Aféra s křečkem
Jaroslav Hašek
V roce dvojitého Haškova výročí (1883-1923) vychází nové vydání autorových humoresek, výbor, jenž je uspořádán tak, aby se v něm pokud možno neopakovaly povídky, otištěné po r. 1945 již v jiných vydáních. Mezi nejrozmanitějšími tématy převládají povídky o mládeži, dětech a jejich vychovatelích, jsou zde však též povídky o zvířatech, cyklus povídek z prostředí staré drogerie, v němž autor líčí své zkušenosti z učňovských let, dále cestopisné obrázky ze Švýcarska, Maďarska a Balkánu. Výbor povídek dokládající mimo jiné mnohostrannost a mnohotvárnost spisovatelova talentu. I když přece jen povídky o mládeži, o dětech, převažují. Lehké, zábavné historky, ale co je v nich postřehu a rozboru tehdejších sociálních poměrů.... celý text
Přidat komentář
U knížky jsem se mnohokrát zasmál, třeba povídky Historické anekdoty a Nedělní zábavná příloha jsou skvělé. Knihu naopak trochu sráží podle mě nudné povídky Přísaha Michy Gama, Beťárská povídka a Posvícení v Křivici, které k ostatním dílkům vůbec nepasují. Knihu jako celek rozhodně doporučuji.
Knížka mne zaujala hlavně díky černobílým ilustracím Josefa Lady a proto jsem jí v nabídce antikvariátu za Kč 20,-- nemohla odolat.
Přiznám se, že se mi úvodní povídka "Aféra s křečkem" vůbec nelíbila, ale dobře, že jsem se nenechala odradit a knížku neodložila - další povídky už byly čím dál lepší. Nejvíce se mne líbily povídky "Hodina pravopisu", "Stavovské rozdíly" a především cyklus "Ze staré droguerie".
Myslím, že si tyto Haškovy povídky, přibližně sto let od jejich napsání, mohou se zájmem přečíst i dnešní čtenáři.
Přišlo mi, že spíše než o důkaz Haškovi geniality, mají povídky význam tolko historický. Nasát atmosféru doby, číst si o tom, jak vypadala Praha před více než stoletím, číst si zajímavé historky o svatebním obřadu kdesi na Balkáně, to v člověku probudí jisté příjemné nostalgické pocity. Jinak mě ale humor povídek dost míjel. To samé se dá říct o pointách, které mi přišli hodně slabé.
Všichni jistě známe od autora Švejka. Škoda, že ne každý zná další, dobré knihy, které Jaroslav Hašek napsal. Tato knížka, respektive povídky v ní jsou velice hezky a vtipně napsány. Ke knize se ráda vracím.
Knížku doporučuji ke čtení a ne jen milovníkům zvířátek...
Není nad soužití člověka se zvířátkem. Ale čím menší, tím je hbitější, to potom byt obydlí obyvatel neodbytný a vybydlit ho, chce odvahu k obydlení neodbytnějšího dobyvatele , obyvatele původně zabydleného v klecovém bytečku. Honička ve vyhánění jednoho druhým se stupňuje a do počtu přibývají další a další, jenž se ve zjevně zabydleném souladu usadili na rozlehlém gaučovém sídle.
Pomsta byla absurdně hrozná, ale snad to jen autor vygradoval ve své představivosti pro imaginární zážitek čtenáře. ( I když při potížích co měl s vydavateli se netřeba divit.) ;-)
Od Haška jsem doposud četla jen Švejka, že vydal povídky jsem si matně pamatovala ze školy. A jsou pěkné, líbily se sice méně než Švejk, ale zasmala jsem se
Vtipná, nadčasově napsaná, pro milovníka zvířat s naprosto šokujícím koncem, Aféra s křečkem mě překvapila a nesmírně pobavila.
Vydáno znovu v 80. letech, opravdu vtipné historky, nejlepší je skutečně ta titulní, příběhy jsou inspirované také mládím autora, kdy pracoval jako učeň v obchodě.
Všechny povídky byly báječné, ale konkrétně a bezkonkurenčně nejlepší zůstává Aféra s křečkem, celou dobu jsem se smála, autor mi humorem naprosto sedí.
Část díla
- "Lásko, ó lásko, ty mocná vládkyně!"
- Aféra s křečkem
- Beťárská povídka
- Čtenář 1907
- Edisonovy zkušenosti z Čech
Při čtení těchto povídek jsem měla dost problém se zastaralým jazykem. Nemohu popřít, že některé povídky (např. Aféra s křečkem, Hodina pravopisu) byly vtipné, ale další (např. Beťárská povídka, Posvícení v Křivici) zase dost nudné.