Adaptujte se
Tim Harford
Co je lepší – dokonalý plán, nebo metoda pokusu a omylu? Vyžadují velké politické a ekonomické výzvy, jako jsou války nebo ekologické katastrofy, vůdce s kolosální vizí a experty se správnou strategií či zcela jinou kategorii lidí, jejichž síla spočívá ve flexibilitě a ochotě poučit se z chyb? Ekonom a novinář Tim Harford tvrdí, že nejlepší cestou k řešení problémů v dnešním nekonečně složitém a nepředvídatelném světě je právě cesta pokusu a omylu. Ať se jedná o boje s muslimskými fanatiky v ulicích iráckých měst nebo o výbuch ropné plošiny, nejlepší je průběžně se adaptovat na neustále se měnící podmínky – tedy nikoli plánovat, ale improvizovat, pracovat v terénu a postupovat raději po malých krůčcích než se pokoušet o obrovské skoky vpřed, které téměř vždy končí neúspěchem a často přímo katastrofou.... celý text
Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: 2013 , DokořánOriginální název:
Adapt. Why Success Always Starts with Failure, 2011
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2013 | Adaptujte se |
2022 | Jak číst čísla: Deset pravidel pro orientaci ve statistikách |
2010 | Logika života |
2008 | Důvtipný zákazník |
Tahle kniha klame názvem i podnadpisem. Působí jako klasická motivační literatura, ale obsah má formu naučné literatury. V knihách osobního růstu se často nachází mnoho různých příběhů. Jenže často slouží jen jako příklady a mohou být klidně vymyšlené. Autor této knihy zvolil přesně opačný přístup.
V knize je 8 pečlivě zpracovaných témat. Všechny se zakládají na reálných událostech, které si autor podrobně nastudoval. Dostal jsem tak úplně něco jiného než jsem čekal. Místo motivační literatury velmi zajímavé eseje.
V úvodní kapitole vysvětluje, proč je cesta pokusu a omylu efektivnější než se snažit chybám vyhýbat. Poukazuje, že úspěch firem se podobá evolučním procesům. Firma se musí umět adaptovat na měnící se trh a zároveň umět inovovat. Druhá kapitola rozebírá vojenský neúspěch armády USA v Iráku.
Určitě nejzajímavější kapitola, protože obsahuje mnoho shrnutých informací, ke kterým se asi nedá jinak dostat, než si přečíst původní zdroje. Pojetím má blízko k literatuře faktu. Bibliografie u této kapitoly má 76 položek.
Další z kapitol se věnuje velmi aktuálnímu tématu: změně klimatu. Autor vysvětluje, že i kdyby byl problém v emisích CO2, tak vlastně není úplně zřejmé, jaká přesně přijmout opatření. Navíc jednání založené na názorech, ke kterým jsme přišli intuitivně, může vést ke zhoršení situace.
Racionální analýza a skutečné výpočty ukazují, že i zdánlivě jasný problém, jako snížení emisí CO2, může být s souvislostech mnohem komplikovanější. Všem klima-aktivistům rozhodně doporučuju.
Další kapitoly jsou o pomoci chudým zemím a finanční krizi. Celkový výběr témat, tak považuju za velmi atraktivní. Co je úžasné, že všechny kapitoly na sebe po motivační stránce myšlenkově navazují. Přes rozdílná témata má výklad úvod, postupné rozebrání problematiky a závěr.
Výsledné poučení jsme znali už na začátku, ale je vidět, že autor má celou teorii dobře promyšlenou a podloženou. Rozhodně doporučuju i těm, kdo jinak motivační literaturu a o osobním růstu nečtou. Je to zpracované perfektně.
Pro mě to nebylo příjemné čtení. Mám rigidní myšlení a chybám se snažím vyhýbat. Jenže snaha za každou cenu se vyhnout chybám vede ke stagnaci. Je třeba se umět naučit riskovat. Podle mě je kniha překvapivě kvalitní a vyplatí se přečíst. (Současné hodnocení – 73% mi nesedí.) 90%