Agatha Christie: Dokončený portrét
Andrew Norman
Andrew Norman se pokouší ve své knize nabídnout klíč k záhadám, jež vzrušují čtenáře knih slavné Agathy Christie neméně než detektivní příběhy Hercula Poirota a slečny Marplové: snaží se totiž nalézt odpovědi na nikdy neobjasněné události a sporné otázky Agathina pestrého života. Mezi ně patří především její zmizení v roce 1926, kdy byla spisovatelka jedenáct dní nezvěstná. Jak známo, byla ve své době například obviněna, že chce tímto „trikem“ zvýšit prodejnost svých knih. Jiní jí vyčetli, že své záhadné zmizení zinscenovala proto, aby se k ní vrátil její manžel Archie. Norman však nabízí vysvětlení, jež vychází z poznatků moderní medicíny. I v dalších kapitolách se netají svým přístupem lékaře a psychologa. Zejména se tak snaží rozluštit i další okolnosti spisovatelčina života a pohnutky jejího jednání, jež jsou až dosud zahaleny v mlze dartmoorských blat. Kdo byl onen záhadný střelec, jehož přízrak jí celý život naháněl hrůzu? Jakou roli sehráli v jejím životě oba rodiče a manžel Archie? Co ji motivovalo k napsání obrovského množství knih, jichž se prodalo přes dvě miliardy výtisků?... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2009 , PasekaOriginální název:
Agatha Christie: The Finished Portrait, 2007
více info...
Přidat komentář
Knihu jsem četla před lety a musím se přiznat, že mi to trvalo docela dlouho. Autor měl k dispozici velmi slušný materiál, který nedokázal účinně přetavit. Přesto se tam našlo pár světlých míst, které mě bavila. Ale doufám, že narazím na lepší knihu o životě Agathy Christie.
Knihu nedoporučuju, neb mě nebavila. Ale uznávám, že může pomoci pochopit prostředí detektivek A.Ch. Čekal jsem více o jejím vztahu ke svým postavám, protože jsem jinde četl, že Poirota upřímně nesnášela. Na tuto informaci jsem v této knize nenarazil. Odnesl jsem si ten dojem, že p. Christie byla celý život velice plachá, psaní považovala čistě za způsob, jak si vydělat peníze, a přednější pro ni byla v každém případě rodina.
Souhlasím s uživatelem kilometr - byla to nuda. Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Nejvíc mě ale štvalo, že si autor zřejmě myslí, že čtenáři jsou absolutní hlupáci, kteří si nezvládnou zapamatovat, že Agatha vystupuje v knize Nedokončený portrét jako Celie. Jednoduchá informace, kterou není nutné opakovat na každé stránce!!!
Autor, který je vzděláním lékař a psycholog, se možná snažil na díla Agathy Christie aplikovat psychoanalýzu, ale v konečném důsledku to působí jako odfláknutá seminární práce nevzdělaného studenta 1.ročníku, který se pokouší interpretovat život slavné spisovatelky na základě svých bludných představ o jejím díle. Jeho oblíbeným postupem je formulace zcela absurdní teze, kterou si následně sám pečlivě vyvrátí (ano, to skoro zavání ironickým přístupem podvracejícím biografický žánr, leč není tomu tak). Krom již zmíněného je jeho jediným (hojně citovaným) pramenem při dotváření autorčina portrétu životopis, který napsala ona sama. Pokud se kniha nedopatřením dostala do vašeho vlastnictví, lze ji doporučit k hlasitému předčítání mezi lehce alkoholem zmámenými přáteli - toť jediná zábava, kterou je nepovedený text schopen generovat. Dosahuje místy až dadaistického efektu.
Nezáživné čtení a velmi špatně udělaný životopis spisovatelky,která po světě prodala více jak 2.3 miliony knih.
Stačí přečíst Epilog a víte o čem je kniha.Přitom potenciál tu byl obrovský.Jenže je to NUDA a boj o každou přečtenou stránku.30%..
Dokončený portrét, který bohužel zůstal hodně NEdokončený. Ne zrovna úspěšná snaha o proniknutí do tvůrčí mysli autorky, místy rozporuplná fakta o vzniku jednotlivých příběhů a postav, to vše napsáno celkem nezáživným jazykem. Ta třetí hvězda je spíš za technické provedení než za umělecký dojem.