musíte hodně přemýšlet. Nedoporučuju moc číst na noc, ale jinak stojí rozhodně za přečtení. Sourozenecká láska, která je násilím přetržena, příběh plný citů, emocí a také násilí, utiskování a chudobě.

ujira
15.03.2016 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a doporučila bych příběhy tohoto mladého afgánského vypravěče poslouchat. Mnohovrstevný příběh s jednou prolínající se linií tragedie rozdělení dvou sourozenců, příběh o chudobě i bohatství života afgánců, příběh o zmařených nadějích, o iluzích a o nalezení smyslu života. Příběh krásný až poetický, příběh plný emocí, ale i příběh o obyčejném žití.

Nikuskaaa
28.02.2016 5 z 5

Skvěle provázány příběh a jako bonus se výborně čte.

Ječmínek
26.02.2016 4 z 5

Několik prolínajících se příběhů, točících se kolem Afghánistánu, zarámovaných příběhem rozdělených dětí Abdulláha a Parí. Asi bych měl říct, že je to výborná, dojemná až srdcervoucí kniha. Ale jako bych ji četl přes nějaký filtr, ty emoční vlny, které mě měly zasáhnout, se ke mně nedostaly v plné síle. Možná je chyba ve mně? Možná je to spíš pro ženy? Možná si autor při psaní říkal: "Tak co tam ještě vrazím?" Jako při dlouhém televizním seriálu nebo telenovele? Dám tři hvězdičky? Nebo čtyři? Už mě zase tenhle autor dostal! Dám čtyři!