Přízrak
Clive Cussler , Jack Du Brul
Akta Oregon série
< 9. díl >
V říjnu 1943 zmizel americký torpédoborec plující z Filadelfie, údajně následkem pokusu amerického námořnictva s elektromagnetickou radiací. Ten příběh byl považován za podvrh – Juan Cabrillo a jeho kolegové z Oregonu si tím teď však nejsou tak jistí. Mluví se o uvedení nové zbraně, velice nebezpečné pro americké zájmy, jejíž vznik údajně souvisí s velkým vynálezcem Nikolou Teslou, který v 1943, kdy zemřel, pracoval pro vojenské námořnictvo. Byl zodpovědný za ten dávný experiment? Padly jeho poznámky do rukou nepřátel? Zatímco Cabrillo chvátá, aby odhalil pravdu, zjišťuje, že je v sázce mnohem víc, než si dokázal představit – ale když mu to dojde, je možná už příliš pozdě. První vydání.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
Mirage, 2013
více info...
Přidat komentář
Superman a Gentleman Juan Cabrillo „kráčí tiše, ale v ruce má dlouhou hůl“. Opět je zde vynález ve špatných rukou, který umožní zabíjet efektivněji a tak má zase náš hrdina co dělat. Utrží určitě nějaké ty jizvy, ale víc neřeknu, kdybyste mne mučili. Snad jen, že je zde dobrodružství na lodi i ve vzduchu, přestřelek nepočítaje, o množství bojů muže proti muži jistě nepochybujete. Nenechte si tuto story ujít, přátelé této literatury.
Bylo období, kdy jsem C.C. četl, a to všechny série, ze kterých se mi příběhy Oregonu líbily asi nejvíce. Ale čas plynul, autor nevymyslel nic nového a vydávání svých příběhů proměnil v byznys. Bohužel.
Mám Oregon rád, příjemné postavy, ale bohužel je znát, že autor většinu nápadů vyčerpal, dohnal ho věk a je nutné psát nejnovější romány se spoluautorem. Vznikají sice oddychová dobrodružství, která si na nic nehrají, ale už podle šablony. Snad se Juan ještě někdy vzchopí k pořádnému dobrodružství, tohle to rozhodně nebylo.
byl sem napnutej jak kšandy od první stránky..... ano kniha je klasická Cusslerovská.... to znamená s pořádným spádem a nemožnosti se od ní odtrhnout..... v jednu chvíli sem napětím pomalu ani nedýchal a to je co říct...
Knihy Clive Cusslera mne provázejí již řadu let. Napsal přes padesát románů, které se dělí do několika serií (Dirk Pitt, akta NUMA, Akta Oregen atd.) a které spojují vždy jisté společné atributy.
Hlavní hrdinové jsou neohrožení, stateční, dobře vycvičeni a zabezpečeni, stojící vždy na straně práva a především řešící neustálé intriky a zvrhlosti svých soupeřů a to vždy s kladným výsledkem a happyendem, Američané.
Toto dobrodružné čtení s romantickým nádechem potěší a nezklame žádného fanouška takovéto literatury. Vždyť který z nás by nechtěl pátrat po starých záhadách, letadlech, lodích či pokladech ve společnosti krásných žen s neskutečném finančním a materiálním zajištěním, kde Vás každý den čeká mnoho zážitků, poznávání, cestování a především nikdy ne nuda.
Život hlavních hrdinů je vždy dobrodružný, adrenalinový a všechno jenom né fádní a rutinní, to lze jen závidět. A tak se můžeme po návratu z práce, která je dneska spíše bojem s problémy a nástrahami ze všech směrů, ponořit do děje a životů hrdinů Cusslerových knih a snít o tom, jaké by to bylo, být na jejich místě . . .
Přízrak je dalším příběhem ze série Akta Oregon, série kterou Cussler vytváří s řadou dalších spolupracovníků, neb věk mu již neumožňuje toliko, co dříve (ročník 1931), především v posledních letech. Jeho knihy se stávají v závěru jeho spisovatelské kariéry přece jen trochu šablonovité, ale není se co divit. Kde brát stále nové a originální nápady, když v jeho knihách se snad již odehrálo vše.
Přesto si v Přízraku našel nové téma – téma Nikola Tesly a jeho záhadné postavy a génia. Uchopil myšlenku vědce a tu rozvíjí v příběh téměř na hranicích scifi.
Přesto, že je kniha spíše složena z několika „misí“, které jsou lehce spojeny a jen malinko vždy posouvají děj dále, čte se to vše dobře. Mise jsou nabity akcí, přesně ve stylu žánru a Cusslerové pověsti, ale na druhé straně tak celou knihu vlastně tříští na literárně menší úseky, které jsou spojeny vždy jen okrajově (Boronin, Aral, Kontejner, Kenin, Čínské moře a pár drobných).
Děj plyne do závěru, který se taktéž nijak přímo nevymezuje od očekávaného . . . světová válka je zažehnána, jedna převratná technologie pohřbena a záhady vysvětleny.
Cusslerovy knihy nejsou žádnou velkou literaturou a ani neútočí na artové ceny, prostě je to oddechové čtení na dovolenou, chvilky volna a nebo jen na propršený víkend. Pobaví, odvedou vás od denních starostí, něco málo poučí a nikdy nijak výrazně nezklamou.
Pokud patříte k fanouškům této literatury, Cusslera jistě znáte, pokud jste neměli tu čest, zkuste to, možná Vás to chytí, a pokud je tato literatura pro Vás ztrátou času, pak toto povídání nechť Vám ho ušetří, neboť by mělo odhalit, o co v knize hlavně půjde.
Mne kniha opět dala to, co jsem čekal. Dávám 3 hvězdy, což je převážné spektrum hodnocení Cusslerových dílek . . .
Cussler je prostě Cussler