Airnet
Geoff Ryman
Tisíce let putují lidé po světě za živobytím, územím či poznáním. Časy se mění, boj o přežití však zůstává. Rymanova hrdinka Mae žije v r. 2020 v Kizuldě, v poslední zapadlé vesnici na světě, kam mohl dorazit Internet. Teď je tu však něco nového, něco, co nepotřebuje ani kabely, ani počítače Airnet. Nová komunikační technologie, která umožňuje těžit z Internetu každému a kdekoli na světě ať chce, nebo ne.... celý text
Přidat komentář
Příběh z blízké budoucnosti, ze světa takříkajíc "online". Pomocí nové technologie jsou zapojovány do celosvětové sítě přímo lidské mozky, nejsou tak už zapotřebí žádná další zařízení, Ale jako každá nová technologie, i tahle má své mouchy.
V zapadlé středoasijské vesničce místní vesničané pěstují rýži jako jejich předkové a okolní moderní svět je příliš nezajímá. Příchod Airnetu je pro ně něco na úrovni návštěvy mimozemšťanů (nebo místních bohů). A navíc když síť dosáhne až k nim, skončí první test katastrofou s několika mrtvými.
Sledujeme příběh místní modistky Mae, v podstatě vesnické švadleny, jedné z postižených následky nezdařeného testu. Jako jedna z mála si uvědomuje možnosti a hrozby, které připojení k síti vesnici přinese - a snaží se o tom přesvědčit své sousedy dříve, než nový svět vesnici smete.
Je to zvláštní kniha, ve kterém se střetávají dva naprosto rozdílné a neslučitelné světy. Na jedné straně středoasijská horská vesnička s terasovými rýžovými poli, na druhé straně moderní svět internetu... Myslím že se mi ještě nic podobného do ruky nedostalo, určitě to stojí za přečtení.
Tiež som sa musel premáhať, aby som knihu dočítal a zostal mi z nej rozpačitý pocit.
Autor, pôvodom Kanaďan žijúci v Británii, sa snaží svoj príbeh vtesnať do reálií fiktívnej stredoázijskej dedinky v horách. Nedokázal však dôveryhodne vykresliť myslenie, konanie, postoje a životné hodnoty miestnych ľudí, všetko je silno "západné". Navyše pre mňa nepochopiteľne mieša prvky sci-fi (presuny v čase, hovoriaci pes, trhanie plota myšlienkou,...) a absurditami typu plod dieťaťa v žalúdku ako následok orálneho sexu, čím asi nadbieha vkusu svojich fanúšikov. Neviem ani, či sám autor chápe podstatu, funkcie, potrebu a význam Air-u, pretože ho popisuje dosť chaoticky a nejasne.
Sklamanie...
Zajímavé prostředí, neobvyklá hrdinka... rozhodně přečtení knihy nelituji a po dočtení jsem se k příběhu mnohokrát v myšlenkách vracela.
Chung Mae je jediným pojítkom medzi jej malou farmárskou dedinkou a kultúrnym svetom okolia. Nová komunikačná technológia sa šíri svetom a sľubuje spojiť každého so všetkým bez káblov a počítačov. Vzduchom. Prvý nápor znamená katastrofu, ľudia zomierajú zo šoku. Nedá sa to však zastaviť. Mae je jediná, ktorá vie ovládnuť šírenie, nie však ľudí, ktorí tomu prepadli.
Pre silné nervy. Nezvládla som dočítať
Zaplavu si proti proudu zklamaných čtenářů, přestože jsem "Airnet" kupovala s pochybnostmi a dlouho mi ležel v poličce, než jsem se do knihy pustila. Otevřel se však přede mnou zcela nový, fascinující svět blízké budoucnosti v poněkud zaostalé tibetské vesnici Kizulda. Prostřednictvím Mae, místní poradkyně přes módu, jsem se seznámila s životy obyvatel, s jejich různorodou kulturou, tradicemi, všedními povinnostmi i starostmi a v neposlední řadě se vzájemnými vztahy těchto lidí. S příchodem nové technologie se má vše změnit: přichází doba Airnetu, internetu šířeného vzduchem přímo do mozku. Už pouhé krátkodobé testování Airu drasticky zasáhne do života Mae a převrátí jej naruby. Právě tato žena je oním prvním, nejdůležitějším kamínkem, co kolem sebe strhne celou lavinu změn, pro někoho vítaných, pro jiné zuřivě nechtěných.
Dynamika vztahů je nejdůležitějším a nejdramatičtějším prvkem knihy, o akčnější pasáže je nouze, to však vůbec neubírá na čtivosti. Geoff Ryman až nečekaně citlivě a výstižně propracoval psychiku Mae, stejně jako charakter obyvatel Kizuldy, přesvědčivě vykreslil svět izolované tibetské vesnice (cestovatelské zkušenosti se nezapřely).
Také Airnet a jeho využití dostal široké pole působnosti, byť jeho hlavním účelem je především klást závažné otázky na aktuální témata: globalizace, nevyhnutelnost změn, kulturní úpadek, zanikající tradice na úkor rozrůstající se konzumní společnosti, odtržení od přírody, ztráta lidské duše. Ryman nemoralizuje, snaží se na problémy nahlížet ze všech stran, vypíchnout klady i zápory, ponechat čtenáři vlastní úsudek, poskytnout smíření.
Jediné, co mi na knize místy trochu vadilo, byly milostné eskapády Mae a jejich zcela nepravděpodobný fyzický následek. Za sebe mohu "Airnet" doporučit - zvláště ženám; nejsem schopná posoudit, nakolik tato hrdinka a některé její starosti může být blízká čtenářům s chromozomy Y. Ale neberte mě moc vážně, asi jsem divná a můj vkus určitě není norma :-).