Advokáti mrtvých
Pavel Nečas
Kniha Advokáti mrtvých obsahuje dvacet jedna rozhovorů s českými, moravskými a slovenskými soudními lékaři a lékařkami. Zachycuje tak myšlenky, vzpomínky, zkušenosti a názory starší generace reprezentantů oboru, který je obestřen různými klamnými představami, ba někdy i mylně zaměňován či směšován s patologií. Hodnota knihy spočívá především v osobních poznatcích vázaných na ústní sdělení odborníků působících v dané době. V tom se editoři inspirovali moderním směrem v současné historiografii, tzv. metodou orální historie, která podtrhuje význam osobního přístupu ke sdělovanému a rehabilituje tak roli tzv. subjektivního svědectví coby plnoprávného pramene poznání minulosti. Samotným rozhovorům předcházejí studie, v nichž autoři představují soudní lékařství a orální historii a shrnují postup pořizování a úpravy rozhovorů. Součástí knihy je také biografický slovník, jmenný rejstřík, obrazová příloha a poznámkový aparát. Lékařsko-právní obor soudní lékařství je dnes populární specializace se širokým dopadem nejen zdravotnickým, ale i společenským. Autoři proto doufají, že uvedené poznatky a zaznamenané lidské příběhy zaujmou nejen odbornou veřejnost, ale i širší okruh zájemců.... celý text
Přidat komentář
Jedna z nejzajímavějších knih určená, jak pro odbornou tak laickou veřejnost. Rozhovory jsou vedené tak, aby svými odpověďmi zaujali širokou veřejnost. Musím doporučit a kéž by bylo vic takových knih.
Obrovský potenciál, který není ani za mák využitý. Spousta lékařů, kteří měli rozhodně co říci, ale obsah není o zajímavých kazuistikách ani o perličkách z tohoto oboru. Každý rozhovor má téměř totožné otázky a proto ve výsledku splývají jeden do druhého a žádný není ryze originální. Tazatel se baví o rybaření, politice, studiu na fakultě, ale ze samotného oboru a kolem případů se točí tak 3% knihy. Obrovské zklamání a nedoporučuji.