Ako sa mozog s nami zahráva
Albert Moukheiber
Povinná príručka kritického myslenia Prečo si myslíme, že máme pravdu, hoci sa mýlime? Prečo nás desí neškodný pavúk? Prečo sa bojíme vystúpiť na verejnosti, hoci nám nehrozí nijaké nebezpečenstvo? Prečo veríme hoaxom? V reálnom živote sme vydaní napospas aproximácii, ilúzii a omylom. Tieto mozgové mechanizmy nám pomáhajú vytvárať si ucelenú predstavu o svete. Často nám však zahmlievajú rozumové schopnosti a uväznia nás do pasce rýchlych úsudkov. Autor nabáda čitateľov, aby kriticky uvažovali o vlastnom spôsobe myslenia. Citovaním mnohých vtipných a neraz aj provokatívnych príkladov z praxe alebo vedeckých experimentov dokazuje, že by sme nemali príliš dôverovať svojim presvedčeniam, emóciám a predtuchám. Kniha prináša najnovšie objavy z oblasti neurovedy. Zároveň radí, ako si urobiť z mozgu spoľahlivého spojenca v každej situácii. Albert Moukheiber je doktorom kognitívnych neurovied, klinickým psychológom a pedagógom na Univerzite Saint-Denis v Paríži. Je členom združenia Chiasma, ktoré zoskupuje neurovedcov zaoberajúcich sa výskumom kritického myslenia.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2021 , Ikar (SK)Originální název:
Votre cerveau vous joue des tour, 2019
více info...
Přidat komentář
Mám za sebou více než polovinu knihy Myšlení pomalé a rychlé od Daniela Kahnemana, ale tato kniha je pro pochopení principů lidského chování rozhodně stravitelnější řešení. Čtivou formou se v ní čtenář dozví o základních záludnostech myšlenkových pochodů, ale i o tom, jak jsou tyto slabosti zneužívané marketingem. Je to skvělá příručka pro ty, kteří ty procesy v hlavě poznat a snažit se je kontrolovat a ovládnout.
Stručný prierez staršími aj novšími poznatkami o fungovaní mozgu, kniha vysvetľuje prečo sa správame pod stresom a vplyvom emócií inak, alebo ako je to s našim myslením a rozhodovaním. Je to zrozumiteľne napísané, číta sa to naozaj ľahko. Určite sa väčšina ľudí s časťou informácií už stretla, ale prednosťou knihy je, že je to tu ucelene zhrnuté.
Pri čítaní budete možno žasnúť, aký je ľudský mozog intrigán, poťahuje nitky v zákulisí, donúti nás k určitému konaniu a ešte nás aj presvedčí, že to bol náš nápad a všetko je tak ako sme chceli my sami.
Kniha splnila presne to, čo som od nej očakával, preto dávam plné hodnotenie. Samozrejme, ak niekto čaká odbornú publikáciu, ktorá ide do hĺbky, tak bude asi mierne sklamaný.
9/10
Velice zajímavé, čtivé, se spoustou příkladů. Autor si všímá okolností, které nás mohou vést k omylu - stresu, zkreslení, kognitivního nesouladu, iluzí vědění, zjednodušování, fake news atd.
Hodně mě zaujalo téma kognitivního nesouladu, kterým vysvětluje pasivitu týraných osob.
Podobně zajímavé bylo i téma iluze vědění. Naprosto nedostačující je vybrat si jeden citát, ale nějak si nemůžu pomoct: “V situaci, kdy je každý z nás bez výjimky vystaven nekončícímu přílivu informací, není tak důležité bojovat proti nevědomosti, jako proti iluzi vědění. Je snazší dovídat se nové věci od člověka, který ví, že nic neví, než od toho, kdo je přesvědčen, že ví, a přitom neví nic.”
Slušně napsané, zajímavá obálka a zajímavé informace. K tomu ty informace, obsažené uvnitř, jsou dnes v době pandemie vlastně velmi aktuální (zda to má nějaké praktické dopady, těžko říct). Sečteno podtrženo, autor se zaobírá různými zkresleními - např. proč si podprůměrní lidé budou vždy myslet, že jsou nadprůměrní nebo proč být objektivní vyžaduje notnou dávku sebereflexe a přemýšlení. Také se např. dozvíte, proč je brát Milgramovy nebo Ashovy experimenty s řekněme mírnější rezervou a na konci je abecední rejstřík s jednotlivými druhy zkreslení.
Pro mě v tomto oboru byla o něco zajímavější kniha od Niny Schautové (Rozhodování a intuice), avšak ani tady autor nezklamal.
Pro mě je pochopitelnější Kahneman, ale tohle je taky pěkný přehled.
Kahneman mi připadá, že dává lepší návod, jak se klamu vyvarovat. Tahle knížka mi připadá, že spíš jen varuje, abychom si na klam dali pozor. Ale až tak moc nenabízí možnosti, jak svoje klapky z očí sundat.