A neostal ani jeden

A neostal ani jeden
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463959/bmid_a-neostal-ani-jeden-t6U-463959.jpg 5 5912 5912

A neostal ani jeden je azda najslávnejšia kniha kráľovnej detektívky Agathy Christie – na celom svete sa z nej predalo vyše sto miliónov výtlačkov. Obľubu si získala aj jej divadelná adaptácia a niekoľkokrát bola úspešne sfilmovaná. Majstrovské dielo Agathy Christie. Spectator Dej románu nás zavedie na neobývaný skalnatý ostrov pri pobreží Devonu, kam skupinu desiatich ľudí pozval majiteľ prepychového sídla pán Amis. Tajomný hostiteľ sa však neukáže a hostia čoskoro pochopia, že na ostrove sú ako v pasci. Situácia sa dramaticky vyhrotí, keď neznámy hlas z gramofónu každého z nich obviní, že zapríčinil smrť človeka. A tak ako ubúda vojačikov v detskej riekanke, vo vile postupne ubúda hostí, ktorých vraždí chladnokrvný šialenec. Najdesivejšie však je, že vrahom je jeden z nich...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939

Fortuna7
23.02.2023 5 z 5

Deset malých černoušků je pro mě absolutní klasika, která mě nikdy nezklame. Zbožňuji to, jak si s vámi autorka pohrává, při čtení mi běhal mráz po zádech a fascinovalo mě propojení vražd s dětskou básničkou.

katka3993
19.02.2023 5 z 5

Absolutně úžasná napínavé kniha.. už jsem od Agáty přečetla většinu ne-li vše ale tahle je snad nejpovedenější.. prostě wow

Kackac77
15.02.2023 5 z 5

To byla paráda. Já zas tak moc detektivky nečtu, a tak v podstatě nikdy netuším "kdo je vrah". A když jo, tak už vím, že to není moc dobrá detektivka, když i já na to přijdu. Toto byla moje první knížka od Agathy Christie a co se mi na ní líbilo, byla ta propracovanost, promyšlenost. Hlavně ale to, že se nemusí dít žádné děsivosti (myslím tím různé zohavení mrtvol, mučení, cákání krve všude, atd.) aby ten příběh měl napětí. Samozřejmě vražda sama o sobě děsná je. Určitě zkusím další knížky od autorky.

dalia1769
30.01.2023 4 z 5

Přes svou proslulost pro mne tato kniha nepředstavuje nejlepší autorčino dílo, ačkoliv je nesporně čtivá a pokud člověk nezná rozuzlení, je napjatý do poslední chvíle. Asi mám raději, když je v knize postava detektiva, a dále mám trochu problém s "vinou" jednotlivých postav, kteří na mne většinou nepůsobí jako adepti nejvyššího trestu, často spíše jako určité oběti okolností. Nevidím tu ani postavy jednoznačně kladné, ale ani nějaké zavrženíhodné zločince a celkové řešení ve mně zanechává spíše určitou pachuť.

Knihomolka134
28.01.2023 5 z 5

Rozhodně nejpovedenější detektivka z pera úspěšné anglické autorky, královny detektivního žánru, Agathy Christie. Mrazivě děsivé od začátku do konce, deset zdánlivě nevinných lidí uvězněných na ostrově nikoho. Bezdůvodně. A nebo ne? Chladnokrevně smýšlející vrah mezi nimi. Smekám nad dedukcí a logikou autorky, která nenechá čtenáře ani na minutu bez pocitu napětí a plíživého strachu. Důvtipnějším čtenářům už ale podle ilustrace knihy a nepatrných náznaků dochází, kdo by mohl být onen vrah, jenž bez milosti vyslovuje ortel nad životy zprvu nevinně vyhlížejících hostů. Skvělý je závěrečný doslov, zpověď vraha s podrobným popisem (a motivem) jednotlivých zločinů. Výborný a děsivý je taky film natočený podle knihy (s drobnými odlišnostmi na konci příběhu). Horory odehrávající se na ostrově zkrátka mají něco do sebe!

Lucie21352
25.01.2023 5 z 5

Detektivní žánr patří mezi mé oblíbené (a to nejen v knižní podobě). Dlouho jsem si myslela, že znám snad všechny příběhy od Agathy, ale musím se kajícně přiznat, že s příběhem Deset malých černoušků jsem se seznámila až zde. Asi nikdy mě nepřestane překvapovat dokonalá psychologie postav v Agathiných detektivkách. Prostě nádhera. Jestli ještě existuje člověk, který neviděl jakoukoli filmovou adaptaci tohoto příběhu... doporučuji nejdřív přečíst knihu. Nikdo to totiž nenatočí tak skvěle, jak je to napsané.

boxas
05.01.2023 5 z 5

Asi jedna z nejlepších detektivek co kdy byla napsána. A tím nemyslím jen detektivky z pera mé oblíbené Agathy Christie!
Tak si říkám, že tohle je moje jistá volba do letošní čtenářské výzvy!
Sice jsem nezapomněla kdo a co a proč, ale koneckonců, i když vím, jak to všechno dopadne a kdo je vrah, už teď se těším, že spolu s autorkou a těmi deseti odpluji na ostrov...

CimToZeJaManon
25.12.2022 5 z 5

Po přečtení tohoto mistrovského kousku jistě všichni pochopí, proč zrovna „Královna detektivek". Za mě naprosto bezkonkurenční detektivka hodna více než jen jednoho přečtení.

sabina5156
19.12.2022 3 z 5

Dvě, dvě knihy jsem zvládla a do dalších se pouštět nebudu. Miluji seriál se Suchetem ale knihám jsem na chuť nepřišla. Po knize "Nástrahy zubařského křesla" jsem se tedy vrhla do jedné z těch známější (asi nejznámější hodnotím vraždu v Orient-expresu). Kniha je napínavá, to je pravda. Na můj vkus ale nepříliš dobře napsaná. Z atmosféry lze těžit mnohem více, já to z příběhu ale necítila. Přijde mi, že Hercule měl podstatně více negativních vlastností, respektive, že ty "zvláštní" vlastnosti byly až přehnaně umocněny.

Calinda
16.12.2022 5 z 5

Výborná detektivka, jedna z mála, která mi zůstala v paměti i po letech od přečtení.

Elea
12.12.2022 5 z 5

I když detektivky obvykle nečtu, toto je klasika, zábavná, napínavá, asi nejlepší kniha autorky.

marara
11.12.2022 5 z 5

Jsem příjemně překvapená! Moje první Agátha Christie. Nějak mě nikdy nelákala, ale díky čtenářské výzvě jsem po ní sáhla. A nelituji. Bylo to svižné, skvělý příběh, krásně vystihnuté postavy. Bylo zajímavé sledovat, jak se se situací jednotliví hrdinové vypořádávají a jak bojují se strachem a panikou.

beaneater
05.12.2022 5 z 5

První seznámení s detektivkou za jedna! Ne nadarmo se Agathě Christie říkalo "královna detektivek".
Čtení jsem si opravdu užívala a přála jsem si, aby to nikdy neskončilo. Autorka nám krásně představila jednotlivé postavy hlavně z psychologické stránky (s čím jsem se snad v knize ještě nesetkala) a že každý z nás má kostlivce ve skříni. Čtivé a nepředvídatelné, určitě se ke knize v budoucnu vrátím.

RMarkéta
01.12.2022 5 z 5

Moc dobrý nápad umístit děj knihy na ostrov a využít kostlivce ve skříni. Hezky vykreslené psychologické profily jednotlivých postav. Taky trochu horor. Ta říkanka byla až děsivá. Zlověstně visela ve vzduchu. Poctivě a důmyslně vystavěné až do samotného konce. Čtivé a napínavé to bylo. Nejdříve jsem viděla televizní zpracování.

LeHor
30.11.2022 4 z 5

Druhá kniha od autora - krátké a čtivé, ale fanoušek ACh asi nebudu.
Přečteno do výzvy 8/2022

CarolC
29.11.2022 5 z 5

Už dlouho si slibuju, že přečtu nějakou opravdovou detektivku, tak proč nesáhnout rovnou po klasice. Navíc mě kniha zaujala názvem. Christie se s tím v knize moc nemazala a všechno bylo přímočaré, ač do samého konce napínavé, jak kšandy. Líbilo se mi, že jsem do samého konce neměla ani tušení, kdo byl vrah. Kniha je psaná jednoduchým jazykem a i to se mi na ní líbilo. Prosté velmi zdařilé seznámení s detektivním žánrem.

Ninjer
27.11.2022 4 z 5

Různorodá skupinka lidí se vydává do velkého domu na malém ostrově, kde je však místo poklidné dovolené čeká postupné vyvražďování v rytmu dětské říkanky. Ano, i takové horory psala veleslavná autorka detektivek Agatha Christie.

Pěkné nové vydání této klasiky mě přesvědčilo, abych si ji konečně přečetl. Mnoho z vás tuto knížku jistě zná pod původním názvem Deset černoušků. V českém prostředí bychom možná mohli diskutovat nad potenciálním rasismem a nutností upraveného názvu a upravené říkanky... Původní anglický název je ale "Ten Little Niggers", takže není co řešit. V každém případě "And There Were None" / "A pak nezbyl žádný" jsou působivým názvem, který pěkně odráží podstatu románu.

A pak nezbyl žádný je napínavým thrillerem s detektivní zápletkou. Je čtivý a s ničím se moc dlouho nezdržuje, jde rovnou na věc. Naznačuje se tu možné mysteriózní rozuzlení, ale podobně jako třeba u takového Psa baskervillského od A.C. Doylea i méně zkušený čtenář odtuší, že je to jen zástěrka a za vraždami nestojí žádný duch, ale velmi reálný psychopat. Rozuzlení je skvělé - i když musím poznamenat, že už jsem téměř v třetině odhalil, kdo je pachatelem. Ne však proto, že bych byl takový mistr dedukce (v podobných případech se dokonce snažím příliš o záhadě nepřemýšlet, abych nepřišel o překvapení), nebo že by byla kniha tak předvídatelná... Způsobil to prostý fakt, že jsem při čtení na chvíli pustil zadní část knihy a vybafla na mě poslední strana, ze které bylo na první pohled poznat, kdo je tajemným vrahem. A pak že tištěné knihy jsou nejlepším způsobem čtení literatury.

I když jsem tedy věděl jméno vraha a přišel o možný šok z překvapivého zvratu, věřím, že to na mém zážitku z knihy příliš neubralo. Naopak jsem o to víc mohl sledovat danou osobu, přemýšlet nad její motivací a dokonce i několikrát uznale pokývat nad tím, jak to dělá nenápadně. Děj románu je tedy promyšlený, ale přece jen je to tak komplikovaný spletenec, že příběh realistický příliš nebude. Několikrát se tu spoléhá na prvek náhody, na to, že se postavy budou přesně chovat takhle a ne jinak. V realitě by se určitě něco v plánu nezdařilo nebo by se objevilo něco, co se nedalo předvídat a celý plán by byl v háji. Ale v rámci detektivní fikce je to kvalitně vymyšlené.

Osm malých čern... vojáčků z deseti.

Petratra
23.11.2022 5 z 5

Ani nevím, jestli jsem někdy četla detektivku, nějak se tomuto žánru vyhýbám. Ale chtěla jsem to zkusit a bylo to bezva čtení. Taková napínavá oddechovka, co se čte sama.

begonie226
18.11.2022 5 z 5

Od Agathy Christie jsem četla mnoho detektivek, ale na tuto klasiku došlo až teď. A musím konstatovat, že toto dílo patří mezi nejlepší. Napětí až do konce a překvapivé rozuzlení . Také oceňuji, že děj dokázala sepsat stručně a detektivka není obsáhlá.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

I když jsem dal jen za 4, v rámci detektivky jde samozřejmě o pětihvězdičkovou záležitost. Mrzí mě jedna věc, že jsem viděl dříve divadelní zpracování. Přesto ale osnova díla je impozantně promyšlená.