A pak nezbyl žádný
Agatha Christie
Důmyslné spojení zdánlivě nevinné slovní hříčky s vražednou zápletkou, dovedené k nepřekonatelnému vrcholu: detektivka Agathy Christie z roku 1939, vydávaná v češtině dosud pod titulem Deset malých černoušků, vychází v novém překladu a s novým názvem. Do moderního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni: desítka přítomných včetně sluhy a kuchařky zde má stanout před tváří spravedlnosti. A ta s nimi účtuje – den co den ubude na stole v jídelně figurka a s ní vyhasne život některého obviněného. Nikdo jiný na ostrově není. Vraždí tedy jeden z nich…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 2021 , KalibrOriginální název:
Ten Little Niggers / And Then There Were None, 1939
více info...
Přidat komentář
Top detektivka, nejlepší od Agathy a nejlepší, co jsem kdy četla. Zatím ji nic nepřekonalo. Zbožňuju autorčinu schopnost vykreslovat lidské charaktery, vtáhnout čtenáře do děje, stupňovat v něm napětí. Tento román má dokonale tajuplnou atmosféru a příběh je poskládaný s mistrným důvtipem. Pro mě zatím nepřekonaná Agatha.
Přečteno (no, viz dál) potřetí a můj druhý komentář. Jedna z celosvětově nejprodávanějších knih s více než sto milióny prodaných výtisků za to stojí. Mrtvých je tu tolik, že si jejich hříchy a způsoby smrti snad není možné dlouhodobě zapamatovat. Vladimír Čech mi je tedy během osmihodinové četby audioknihy dokonale připomenul a já bez pochybností nechal pohromadě na svém místě všech pět hvězd. Nebyl to ztracený čas.
Agatha - úžasná žena, která dokázala napsat neuvěřitelné množství skvělých detektivek. Klasika. Miluju ji.
Ó, jak já paní Agathu miluju! Přečetla jsem každou její knihu a mnohé i víckrát, a ona mě stejně vždycky dostane. Pokaždé, kdy už už začínám být pyšná na to, jak jsem chytrá, ukáže mi, že to celé byl jen její záměr a důmyslná hra kočky s myší. Deset malých černoušků patří rozhodně k tomu nejlepšímu a hlavně nejdůmyslnějšímu, co napsala. A ani čas na tom nic nezmění.
Mám ráda knihy Agathy Christie a knihu Deset malých černoušků bych zařadila mezi prvních Top10 detektivních románů.
Kniha jistě patří mezi knižní klasiku. Mám ráda obsáhlejší knihy, ale tato mě oslovila. Nechybí jí napětí, psychologično a místy až hororové prvky. Rozhodně stojí za přečtení.
(SPOILER) Klasické dílo detektivní literatury. Deset lidí přijme pozvání strávit pár dní v příjemném sídle na ostrově. To co mají společné je úspěšná nepotrestaná vražda. Kdosi se rozhodl vzít spravedlnost do dvých rukou a systematicky likviduje jednoho po druhém podle anglické dětské říkanky.
Literární díla Agathy Christie nikdy nepatřila k mým oblíbeným. Neřadím se ani mezi obdivovatele Hercula Poirota a slečny Marplové. Detektivní romány s těmito hrdiny se mi většinou protivily a jejich nekonečná dobrodružství byla elixírem na perfektní nudu. Když jsem před lety viděl seriálovou adaptaci, nemohl jsem uvěřit svým očím, že tak skvělý seriál vychází ze stejnojmenného románu Agathy Christie. Po letech jsem dostal chuť doplnit své znalosti a prozkoumat tak literární svět slavné britské spisovatelky.
A pak nezbyl žádný přichází se zajímavým konceptem. Jedná se o částečně detektivní příběh, který budí dojem nadpřirozeného románu s fantastickými a hororovými prvky. Zpočátku jsem se bál, že se román zhroutí do jedné z těch typických detektivek Agathy Christie, kde nějaká náhodná babka a zakulacený detektiv případ vyřeší jen díky svému intelektu. Není tu ale Poirot a slečna Marplová, kteří by záhadu Vojákova ostrova vyřešili a případ dotáhli do šťastného konce.
Hosté a zároveň přeživší Vojákova ostrova bojují o svůj holý život a jejich šance na přežití se s každou přibývající stránkou tenčí. Místo děje představuje pro všechny postavy určitou verzi pekla. Jejich trestem není uvěznění a následná smrt, ale zpochybňování jejich rozhodnutí a znovuprožívání jejich prohřešku. Některých postav je vám líto, ale u jiných skálopevně věříte, že si svůj osud zasloužili.
Kdyby autorka zakomponovala do tohoto díla jednu ze svých nejznámějších postav, dostali bychom úplně jiný příběh. Osobně jsem rád, že k tomuto rozhodnutí nedospěla. A pak nezbyl žádný je jedním z nejlepších románů Agathy Christie. Nečetl jsem sice všechna její díla, ale mám dojem, že tragický příběh na Vojákově ostrově žádné její dílo jen tak nepřekoná.
Paní Agatha dokázala velmi výstižně a jednoduše napsat postavu. Musela prožít před očima osud mnoha lidí - možná to pro ni byly osudy plynoucí jen z jedné situace a ne z 20 let plného života, kdo ví, ale bylo jich mnoho a mnoho z nich skutečně někde žilo a třeba se ani s paní Agathou neviděli, protože lidé často prožívají různě po světě podobné životy. Potřebovala jsem knížku a nezklamala jsem se. Byl to pro mě rozvážný dlouhodobý prožitek, ne rychlý shot. Za to jsem ráda.
Pro mě, bez pochyby, nejlepší detektivka. I po tolika letech, kdy jsem tuto knihu nesčetněkrát četla, jsem z ní stále unešená a stejně ustrašená.
Naprosto fenomenální dílo, které doporučuji všemi deseti.
Černoušky jsem dočetl ve dvě ráno a dalších třicet minut trvalo, než jsem usnul nepokojným spánkem, v kterém se střídaly mrtvoly s rozeklaným devonským pobřežím, vlnami a vichrem. Atmosféru hrůzy trefila A.Ch. skvěle!
Co mě se týče, klidně to mohlo skončit poslední větou náčelníka oddělení vražd Scotland Yardu, sira Thomase Legge! Závěrečné doznání je navíc, ale bez odhalení pachatele se správná detektivka neobejde.
Četl jsem jako kluk pod peřinou, nemohl jsem zaspat, dokud jsem nedohltnul poslední řádek. Špičkový příběh, gradace, všechno.
Četla jsem kdysi jako mladá holka, byla to moje první "Agátka" a byla jsem unešená, jak si uměla pohrát s atmosférou a zápletkou. Teď po letech posloucháno jako audio s hlasem Vladimíra Čecha - top top top!
Už dlouho se vyhýbám všem filmovým a divadelním zpracováním, abych si mohla knihu vychutnat a jsem ráda, že se mi to podařilo.
Jelikož vraždy vycházely z dětské říkanky, nikoho (kromě hrdinů v knize) samozřejmě žádné další úmrtí nepřekvapilo. Chvíli jsem se bála, že rozluštění bude ponecháno čtenářově představivosti, ale naštěstí je vše vysvětleno v dopise od samotného strůjce celého tohoto díla.
Kniha mě moc bavila a přesně proto je Agatha právem nazývána královnou detektivek.
Pro me navzdy prvni dama detektivky. I po letech porad zaujme ctenare, dilo vekem neztraci. Tempo a bravurni styl vypraveni.
Štítky knihy
vraždy detektivní a krimi romány smrt zfilmováno ostrovy anglická literatura sérioví vrazi plánovití, inteligentní vrazi zfilmováno – TV seriál detektivky podle říkanekAutorovy další knížky
2017 | Deset malých černoušků |
2003 | Vražda v Orient-expresu |
2004 | Smrt na Nilu |
2001 | Záhada na zámku Styles |
2016 | Neočekávaný host |
Je to Agáta každým coulem. Čte se to dobře, děj je napínavý, svižný, chcete číst na jeden zátah až do konce ... a pak to dopadne jako vždycky* :D
* Pozor, spoiler - totiž že je to celé ... románově dokonalé: dokonale naplánováno a dokonale provedeno a celé překombinované a přesto to vše vyjde :) Souhlasím s @Atanone - škoda, že nakonec vyšlo najevo, jak to bylo.