Akce Kvilda
Pavel Švec
Příběh převaděče, který se před StB skrýval deset let ve skříni Strhující příběh na pozadí neúprosných dějin Někteří příslušníci Sboru národní bezpečnosti se v roce 1948 na Šumavě vzepřeli komunistickému režimu a pomáhali lidem přejít hranice z Československa na Západ: převaděčskou síť rozbila komunistická tajná policie. Esenbáka-převaděče Jaroslava Maršíka však nedopadla, při zatýkání za bizarních okolností utekl. Deset let se pak skrýval v jihočeském Bavorově. Nevycházel ven, schovával se třeba v dutině pod postelí, v dřevěném kufru nebo ve skříni.... celý text
Přidat komentář
Téma bylo zajímavé. Těšila jsem se na čtení, ale zpracování mě zklamalo. Kdyby třeba měla kniha dvě,nebo i tři dějové linie, ale tady se skákalo v čase tak nějak nesystematicky, chaoticky. Často se také mnohé údaje opakovaly. Je zde hodně fotografií zápisů z vyšetřování, udavačských dopisu a míst, kde Jaroslav Maršík žil i kde se ukrýval. Jenomže mnoho jich je z dnešní doby a jen několik z padesátých let.
Podle mě je kniha tím opakováním údajů a fotografiemi zbytečně natahována. Není to román, je to literatura faktu. Teda měla být. Jenomže pak by byla kniha poloviční.
Dokumentární svodka materiálů o převaděčích z řad SNB na Šumavě a jeden neuvěřitelně absurdní životní příběh. Jaroslav Maršík, jeho desetileté ukrývání se před socialistickou "spravedlností" a dopadení na základě anonymu, napsaném ze závisti kvůli mimořádné odměně k platu jeho sestry, která ho ukrývala. Co je pravda a co ne? A co unese lidská paměť?
Zajímavý příběh člověka, který se deset let ukrýval před komunistickou justicí. Stojí za přečtení, knihu bych si ale nekoupil. Jednou a dost. Howgh.
Příběh je to strhující,ale stylistika ho sráží na literární dno.
I faktografické písemnictví by mělo dodržovat základy slohu a to se autorovi nedaří (chaotické řazení děje, neustálé opakování již zmíněného atp.)
Téma zajímavé, forma mizerná.
Autorovy další knížky
2022 | Akce Kvilda |
2020 | Generál Karel Kutlvašr – Vzpomínky na Pražské povstání |
2022 | Pražské vilové čtvrti: Procházky mezi domy krásnými… a ještě krásnějšími |
Podle mne se autor rozhodl napsat příběh o útěku bývalého esenbáka před komunistickou státní bezpečností a o jeho životě v utajení/ilegalitě - po téměř neuvěřitelnou dobu deset let! Ale samotný příběh na knihu nevydal - není co popisovat o životě v jedné místnosti a autor tedy příběh "rozšiřuje" o různé momenty, které útěku předchází, o některé osoby, kterým měl dopomoci k útěku přes hranice a některé další spojitosti. Vzniká tak nepřehledná "literatura faktu", která se čtenáři nemůže líbit. Je to celé neuspořádané a nepřehledné!