Američanka v Paříži
Kerri Maher
Knihkupectví Shakespeare & Co. v Paříži je více než knihkupectví a knihovna. Většina z prominentních spisovatelů ztracené generace, jako jsou Ernest Hemingway, Ezra Pound nebo Gertrude Steinová, je považují za druhý domov. Právě tady se uzavírají jedna z nejdůležitějších literárních přátelství 20. století – včetně toho, které se zrodí mezi irským spisovatelem Jamesem Joycem a majitelkou knihkupectví Sylvií Beachovou. Když je zakázána Joyceova kontroverzní kniha Odysseus, Sylvia na sebe vezme obrovské riziko a vydá ji právě pod záštitou Shakespeare & Co. Nejznámější a nejvlivnější kniha století přinese svému autorovi úspěch a proslulost, to ovšem neplatí pro Sylvii. Její nejpevnější přátelství i budoucnost obchodu jsou ohroženy v době, kdy Paříž stejně jako zbytek světa upadá hlouběji do světové hospodářské krize. Sylvia, která zasvětila život obhajobě knih, jež mění lidské životy a svět, váhá, zda pro ni Shakespeare & Co. představuje tu správnou životní cestu.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: 2022 , MetaforaOriginální název:
The Paris Bookseller, 2022
více info...
Přidat komentář
Krásná kniha o skutečném příběhu Američanky, která si otevře knihkupectví v Paříži a vydá fenomenálního Odyssea od J. Joyce. Ze začátku jsem se hrozně nemohla začíst, myslela jsem, že knihu odložím. Nakonec jsem vydržela a dobře jsem udělala, po několika kapitolách, kdy už se rozběhla hlavní myšlenka knihy, se kniha stala velice čtivou a poutavou. Na knize hrozně oceňuji neotřelé téma a výběr historické postavy Sylvie, jako i její úžasná setkání se známými literáty. Knihu hodnotím 4*, právě kvůli pomalejšímu rozjezdu a taky množství francouzských slov, které sice dodávaly atmosféru Francie, ale člověku, co neumí francouzsky, z toho vždycky v duchu vznikl divně přečtený paskvil, a to mi překáželo. :D Knihu ale určitě doporučuji!
Musim odlozit. Nalakalo me vysoke hodnoceni i recenze, ale tezko se prokousavam stylem psani. Je to takove nejake jednoduche, ploche, dialogy nemastne neslane. Bud jsem mela vysoke ocekavani nebo jsem se netrefila do spravne doby.
(SPOILER) Biografický román americké spisovatelky Kerri Maherové Američanka v Paříži je beletrizovaným příběhem komplikovaného přátelství Sylvie Beachové a Jamese Joyce a zrodu jednoho z nejslavnějších románů 20. století, tedy Joyceova Odyssea. Američanka Sylvia Beachová (1887 -1962) se usadila v Paříži, kde si v roce 1919 s podporou své přítelkyně a později milenky Adrienne Monnierové, taktéž knihkupkyně, otevřela knihkupectví Shakespeare and Company. Původně sídlilo v rue Dupuytren č. 8, od roku 1921 až do uzavření v roce 1941 v rue de l'Odéon č. 12. Postupně se stalo proslulým místem, zejména když v roce 1922 Sylvia vydala Odyssea, kterého kvůli cenzuře nechtěl nebo nemohl vydat nikdo v Británii či USA. Příběh se odehrává v letech 1917 - 1936 a vystupují v něm třeba i Pound, Hemingway, Steinová, Gide, Benjamin aj. Sice bych si o událostech kolem bojů za Odyssea přečetl raději nějakou nonfiction, ale v češtině máme jen toto. Není to žádná velká literatura, ale autorka se drží faktů docela věrně a dobře se to čte...
Zajímavé čtení. O knihkupectví jsem slyšela mlhavě, o hlavní hrdince vůbec, s chutí jsem si celý příběh přečetla.
Knížka vypráví příběh o jedné Američanky,která sní o knihkupectví v její oblíbeném Paříži,a kde najde svoji lásku i naplnění svého snu.Je to román,kde se nic moc neděje,ale má svoje kouzlo,které jenom ti ocení,kteří už i četli díla,které jsou v příběhu zmíněni.Příběh se mi ale líbil,a doufám,že budou i další příběhy od autorky.
Krásné a zajímavé čtení. Moc se mi líbil popis pařížského života, doby i popisy postav. Spoustu věcí jsem si dohledávala a porovnávala a musím si přečíst Joyceova Odyssea. Joyce jsem četla naposledy na gymnáziu, tak asi nazrál čas zase po něčem sáhnout.
Tak nějak nevím... poctivě dočteno, ale žádné nadšení. Zřejmě jsem tam nenašla to kouzlo, které předchozí čtenáře tak nadchlo.
Nádherná knížka, která mě přenesla do centra Paříže, do krásného útulného knihkupectví, kde jsem potkala spoustu zajímavých lidí, spisovatelů a hlavně Sylvii, velice zajímavou a silnou ženu, která měla odvahu vydat román, který byl v USA zakázán.
Skvělý příběh přátelství, lidské blízkosti, síly a ženství.
Určitě doporučuji.
Kniha se odehrává v letech 19171936 a přibližuje život Američanky Sylvie Beachové, která v Paříži založila knihkupectví a knihovnu s anglicky psanou literaturou, z nichž se časem stal i jakýsi salon, jejž navštěvovali například James Joyce či Ernest Hemingway.
Román popisuje nejen osobní život Sylvie, ale i zrod Joyceova monumentálního díla Odysseus, které zcela změnilo literaturu první poloviny 20. století, zpočátku byl román například v Americe zakázán. Sylvie Joyce velice obdivovala, a když se osobně setkali, zcela propadla jeho kouzlu, proto se rozhodla Odyssea vydat, ovšem během následujících let se kvůli svému nakladatelskému počinu nejednou dostala do potíží, jak co se byrokracie či autorských práv týče, tak i s autorem samotným.
Autorka líčí život Sylvie pouze do roku 1936, byť zemřela až v roce 1962, ovšem knihkupectví byla s příchodem války nucena uzavřít a po válce už jeho chod neobnovila.
Kniha asi potěší hlavně ty, které zaujme příběh související s románem Odysseus nebo které bude zajímat atmosféra literárního života v Paříži na počátku minulého století, kdy se začala formovat tzv. ztracená generace literátů. Mně se líbila velice, dozvěděla jsem se soustu nových a zajímavých informací, proto dávám plný počet hvězd.
Hodnocení: 5* z 5*
Další zdařilý životopisný román z nakladatelství Metafora mě zaujal od první stránky. Příběh přátelství majitelky slavného pařížského knihkupectví Sylvie Beachové a spisovatele Jamese Joyce je velmi poutavý a skvěle vám přiblíží neopakovatelnou atmosféru literární Paříže po 1. světové válce. Když je v Británii a USA zakázána Joyceova kontroverzní kniha Odysseus, Sylvia na sebe vezme obrovské riziko a vydá ji pod záštitou svého knihkupectví Shakespeare a co.
Tato jedna z nejznámějších a nejvlivnějších knih století přinese svému autorovi úspěch a proslulost, ale obětavá nakladatelka je nakonec ta, která na tomto úspěchu nejen finančně nevydělá, ale postupně vezme za své i její přátelství se slavným spisovatelem. Tak už to někdy v životě bývá, že ten který pomůže nezištně dobré věci, je nakonec poslední, kdo z úspěchu těží. Moc jsem si početla a doporučuji nejen těm, kteří mají rádi literární historii...
Patříte mezi milovníky filmu Půlnoc v Paříži? Sníte o tom vrátit se do 20. let minulého století a potkat všechny ty spisovatelské velikány, jakým byl Ernest Hemingway nebo Francis Scott Fitzgerald? Tak to budete tuhle knížku zbožňovat.
Traduje se, že u filmu byste do pěti minut měli poznat, jestli je dobrý a bude vás bavit, nebo ne. Tady by se to pravidlo dalo zfleku použít pro potřeby knihy. Do pěti stránek vás pohltí atmosféra staré Paříže, kdy láska ke knihám znamenala ještě něco víc než dnes.
Stačí pár odstavců, na kterých Sylvia Beachová vkročí do pařížského knihkupectví, a vzduchem šustí papír, voní nové vazby knih a mezi regály se to hemží tehdejší uměleckou smetánkou.
Kromě Hemingwaye a Fitzgeralda potkáte i Ezru Pounda nebo slavnou milovnici umění Gertrudu Steinovou. A během těchhle inspirativních “schůzek” rozplétáte příběh zrodu knihkupectví Shakespeare & Co., které pomohlo najít cestu na svět kontroverznímu románu Jamese Joyce Oddyseus.
Možná na vás v prvních pár kapitolách padnou i pochyby, jestli kniha není víc milostným románem než historickou biografií. Ale nebojte, to zase rychle odezní a vy se necháte unášet knihomolským světem dvacátých a třicátých let.
Opravdu neuvěřitelně čtivě napsaná biografie. Ve formě románu jsem se dozvěděla o knihkupectví Shakespeare & Co v Paříži, které v meziválečném období bylo centrem literárního dění. Když se v knize začali objevovat jména světoznámých klasiků , tak jsem teprve pochopila, že se jedná o biografii. Autorka popsala část života silné ženy Sylvie, která si troufla prodávat v Paříži knihy v angličtině. A dospěla až k tomu, že vydala román Odysseus, který byl v USA zakázán a budil velké pohoršení. V knize se otevírá mnoho závažných témat, která jsou aktuální stále , i když uběhlo mnoho let.
Líbilo se mi porovnání francouzského a amerického smýšlení.
Popis Paříže je tak dokonalý , že jsem se cítila, jako bych tam byla.
Velice zajímavá kniha, která mě přinesla mnoho nových historických informací.
Rozhodně není směřována jen na ženy , ale spíše na milovníky knih a historie.
Tohle je opravdu výjimečná kniha.
Paříž, knihy, známý francouzští a angličtí spisovatelé a navíc se autorka inspirovala skutečností.
Je pravda, že jsem knihu četla (na můj vkus) poměrně dlouho, ale za to jsem si vychutnala každou stranu.
Příběh o jednom unikátním knihkupectví v Paříži, jehož majitelka pocházela z Ameriky a zasloužila se o rozšíření knih v anglickém jazyce v Paříži. A k tomu si vzala ,,na hrb" vydání knihy Jamese Joyce, která byla ve státech zakázaná. Nejen toto vážné téma v knize najdeme, také nás celou knihou provází pojetí homosexuality v první polovině 20. století a vzájemné vztahy knihkupectví a dobových autorů.
Kniha se mi líbila moc, je mou prvničkou ve spisovatelském tématu. Rozhodně doporučuji všem knihomolům!
Navíc na konci knihy najdete autorčinu poznámku, co a kdo je v příběhu podle skutečných událostí.
Američanka v Paříži byla jasnou volbou. Paříž, knihy, a navíc i Shakespeare & Co.
Kniha se na první pohled jeví jako příběh toho, jak toto knihkupectví vzniklo, jaké strasti a slávy jej pronásledovaly, ale je za tím mnohem víc. Díky knize máme totiž skvělou možnost nahlédnout do pozadí tvorby a zrodu románu Odysseus. A popsáno je to přímo nádherně, přesto lidsky.
Hlavní hrdinka Sylvia, která si toto knihkupectví otevře mi okamžitě přirostla k srdci. Je příkladem velmi silné hrdinky, která si jde za svými sny a jen tak něčemu neustoupí. Hodně jsem si oblíbila i další postavu Adrienne. Velmi mě i překvapil milostný vztah mezi těmito ženami, který byl vylíčen s jemností, a přesto nebylo nijak zastřeno, že každý den nemusí být slunečný. Každá z postav byla opravdu skvěle popsaná, z každého vyzařovala úplně jiná osobnost.
Kniha se moc dobře četla, autorčin styl psaní se skvěle hodí k tomuto typu knih.
Příběh nám poodkrývá různá zákoutí života hlavní hrdinky. Přes knihkupectví, přátelství s Jamesem Joycem, ale také vztahy s rodinou. Vše do sebe skvěle zapadá.
Jak už jsem zmínila, romantická linka v této knize mě velmi mile překvapila, o to víc její zpracování.
Američanka v Paříži je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem měla možnost vzít do ruky. Pokud vás historické příběhy baví, tato by vás určitě neměla minout!
Velký sen každého knihomola ožívá v tomto příběhu Sylvie Beachová. Američanka, která se však cítí být doma v Paříži, se rozhodne vybudovat knihkupectví a knihovnu Shakespeare & Co. Není to však obyčejné místo, setkávají se zde takové osobnosti jako James Joyce, Ernest Hemingway, Ezra Pound nebo Gertrude Steinová.
Sylvia se navíc rozhodne pro velké riziko a chystá se vydat zakázanou Joycovou knihu Odysseus, která se nakonec stane nejznámější a nejvlivnější knihou století.
Silná žena, Paříž, knihy, zbeletrizovaný životopis – co více bych si mohla přát. Tohle je kniha přesně pro mě.
V knize sledujeme období od roku 1917 do roku 1936. Euforie po konci druhé světové války, nadšení z nových začátků, kulturní život v Paříži. Je zde ukázán život ve Francii a v Americe v tomto období. Pohled na ženská práva, homosexualitu i pracující ženy. To vše je zde skvěle vylíčeno. V knize nečekejte žádnou velkou akci, je to hlavně příběh o pocitech, emocích a lidských vztazích.
Je zde skvěle vykreslena atmosféra z knihkupectví, kde se potkávají známé osobnosti té doby. Při čtení jsem se dokázala přenést a úplně jsem se viděla mezi regály knížek, se skleničkou dobrého vína v ruce a poslouchala rozhovory jednotlivých autorů. Hned bych se tam rozjela. Původní knihkupectví Shakespeare & Co. už neexistuje, ale vzniklo nové, a nejen na počest Sylvie, nese stejný název. Doufám, že se tam jednou podívám.
Nechte se pomalu unášet příběhem, který Vás zavede na jedno úžasné místo za skvělou ženou.
Literární směsice o sexualitě, vztazích, přelomovém románu. Myslím, že velmi věrně zachycuje náladu dvacátých let v Paříži.
Kniha byla chvílemi poutavá, chvílemi zdlouhavá. Určitě stojí za zmínku prozkoumat řádně obálku knihy.
Příběh se mi vcelku líbil, ale nemám pocit, že bych se k němu chtěla znovu vrátit.
Bylo to úžasné čtení pro všechny, kdo milují knihy. Krásný popis Paříže 20. a30. let 20. stol. Zajímavý byl mimo jiné i fakt, jak byla přijímána odlišná sexualita, a jak sami aktéři nevykřikovali svou orientaci, přestože se za ní nestyděli. Kniha ukazuje, jak rozporuplní jsou spisovatelé. Za zmínku stojí i doslov spisovatelky, kde vysvětluje, co jsou skutečně postavy a co je fikce. Není to kniha pro každého, není to aspoň že zacatku lehké čtení, ale když vás to chytne stojí za to dočíst i poslední písmenko. Rozhodně se podívám po dalších knihách autorky, ráda bych si přečetla i životopis Sylvie Beachové, ale nevím zda vyšel v češtině.
Štítky knihy
Paříž životopisné, biografické romány spisovatelé osudy žen knihkupectví meziválečné období (1918-1938) podle skutečných událostíAutorovy další knížky
2022 | Američanka v Paříži |
2019 | Debutantka z rodu Kennedyových |
Príbeh prvej vydavateľky Odysea a majiteľky kníhkupectva v Paríži, predávajúceho knihy v anglickom jazyku. Podľa skutočnosti, i keď samozrejme nie celkom presne. Účinkuje tu mnoho slávnych osobností zo spisovateľského, hudobného či maliarskeho sveta. Vcelku zaujímavé čítanie.