Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe
Bill Gates
Praktický a dostupný plán na dosiahnutie nulových emisií skleníkových plynov, aby sa svet vyhol klimatickej pohrome. Bill Gates strávil uplynulé desaťročie skúmaním príčin a následkov klimatickej zmeny. S odborníkmi na fyziku, chémiu, biológiu, strojárstvo, politické vedy a financie sa zameral na to, čo treba urobiť, aby sme zvrátili environmentálnu katastrofu, ku ktorej planéta smeruje. V tejto knihe nielenže vysvetľuje, prečo sa musíme usilovať o nulové emisie skleníkových plynov, ale zároveň opisuje, čo treba podniknúť na dosiahnutie tohto dôležitého cieľa. Čerpá zo svojich poznatkov o inováciách aj presadzovaní nových myšlienok na trhu a triezvo opisuje výzvy, ktorým čelíme. Vysvetľuje, v ktorých oblastiach sú už technológie nápomocné, kde ich možno využívať efektívnejšie, kde je nutný technologický prelom a kto na týchto zásadných inováciách pracuje. A napokon, predkladá komplexné riešenie, ako znížiť emisie na nulu – neponúka len návrhy na vládne opatrenia, ale aj na kroky, ktoré môžu urobiť jednotlivci. Gates netají, že ide o náročnú úlohu, ale ak dodržíme vytýčený plán, bezpochyby je v našich silách tento cieľ dosiahnuť.... celý text
Literatura světová Fejetony, eseje Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2021 , Ikar (SK)Originální název:
How to Avoid a Climate Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need, 2021
více info...
Přidat komentář
Zaujal mne detailní popis aktivit, při kterých lidé vytváří skleníkové plyny. Není to jen osobní či nákladní doprava (ta se dle knihy podílí pouhými 16%), ale třeba výroba oceli, cementu nebo používání klimatizací. V dopravě máme alespoň alternativy, ale v jiných odvětvích je potřeba vymyslet jak nahradit současné způsoby výroby. Autor je optimista a věří, že lidé jsou schopni vymyslet nové metody jak se dostat k neutrálním emisím skleníkových plynů. Zároveň tvrdí, že to je velká výzva a bude to tvrdé. Největší dopad klimatické změny má dopadat na rozvojové země, které nejméně k problému přispěly.
Závěrečná část popisuje, kdo všechno na úspěšné realizaci bude muset spolupracovat, od firem, po politiky, soukromé investory až po každého z nás. Tady jsem si teprve uvědomil, jak složitý problém to je, že to není o tom vymyslet zelený způsob výroby elektřiny..
Billa Gatese obdivuju za všechno, co dělá pro rozvojové země, i za zápal, s jakým se snaží o popularizaci opatření nutných k boji proti klimatickým změnám. Akorát že podle mě příliš spoléhá na vývoj technologií (přestože přiznává, že v některých oblastech se to moc nedaří) a nesnaží se o změny v přístupu (omezení plýtvání a konzumu). A vadí mi jeho pokrytectví: nám doporučuje, ať si koupíme elektroauta, ale on si nemůže odepřít používání soukromého tryskáče. Jako příklad hodný následování by stačilo, kdyby přešel na létání první třídou běžného dopravního letadla.
Řekl bych záslužná kniha, když odhlídnete od toho, kdo ji napsal. Holt si asi potřebuje vyčistit karmu. Ale i to je v pořádku. Bill Gates tady jednoduše a srozumitelně (tím, že dokola opakuje základní poučku: dostat se na nulu; a jenom ji pořád zpřesňuje a dovysvětluje) popisuje globální změnu klimatu, jak k ní dochází a že je prakticky nemožné jí čelit, pokud nezměníme úplně všechno. A že nejvíc tím trpí ti, kteří se na ní podílejí úplně nejmíň. Kapitoly o tom, co člověk může udělat sám, jsou možná trochu zavádějící a zbytečné, ale zbytek je dobrý. Jenže mám pocit, že ti, kdo by tu knihu měli číst, ji stejně číst nebudou.
Je fajn precist si na jednom miste co delame spatne, proc je to spatne a jak bychom to mohli (a meli) delat lepe.
Audiokniha: kniha bez zbytočných emócií o tom, ako sa dá vyriešiť momentálna ekologická kríza. Je vidieť, že Gates sa tematike rozumie a venuje jej veľa času. Bohužiaľ, som v tomto, na rozdiel od Gatesa, pesimistka a nemyslím si, že sa ako ľudstvo dokážeme spojiť a planétu zachrániť. Ale kiežby som sa mýlila :)
Četl jsem už několik desítek knih o klimatu, ale na téhle je poznat, že ji psal člověk z byznysu. A není to tím, že by snad změnu klimatu popíral, ale jde o jeho expertní a na datech založený přístup k té otázce. Je to osvěžující kniha, srozumitelná, se spoustou vhledů (částečně založených na poznatcích z knih geniálního Američana s českými kořeny, Václava Smila) a zajímavostí. Jen přehledné třídění emisí CO2 do několika jednoduchých kategorií je prostě geniální a v záplavě dat o klimatu lehce stravitelné a zapamatovatelné. Skvělá kniha.
Gates toho má načteno hromadu, stejně tak jsou obdivuhodné jeho snahy a aktivity a... ten optimismu, že to zvládneme.. no snad ano
Aktuální problém klimatu - racionálně a bez sentimentu
Podle mého názoru, přesně ten způsob přemýšlení o ekologických změnách, který potřebujeme - bez brečení nad ztrátou biodiverzity alà David Attenborough, bez lamentování nad bezvýchodností situace. Zkrátka racionální zamyšlení, finanční propočítávání a konkrétní kroky pro jedince i vlády.
Je to výběr několika témat ekologie, většina z toho je známá už delší dobu, jen to nikdo nezpopularizoval. Mnoho témat však kniha vynechává. Pár zde navrhovaných řešení nikdy nemůže být dostatečných, některé jsou naivní. Přesto má ale kniha v podstatě pravdu. Kdyby ji však napsal někdo jiný, pravděpodobně by naprosto bez zájmu zapadla (to není kritika autora ani knihy, ale spíše poukázání na to, že obecně nezáleží jen na kvalitě názorů a práce, ale hlavně na tom, v jaké pozici je ten, kdo dané názory má). Potřebujeme věci dělat ekologicky. Základní otázka ale zní, kdo to zaplatí? Pár „dobrotivých“ miliardářů, kteří milostivě darují menší část ze svého nadbytku? Gates se domnívá, že chudí lidé budou mít více peněz, a proto budou moci žít ekologičtěji. Jenže to je nereálné – právě bohatší lidé mají často i přes snahu žít ekologicky daleko větší ekologickou stopu než lidé v zaostalých zemích. A také někteří lidé budou na ekologii kašlat, i když budou multimiliardáři – a ti budou vyrábět a žít levněji a budou úspěšnější. Gates se domnívá, že vše vyřeší technologický pokrok – jeho vize jsou však ekonomicky, organizačně i politicky nereálné. Je potřeba změnit fungování ekonomiky a myšlení lidí. Gates nechce vydělávat na akciích firem, které profitují z poškozování ekologie. Pěkné gesto. Ale pokud to neudělá on, udělá to někdo jiný (a dělal by taková gesta, kdyby neměl už tak dobře zajištěné živobytí?). Takhle postě kapitalismus funguje.
Nehezké vyhlídky a prognózy na to, co se stane, když se nezačneme k planetě chovat lépe.
Kniha se spíše zaměřovala popsání nových technologii a jakým stylem by se měly angažovat vlády jednotlivých států. Nebyly to další zbytečné stránky, které čtenářům říkají, co oni sami mají změnit. Vysvětlovala, kde všude vznikají negativní vlivy, jakým stylem je můžeme jako společnost eliminovat nebo jaký mají vliv investice do čisté energie.
Kniha byla čtivá, ucelená do srozumitelných bloků a dobře doplněna o zajímavé informace ve srozumitelných grafech.
Kniha ma bavila a zažila som si i navzdory domnení, že o danej problematike viem už veľa, nejaké WOW momenty. Určité pasáže knihy sú i ľahko vtipné, prekvapí vás nadšenie autora pre technické inovácie a výnálezy. I napriek tomu, že mi Bill svojimi podnikateľskými praktikami, či montovaním sa do niečoho, čo nie je jeho obor, nie je príliš sympatický, musím uznať, že kniha obsahuje nápady, myšlineky, úvahy, nad ktorými sa stojí zamyslieť. Veľké + dávam za čtivosť a možno tú jednu hviezdčku uberám za to, že sa ani raz nespomenulo to, že my ako ľudstvo sme sa stali až prílišní konzumenti bez rozmyslu. Že síce cesta za nulou je možná, no mali by sme upustiť od prílišného materiálna a viac budovať svoje vzťahy, zážitky, služby a nie svoje šťastie stavať na vlastnení hord oblečenia, kabeliek a serepetičiek, ktorými lepíme prázdnotu a smútok, ktorú pociťujeme po ťažkom dni. Chýbali mi i nejaké inovácie alebo nápady v oblasti obalového materiálu. Predsa cesta za nulou nebude možná, ak sa nebude riešiť i odpad samotný.
Vlastně netuším, kolik hvězdiček bych měl dát. Jako shrnutí myšlenek dobrý. Že by se to dobře četlo, to ne.
Mnohí Gatesove riešenia považujú za realistické, čo je samozrejme pozitívum a môže aj to prispieť k osvete v oblasti klimatickej krízy. No ja som mal z tejto knihy taký pocit, že ide v súlade s určitými opatreniami skôr o adaptovanie sa na klimatickú zmenu, než na rázne kroky proti nej. Je to ten greenwashing, na ktorý upozorňuje vo svojich knihách klimatický aktivista Graeme Maxton. Namiesto urgencií k limitovaniu nadmernej výroby a spotreby Gates hovorí presne opačne - vraj všetko, čo robíme, môžeme robiť naďalej, navyše vraj výrobu musíme ešte niekoľkonásobne zvýšiť - ale musíme to všetko robiť "na zeleno". My robiť musíme "na zeleno", no zároveň aj všetko redukovať, limitovať, obmedzovať ako sa len bude všemožne dať - a Gates s jeho vplyvom si mohol dovoliť zájsť do tejto roviny. Na tom by ale veľa nezarobil.
Mám rozporuplné pocity, lebo vo veľa veciach s Gatesom súhlasím - s dosiahnutím úplnej dekarbonizácie, so zavedením uhlíkových daní, s masívnym zalesňovaním a pod. Ale to nestačí. "Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe" je vlastne výstižný názov tejto knihy, vôbec sa v ňom nehovorí o iných ekologických problémoch, ktoré zelený kapitalizmus podnecuje. Žiadny rast nie je trvalo udržateľný. Podnetná je posledná kapitola "Čo môže urobiť každý z nás".
Navzdory až přehnaně infantilnímu názvu a barevnosti knihy se nová kniha Billa Gatese drží nohama na zemi. Gates se zcela konstruktivně, za pomoci studií a statistik, snaží rozebírat jednotlivé aspekty vlivu člověka na planetu. I přes počáteční obavy o bezhlavou "zelenou" agitaci, jsem byl knihou velmi mile překvapen a rozhodně doporučuji k přečtení.
Autorovy další knížky
2021 | Jak zabránit klimatické katastrofě |
1997 | Informační dálnice |
1999 | Byznys rychlostí myšlenky |
2023 | Jak zabránit další pandemii |
Vyvážená kniha o klimatické změně. Gates popisuje změnu racionálně, bez emocí a strukturovaně.
Zároveň se nedívá na řešení problémů klimatu jako většina zelených aktivistů, s ale nabízí realistické řešeni a návrhy jak klimatickou krizi vyřešit bez demontáže současného systému.