Věk mloků
Karolina Francová
Globální oteplení značným způsobem změnilo poměry souše a moře na zemi. Vědci studovali možnosti genetických úprav, které by lidem usnadnily adaptaci na nové prostředí. Vylití oceánů brání hráze z geneticky upravených korálů odsolujících mořskou vodu. Se změnami klimatu přichází však i nový druh - homo sapiens aqualis - lidově řečeno mloci. Nahradí mloci zcela homo sapiens sapiens?... celý text
Přidat komentář
Dost povedený díl moc mě bavil jen si troufnou říct že z toho mohl být větší samostatný příběh. Mrzelo mě že to tak brzo skončilo. Druhý příběh o vzniku X- Hawka a prvním kontaktu s Andreou de Villefort a agenturou. Dost dobrý.
Mločí zápletka je fajn, ale hlavní hrdinka jedná tak divně, že se to dá omluvit snad jedině procesem přeměny a horečkou. Dost mi nesedl uspěchaný konec, ze kterého si nic nepamatuju.
Příběh samotný je docela dobrý, co ale autorka ostudně podcenila, je samotná zápletka - každý rozumný člověk v situaci Nikity by se obrátil na Agenturu, jež má zdroje a vědce, schopné najít či zajistit lék, a neriskoval by cestu do jiného světa, kde nikoho nezná, a kde řešení ani nemusí být k dispozici. Rovněž Kovářovi stačily dvě věty s naivními argumenty, aby šel Nikitu doprovázet - jakoby by byl čerstvě po lobotomii. Takže za mě dvě hvězdy jako maximum - ovšem následný příběh o zrození X-Hawka je natolik dobrý, že ty tři hvězdy nakonec dávám.
Asi teď sérii JFK strašlivě urazím, ale čím dál více mi to začíná připomínat série typu Stopy zločinu, nebo John Sinclair - na stopě hrůzy (kdo ví, jestli tohle ještě vychází) - přiblblé plytké příběhy o ničem, které sice člověka pobaví, ale to je tak všechno. A myslím si, že je to škoda, protože podle prvních knih má mnohem navíc. Škoda no. Snad se to zase zlepší.
EDIT: Přitom nápad s mloky je super.
Tohle se mi strašně líbilo. Trochu jinak pojatý příběh ve kterém však nechybí vůbec nic, na co je čtenář série JFK zvyklej. Paní Karolína a hlavně její styl psaní mě uchvátil.
Hlavní hrdinku jsem sice z počátku litoval, ale ona to pojala statečně a vrhla se srdnatě do boje.
Velmi povedený příběh.
Tedy, velké překvapení. Tento podvodní svět mě velmi ohromil. Krásně propracované se spoustou lásky, ale i smutku. Velmi krásně se to četlo a zajímavostí je, že příběh si hlavní hrdinka sama komentuje. Tak že i tento způsob psaní se povedl. Jen tak dál.
V prvej chvili som nevedel co si o tomto pribehu mam mysliet. Nikita sa mi zdala miestami strasne hlupa, nerozhodna a trosku zaujata proti Johnovi, ktroy jej napriek svojim problemom aj tak pomohol v nudzi. Napad bol celkom zaujimavy. Koniec ma prekvapil a strasne ma zaujima ako sa to s Nikitou posunie dalej. Tak tiez sa mi pacil koniec poviedky, kde sme sa dozvedeli nieco nove o X-Hawkovi.
Pokud je John Francis Kovář naživu (?), nadále se skrývá před vyšetřovateli Agentury.
Nutno za každou cenu vyslechnout.
I posmrtně.
KILLER
Karolína Francová se vydala do světa JFK a velmi se jí to povedlo.
Nejen že zahrnula do příběhu Johna F. Kováře, který je stále na černé listině, ale ještě dala příběhu jinou normu. Její hlavní postava Nikita Bernstein je odhodlána přijmout svůj osud a žít v takovém světě, který ji „pohltil“. Což zatím v žádném příběhu nebylo. Navíc je to poprvé, co je kniha psána (vyprávěna) v ICH formě, což přineslo do série zajímavé a čtivé oživení.
Malá ochutnávka:
Na své záchraně jsem začala pracovat 28. dubna a měla jsem na to sedm dní. Biblický podtext toho čísla mě jako nevěřící dost iritoval, zvlášť když Bůh sedmý den odpočíval a já budu sedmý den nejspíš mrtvá.......
Tenhle svět se mi moc líbil a rychle jsem jím prošel - proplul - (pročetl) Obsahuje i jistou poctu Karlu Čapkovi za jeho přínos do literatury,. Zvláště pak jeho Válka s mloky (Někdy Válka s Mloky) je tu evidentně vedena v paměti a vlastně je jen trochu doplněna a pozměněna.
Inu jiná realita, jiný svět.
CITÁT - Nahá v ledové vodě jsem si po své proměně připadala víc žensky než kdy jindy.
PS – Nutno dodat, že zatím co Miroslav Žamboch vtisknul Andree de Villefort zelené oči, někteří jiní zase hnědé oči, Karolína Francová ji zobrazuje jako modrookou.
Příběh (knihu) mohu vřele doporučit.
Na konci knihy je povídka s názvem Zřídlo moci.
Povídka je vtisknuta do paměti v profilu Karolíny Francové.
Napsal jsem k ní komentář a samolitr jí ohodnotil.
Svůj svět si musíme zasloužit.
Ani se mi nechce přemýšlet nad důvody, proč mě tenhle díl nebere. Utkvělo mi zejména to, že (dle veškeré dosavadní logiky série) skvělá vědkyně, která to dotáhla na von Vonderovu oblíbenou asistentku, se chová a zejména přemýšlí jako nevzdělaná kravka, nikdy neprošla portálem, nikdy jí nic nedojde, táhne s sebou na nesmyslnou výpravu zrovna nenáviděného Kováře, atd. atp. Vycucané z prstu od A do Z.
Na druhou stranu Zřídlo moci v závěru bylo dle mého velmi dobré a pro sérii přínosné.
Příběh se mi moc líbil a skvěle se mi to četlo, od začátku to bylo napínavé.
Jen jsem měla problém poznat, kdy byl konec knihy, protože poslední "kapitola" je spíš samostatnou povídkou. Než mi to došlo, tak mě povídka vůbec nebavila, ale jsem ráda, že jsem jí dočetla. Je totiž hodně důležitá - odhaluje mnoho ze života X-Hawka a ze založení agentury.
Nemám co vytknout :)
První a větší část ze světa mloků mě dost bavil. Zase jednou je příběh vyprávěn z ženského pohledu - Nikity. Její přesun a i ehm přerod do světa mloků byl super. Škoda, že se v tomto světě neodehrálo trochu více. Bavilo. *****
Druhá povídka vypráví o X-Hawkovi a založení agentury Kovářů rovnováhy. upřímně - moc mě nebavil, změny hlavních postav a lokací - trochu roztříštěné. **
Zatím nejslabší díl z celé série.
Druhá část knihy, která se zabývá příchodem X-Hawka do agentury, na mě působila velmi nepatřičným dojmem. Podle mě se to tak prostě stát nemohlo :)
Autorce bych doporučil zaměřit se na slovo logika. Zjistit co znamená a pak to aplikovat ve svých knihách... :(
První příběh se začínal slušně rozjíždět. Pak přišel přechod do jiné reality a tím to všechno zvadlo. Kravina na kravinu. To snad nemoha autorka myslet vážně ani na chvilku. Polozatopený svět nezněl špatně. Ovšem, ke jsou miliardy lidí ze zatopených oblastí? Přerod v "mloky"? Proč ne. Ale je třeba se nejdřív zamyslet a až pak něco napsat... :(
Druhý příběh byl znatelně lepší. Vlastně o hodně levelů lepší. Bohužel mi přišlo, že to popírá dříve uvedené náznaky v předešlých knihách. Ale jako vznik X-Hawka to bylo vymyšlený celkem gut.
Co jsem chtěla napsat, už přesně napsal OldaB :)
ale fakt přesně...nápad s mloky dobrý, ale tak nějak tomu něco chybělo a hlavní hrdinka je nesympatická husa... téma nabízelo mnohem více možností, které se daly více rozvinout
Druhá část už to trošku vytáhla....
První příběh mi vyloženě nesednul a u jeho čtení jsem trpěl jako zvíře. Jednak mi postava Nikity nepříjde dvakrát symaptická, Kovář tentokrát také působil spíše jako nepovedený tragéd. Nápad s mloky není špatný, ale přijde mi to celé nějaké nedotažené. Zřídlo moci se mi oproti tomu líbilo hodně, tahle historka pasovala do agenturní mytologie jako ulitá.
Část díla
Zřídlo moci
2008
Autorovy další knížky
2017 | Ve stínu Rudé věže |
2016 | Žena se lvem |
2008 | Věk mloků |
2016 | Konstantynův efekt |
2011 | Soumrak Camelotu |
JFK je po událostech z předchozích knih na indexu a Karolina Francová se s tím vypořádala s lehkostí pomocí agenturních záznamů v úvodu knihy. Tím dala šanci pochopit děj i čtenářům, kteří naskočili spolu s autorkou do rozjetého vlaku až v patnáctém díle. Elegantně se tak vyhnula zdlouhavému vysvětlování a mohla se spolu s hlavní hrdinkou Nikitou, asistentkou profesora Carla van Wondera, vrhnout do víru událostí.
Protože se Nikita od svého milence nakazila podivným virem, je nucena se vypravit do světa, kde tento virus vznikl. Jenže tahle mladá žena není žádný ostřílený operativec. Naštěstí však zná někoho, kdo by jí mohl pomoci v neznámém světě nejen přežít, ale také se z něj vrátit. Tou osobou je samozřejmě její kolega z agentury John Francis Kovář. Nikita ovšem musí překonat hlubokou averzi, kterou ke Kovářovi cítí. Ostatně ani on nemá kolegyni v lásce. Přesto se spolu vydají do paralelního světa, jenž se podobá tomu, který vytvořil Václav Semerád v knize Válka s mloky doktora Jaroše.
A tak se hrdinové ocitnou na Zemi, která je v důsledku globálního oteplování z velké části zaplavena vodou. Mloci zde postupně dobývají pevninu a unášejí lidi. Už to samo o sobě působí této dvojici, která přes antipatie hledá vzájemnou důvěru, velké komplikace. A jaké trable nastanou ve chvíli, kdy se na scéně objeví X-Hawk? Jeho fascinace hlavní hrdinkou není jen platonická. Zkrátka a dobře, Karolina Francová do světa Agenta JFK vnesla ženský prvek, který byl do té doby v sérii spíše upozaděn.
Součástí knihy je také temná novela Zřídlo moci. Popisuje alternativní verzi založení agentury Kovářů rovnováhy. I v ní je přítomna silná hrdinka – Andrea de Villefort. Její první setkání s X- Hawkem se místy blíží fantasy a sklouzává až k hororu, což není vůbec špatné. Celé knize to dává mnohem vážnější vyznění, než kdyby v ní zůstal jen Věk mloků.