Afghánec
Frederick Forsyth
Svět má za sebou newyorské a londýnské atentáty a západní bezpečnostní služby stojí před další teroristickou hrozbou. V počítači vysokého představitele Al-Kajdy jsou nalezeny dva podezřelé textové dokumenty. Objevuje se v nich výraz Al-Isra, odkazující k zázračnému zjevení ze života proroka Mohameda. Odborníci na Korán potvrzují, že může jít o nepředstavitelně ničivý úder. Zpravodajští experti se však brzy ocitnou na mrtvém bodě. Zbývá jediné – pokusit se proniknout přímo mezi vůdce arabských teroristů. Zdánlivě šíleným úkolem je pověřen Mike Martin, plukovník SAS ve výslužbě. Opouští rozestavěný dům, kde chtěl v klidu zestárnout, a vydává se na nejnebezpečnější misi svého života…... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2012 , Knižní klubOriginální název:
The Afghan, 2006
více info...
Přidat komentář
Po výborném Šakalovi a milé jednohubce v podobě Pastýře jsem tentokrát sáhnul po špionáži z prostředí islámského fanatického fundamentalismu a teroristických hrozeb, které sebou v dnešní době přináší. Autor román pojal víceméně jako ve dokumentaristické formě, historické důsledky nástupu Al-Kajdy v Afghánistánu byly moc zajímavé, stejně jako praktiky tajných služeb, bohužel díky formě a stylu si čtenář nedokáže k hlavnímu hrdinovi vytvořit žádný vztah. Nahánečka v kanadské divočině i závěrečná stíhací jízda na moři se povedly, Forsyth umí, dávám hodně silný průměr - 70 %
Kniha časově spadá za knihu Boží pěst, byť na ni nenavazuje, ale něco z ní tam je. Forsythův styl mi kompletně sedí, spíše dokumentární se zasazeným románem, nicméně Afghánec mě příliš nenadl, hlavní hrdina v podstatě neměl žádný prostor, a tak to skončilo. Naopak bych vyzdvihl, že teroristy nevnímá jen jako šílené maniaky, ale do jisté míry racionálně uvažující, využívající moderní techniku, slabostí vyspělejší části světa, on-line technologie pro své pomatené cíle, čímž jsou pro nás ještě nebezpečnější než kdy dříve.
Takové chlapské čtení, bohužel jsem si vůbec nedokázala oblíbit hlavní postavu, jakoby ani neměl vnitřní svět a byl to naprogramovaný počítač, ale odpovídá to autorově dokumentárnímu stylu. Neuvěřitelní znalosti historie!
Fakt dobrá knížka. Originální zasazení fikce do kulis skutečného světa. Román tak (alespoň zpočátku) působí jako dokument. Člověk se tak ledacos dozví a přitom je držen v napětí příběhu. Fikané :)
Autor servíruje na každej strane v každej vete neuveriteľné množstvo informácií. Každú chvíľu som bral do ruky mobil, aby som si viac prečítal o udalostiach, ktoré v knihe popisuje; prípadne aby som sa zorientoval v geografii :).
V blízkovýchodnej histórii som sa však trochu strácal, klobúk dolu pred tými, ktorí sa orientujú v tom, kto s kým kedy proti komu a prečo...
Chybička na kráse bola, že nám autor nedal možnosť sa trochu zžiť s hlavným hrdinom.
Tato kniha se mi těžko hodnotí. Po obsahové stránce jí v podstatě nemám co vytknout. Příběh je zajímavý, až na nějaké drobné detaily docela věrohodně napsaný, ale mám problém se způsobem jakým byla napsána. Zastávám názor, že literatura faktu se musí striktně držet pravdy a nic si nevymýšlet, ani nedomýšlet. A protože je tato kniha tímto způsobem sepsána a já přitom vím, že se jedná o beletrii, hodně mi to při poslechu vadilo. S tímto autorem proto končím, protože on podobným způsobem píše pokaždé. Audiokniha je načtena slušně a načetl ji pan Jan Hyhlík.
Autor se opět věnuje geopolitickým tématům, špionáži, mezinárodní bezpečnosti, tajným službám, zkrátka typický Forsyth. Dávám pět hvězd, i když dle mého soudu za Šakalem pokulhává. Ne, že by byl Afgánec špatný, to určitě ne, ale Šakal je prostě nedostižný.
Opět mistr pera Frederick Forsyth sáhl po silném tématu kolem Afrhanistánu, vysvětlil, jak je to vlastně s pouštními národy a nastínil historii vzniku konfliktu, je možno si více prostudovat na internetu, přidal události z 11 září 2001.
Forsythovský styl, ve kterém je dokumentárním způsobem nejprve nastíněna skutečnost a do ní posléze zasazen vymyšlený příběh, působí neskutečně autenticky. Autor navíc dokáže přesně najít míru, aby čtenáře nezahltil daty, a děj má spád a napětí.
Velmi dobré, faktografické, do příběhu je jako obvykle zapojena polovina zeměkoule, ale příliš mnoho nepravděpodobných náhod, škoda.
Co chtít po rutinérovi, než spolehlivě odvedené a fungující dílo, a ne improvizační amatérismus maskovaný za tvůrčí psaní, avšak skřípající každou stránkou. Na to je jiných literárních prskavek habaděj.
Forsytha stabilizuje věcnost, znalost, a tam, kde vyloženě fabuluje, charismatická přesvědčivost. Sotvakdo by očekával, že na terorismus nahlédne jinak, než poamericku. Nikomu však pohled nevnucuje, jen nabízí pozoruhodné vyprávění. 4/21
Působivý příběh z prostředí Afghánistánu. Člověk je autorovým popisem prostředí absolutně vtažen do příběhu.
Autor mi hezky vysvětlil, jak je to vlastně s těmi středo-východními pouštními národy :). Nastínil také historii vzniku konfliktu, jehož součástí jsou i události z 11 září 2001.
Podal všechny události tak trochu reportážním stylem. Sedlo mi to.
Musím říct, že na to, jaké mají fanoušci Koránu doma vedro, dokážou být docela aktivní a plní fantazie. Šifra, jejíž objevení vlastně celý knižní mazec odstartuje, vychází ze zjevení proroka Mohameda.
Autor tak opět hezky zcelil historické události a fikci a donutil mě věřit, že možné je snad úplně všechno.
Jak bývá u autora zvykem, dal dohromady hodně zajímavých faktů a spojil je do příběhu. Prvních asi 180 stran je hodně dokumentárních, pak naopak začíná hlavní příběh, který ke konci běží opravdu rychlým tempem, řekl bych, že by i víc podrobností neškodilo. Není to vypilované do puntíku, ale na druhou stranu nic zásadního nemohu vytknout. 70% a 4*, 16. 6. 2020.
Opět super knížka od Fredericka Forsytha. Příjemný návrat Mike Martina, hlavní postavy z Boží pěsti v Iráku. Knížka má skvělý úvod, skvěle popsané postavy, podrobně popsané na více jak 50 stranách, co zažil Mike Martin a Afghánec za posledních několik desetiletí. Pak se přejde do akce, první stránky akce super. Pak tomu nějak začne docházet šťáva. Mike ustoupí do pozadí, aby na posledních stránkách zakročil. Jak už tady někdo níže zmiňoval, vypadá to, jak kdyby pan Forsyth byl tlačen na rychlé dopsání knížky, že ho tlačí termín a tak to dopsal za jedno odpoledne a poslal do tisku.
Pořád je to ale výborná knížka, tak si pět hvězd zaslouží.
Nepochybuji o tom (a díky za to) , že mám před sebou ještě mnoho knih od tohoto skvělého autora. Tahle byla třetí a už vím, co od Fredericka čekat. Jeho styl vyprávění a popisování vojenské techniky, mi sedí jako hrnec na prdel. Afghánistán a terorismus je zrovna v kurzu. Tentokrát však mohl trochu autor ubrat v historii džihádu a měl se víc soustředit na hlavní dějovou linku a postavy. Hlavní hrdina přišel na scénu, úspěšně a celkem rychle se infiltroval mezi fanatiky a než jsem se stačil rozkoukat, chybělo mi čtyřicet stránek do konce. Neztotožnil jsem se s jeho motivací a přesvědčením pro misi. Nehodlám tady budoucím čtenářům prozrazovat proč zrovna ON byl ten vyvolený. Nechám si raději rezervu pro další pecku a tentokrát dám nižší hodnocení. Jinak samozřejmě opět super čtení pro chlapy, které už omrzely ty přeslazené, válečné slátaniny, co dávají v televizi.
Tato kniha časově, ale i hlavní postavou navazuje na Boží pěst. Za její klad považuji opět nenápadný, suchý anglický humor, třeba hned na začátku knihy, kdy jeden z "bafuňářů" Al-Kajdy spáchá sebevraždu, ale předtím zlikviduje jedním úderem svůj laptop. Inu Neználek:
" Dowd věděl co má udělat, ale neznal důkladně taje kybernetiky. Během několika sekund byl celý obsah hard-disku Toshiby přenesen do vzdálenosti tisíců kilometrů do britského Cheltenhamu. Nitro laptopu bylo vykucháno s důkladností, s kterou pavouk vysává chycenou mouchu". A takových vtipných lahůdek je v knize opravdu dost.
Jen se čtenář nesmí nechat ukolébat mnoha stránkami technických popisů přípravy akcí špionů, jednak mu nic neříkají a také nejsou pro vlastní akční děj podstatné. Samozřejmě, že kvalifikovaný machr si toto čtení vychutná.
A také je zde autorův nestranný pohled na osobu šáhida (mučedníka) :
"Sebevražední atentátníci jsou jednoduší lidé, prostí věřící. Slepě kráčí za svými učiteli a spoléhají na jejich duchovní vedení. Nejsou moc chytří, ale naprosto oddaní a přesvědčení, že svou vyšinutou nenávistí potěší mocného Alláha".
"Všech 19 atentátníků z 11.září r.2001 proklouzlo bezpečnostními opatřeními, protože se chovali, byli oblečeni úplně normálně, slušní ochotní - na ty je třeba dávat pozor."
Ano potřebná informace, leč přišla bohužel pozdě.
A zájemce se dozví něco i o vyhlášeném vězení US ARMY v Guantanámu (teritorium USA na Kubě).
Oceňuji zasvěcený náhled čtyřech předních světových arabistů, kteří dvěma špičkovým zpravodajským šéfům v USA podávali výklad Koránu. Je to něco úplně jiného, než do nás hustí každý den masmédia.
V tom všem si autora vážím. Napsal dobrou knihu.
Na začátku jsem se totálně ztrácela ve všech těch tajných službách a speciálních číslech. To rychle přešlo. Pak jsem už knihu neodložila a četla ji dlouho do noci. Napínavé, poučné a docela strašidelné. Tolik práce a utajení, aby parta lidí zabila nevinné a práce těch dalších, kteří jim v tom chtějí zabránit. V tom polosvětě kouře a zrcadel se musí dít věci.
Autorovy další knížky
1975 | Den pro Šakala |
2004 | Boží pěst |
2008 | Vyjednavač |
2005 | Ikona |
2014 | Seznam smrti |
Tento příběh se moc líbil