Alžběta a Essex
Lytton Strachey
Historický románový esej o anglické renesanční královně Alžbětě a jejím mladém ambiciózním favoritovi, hraběti z Essexu provádí čtenáře epochou přelomu 16. a 17. století, která patří v dějinách k nejzajímavějším. Autor vypráví příběh rozporuplného vztahu, který poutal oba hlavní protagonisty.Představuje Alžbětin dvůr s řadou výrazných osobností, jako byl např. její dlouholetý rádce Burghley, rafinovaný královnin sekretář Robert Cecil, nebo filosof Francis Bacon. V příběhu se vydáváme s Essexem na válečné výpravy proti španělskému králi a irským rebelům, sledujeme Alžbětiny mistrné tahy při diplomatických jednáních. Pod lesklým povrchem dvorských zábav a ceremonielů vře tvrdý mocenský boj, do něhož jsou vtahovány různé oběti....... celý text
Literatura světová Fejetony, eseje Historie
Vydáno: 1994 , Mladá frontaOriginální název:
Elizabeth and Essex, 1928
více info...
Přidat komentář
Precteno v ramci vyzvy.Bavil mne dej i jazyk. Je zajimave videt, jak ruzne zakulisni pletichy fungovaly uz v te dobe.
Zajímavý příběh podaný dopodrobna se všemi souvislostmi doby. Text je nahuštěný a jakoby počítal, že čtenář zná spoustu osob, které se zde vyskytují. Žádné velké rozepisování a vysvětlování, proto jsem v něm občas trochu zabloudila. Ale i tak mne kniha zaujala a přečetla jsem ji celkem rychle.
Stracheyho románové podání historických událostí a osobností má mnoho kladů. Ještě víc vyniknou s výběrem tak fascinující osobnosti, jakou byla Bětka, a vyprávění onoho zajímavého vztahu s Essexem. Dvě rozporuplné, ale silné (někdy až dětsky vzpurné) povahy (dělící mezi sebou zhruba generaci) se značným vlivem jedné na druhou, procházející za značně proměnlivého počasí vztahu až k tragickému konci, kde i Essex musel pochopit, že Alžběta je bytost mnohem vyšší a neprůhlednější než si možná kdy během světlejších chvil myslel.
Anglický esejista a autor biografií Lytton Strachey (1880 - 1932) byl členem Skupiny Bloomsbury a přátelil se tak třeba s Virginií Woolfovou nebo E. M. Forsterem. Proslavil se knihou Významní viktoriáni (1918), napsal biografii Královna Viktorie (1921), kterou si chci také přečíst, a k jeho dalším slavným knihám patří Alžběta a Essex (1928), strhující vylíčení tragického příběhu lásky a nenávisti anglické královny Alžběty I. (1533 - 1603; vládla od roku 1558) a jejího favorita Roberta Devereuxe, hraběte z Essexu (1565 - 1601).
Na pozadí mocenských bojů mezi Anglií a Španělskem a irského odboje se střetávají dvě vášnivé osobnosti: vzdělaná, duchaplná, nevyzpytatelná a nerozhodná královna a o 32 let mladší krásný, ctižádostivý, pyšný a výbušný dvořan. Vrcholem jeho kariéry byla funkce místokrále v Irsku (1599), kde však selhal v boji proti povstalcům vůči anglické nadvládě. Po návratu do Anglie byl souzen a po propuštění v roce 1600 inicioval vzpouru proti Alžbětě. Vzápětí byl zatčen, odsouzen k trestu smrti a popraven v Toweru. Důležitou roli při Essexově pádu sehrál slavný filozof a dvořan Francis Bacon, autor Esejů. V knize se setkáme i s dalšími výraznými osobnostmi Alžbětina dvora, jako byli rádce lord Burghley, jeho syn Robert Cecil, básník a mořeplavec Walter Raleigh, Baconův bratr Anthony a další.
Barvitá mozaika přináší vedle četných citací z korespondence a dobových dokumentů i přesvědčivé psychologické portréty obou protagonistů. Výborná kniha zaujme každého, kdo má rád historii. A protože já odjakživa obdivuji královnu Alžbětu I., jsem rád, že jsem si Stracheyho proslulou knihu konečně přečetl.