Americká válka

Americká válka
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402910/bmid_americka-valka-VIG-402910.jpg 4 40 40

Co by se mohlo stát, kdyby Amerika obrátila svůj nejničivější arzenál – i ten politický – sama proti sobě? Když v roce 2074 vypukne druhá americká občanská válka, je Sarat Chestnutové z Louisiany pouhých šest let. I ona však ví, že ropa je zakázaná, Louisiana napůl pod vodou a oblohu křižují drony. Když jí při atentátu zemře otec a rodinu přesunou do Camp Patience, tábora pro vysídlence, nové prostředí se na ní nesmazatelně podepíše. Ne každý je tu navíc tím, za koho se vydává. Sarat se spřátelí s tajemným starcem, pod jehož vlivem se z ní stává smrticí zbraň. Její následná rozhodnutí nebudou mít dalekosáhlé důsledky jenom pro ni a její rodinu: na mnoho generací poznamenají celou zemi i národ.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host
Originální název:

American War, 2017


více info...

Přidat komentář

Alphwen
07.12.2022 4 z 5

El Akkad není zrovna rozený vypravěč, ale jeho obraz budoucího světa působí promyšleně a proměna hlavní hrdinky věrohodně, navíc ve čtenáři vyvolává řadu otázek. Celkově tak kniha myslím za tu trochu námahy stojí, a to i díky kvalitnímu překladu Pavla Bakiče.

IvaKo
16.05.2022 4 z 5

Poměrně sugestivně napsaná sci-fi, která je ale v mnoha ohledech velice věrohodná a pokud jde o válečné běsnění, bohužel, i aktuální. Příběh o tom, že válečné události a jejich důsledky krutě dopadají na životy jedinců na obou stranách. Oceňuji práci překladatele.


lukas9656
20.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedna z první knih, která se věnuje změně klimatu a jejím možným dopadům na naši civilizaci: rozehrává velmi uvěřitelné drama holky, která na vlastní kůži zakouší útěk z domova, uprchlický tábor, přerod v revolucionářku a nakonec i svůj tragický konec. Knížka je to náročná, vzhledem k určitě zamlženosti některých aspektů děje, ale stojí za přečtení.

milanříský
17.10.2021 4 z 5

Nejdřív kanadský spisovatel s egyptskými kořeny Omar El Akkad pošle na Ameriku živelnou pohromu a pak ji ve svém debutovém románu uvrhne na více než dvacet let do krvavé občanské války Severu proti Jihu. Strhující prvotina víc než s popisem válečného konfliktu pracuje s dopadem na jedince a sleduje osud mladé dívky Sarat. Té je v úvodu šest let, žije s rodiči a dvěma sourozenci v zpola zatopené Louisianě a snahu rodiny dostat se na Sever zhatí teroristický útok, během kterého jí zemře otec. Zbytek rodiny se dostává do uprchlického tábora, ve kterém stráví několik dalších let. Všudypřítomná smrt, strach a obavy z budoucnosti v dívce probudí touhu po pomstě a místo poklidného dospívání se z ní stává elitní zabiják s touhou napáchat co nejvíce škod a politické ideály nechává stranou.

Přeměna hlavní hrdinky ve stroj na zabíjení je na knize asi nejmrazivější. Sarat formují okolnosti - smrt blízkých a všudypřítomná beznaděj, ze které spousta jejích vrstevníků volí dobrovolný odchod v podobě sebevražedných atentátů. Z utečeneckého kempu si radikální odnož jižanské armády vybírá zlomené jedince, kteří následně opásáni výbušninami páchají masakry, při kterých přišel o život i její otec. Sarat se rozhodne bojovat se Severem diverzními akcemi a atentáty na představitele státu a od začátku knihy je víceméně jasné, jak její soukromá křížová výprava skončí.

Ameriku v rozmezí let 2074 až 2095 vykresluje jako rozdělený národ, jehož konflikt týkající se používání fosilních paliv vyeskaloval do obludných rozměrů, z nichž každá strana bez skrupulí páchá válečné zločiny. El Akkad varuje před zaslepeným terorismem bujícím v tristních podmínkách a snaží se poukázat na fakt, že v konfliktu si jedinec osvojuje jiné hodnoty, než v době míru. A demonstrovat to na dospívající dívce, které válka vzala vše včetně rodiny, je opravdu silnou četbou.

KapitánSmrt
08.08.2021 4 z 5

Zajímavá, i když trochu povrchní, studie rozpadu jedné osobnosti pod tlakem brutálního válečného konfliktu. Všechny ty hrůzy a děsy války, které známe ze zpráv, se zde zhmotňují na místě, kde je dnešní člověk příliš nečeká, v USA. Zajímavě a uvěřitelně je zde vykresleno pozadí konfliktu a celkově i svět, ve kterém se kniha odehrává. Zakomponování ekologické krize, sociálních nepokojů, částečně i kulturních válek, to vše dodává knize punc autenticity. Hlavní mínus vidím v tom, že kniha tak úplně neví, čím chce být. Zda případovou studií o tom, jak traumatické válečné zážitky formují osobnost člověka či dobrodružným válečným příběhem...

3DD!3
19.11.2020 3 z 5

Nezáživně a suše o důležitém a především současném tématu. El Akkad prorocky převrací poměry mezi zeměmi s křesťanskými a muslimskými hodnotami, ale čistě v zájmu vytvoření vějičky v synopsi. Budoucnost Ameriky vykoupaná v extrémizmu je překvapivě nudná a soustředí se na běžný život průměrné rodiny a dívky, která hledá ve světě své místo. Zbytečné popisy nedůležitých detailů života v táboře možná mají základy v realitě, ale příběhu rozhodně neslouží. Zásadní události formující okolní svět jsou přeskakovány či dovysvětlovány záznamy z výslechů či konferencí. Technologický posun se takřka zastavil a my se stejně jako hrdinka brodíme bahnem utečeneckých táborů a až za polovinou knihy začne být děj trochu zajímavý. Závěr který převezme synovec Ben je hodně silný a nutí k zamyšlení. Kéž by to napsal někdo kdo má talent vyprávět.

ThomasRuhe
01.09.2020 2 z 5

V knihovně mi kniha padla do ruky hlavně díky anotaci o nové občanské válce v USA. To se mi zdálo dostatečně atraktivní, jenže zpracování tohoto tématu mě nebavilo a moc dobře se ani nečetlo. Nakonec jsem knihu nedočetl, ale z toho co jsem zvládl hodnotím 2/5.

Denny456
30.07.2020 2 z 5

Upřímně řečeno v knize jsem se občas ztrácel a bohužel dost často nudou. Téma mě přišlo výborné a asi jsem příliš čekal. Zpracování bohužel není nic moc. Ano popisuje se zde problematika válečných, ale i obecně lidských nenávistí, ale bohužel ne zrovna, tak aby vás uchvátily. Ty tři hvězdy jsou spíše za téma. Jinak tak něco kolem 2,5.

broskev28
21.05.2020 4 z 5

Další z knih, které by mě minuly, nebýt tohoto webu, takže děkuju především Jizi. Přiznám se, že jsem při čtení neviděla žádný předobraz, spíše mi vyvstávalo to známé a všeobecně platné, v jakékoli krizové situaci houfně zneužívané: každý má své slabé místo, a pro většinu z nás, obyčejných lidí, je to rodina. Platí to pro Sarat i pro jejího "učitele", pro Marcuse i pro Karinu.
Český překlad je určitě vydařený; autorův styl je věcný, úsporný, a přitom velmi působivý. Kniha je rozdělená na čtyři hlavní oddíly, přičemž pouze ten poslední je podán v 1.osobě (vypráví mladý Benjamin). Velmi zajímavý je dvojí typ kapitol; první tvoří klasické vyprávění, které popisuje období mezi lety 2074 - 2095 především z hlediska Sary T. Chestnutové. Druhým typem, který pravidelně střídá předešlé vyprávění, jsou "výňatky z dokumentů", ten poslední a mimochodem velmi zajímavý je z r. 2123.
Zajímavá, působivá a určitě velmi aktuální kniha!

" . . . válečné utrpení je jediným všeobecně srozumitelným jazykem na světě. Jeho rodilí mluvčí žili v různých koutech planety a lišili se svými modlitbami, lišili se pověrami, na kterých lpěli. Anebo vlastně nelišili. Válka je všechny zlomila stejně, probudila v nich stejný strach, zuřivost, pomstychtivost. Dokud žili v míru a dařilo se jim, nebyli si ani trochu podobní, ale jakmile ty časy pominuly, stala se z nich rodina. Život Karinu naučil, že všeobecně platné válečné heslo zní jednoduše: na mém místě by ses nezachoval jinak."

Jizi
10.02.2020 4 z 5

War never changes...

Občas (často) mi zůstává rozum stát nad tím, podle jakého klíče se z některých nově vydaných knih stane hit a jiné zapadnou a v podstatě po nich (zhusta neprávem) neštěkne ani pes.

Americká válka je dokonalým příkladem druhé kategorie. Je to kniha, která má obrovský potenciál v současném světě zarezonovat, přimět lidi se zastavit a zamyslet se nad geopolitickou situací, nad tím, že skutečně žádná planeta B neexistuje a že karty, se kterými teď hrajeme nejen, že mohou v příštím kole přijít do ruky jinak, ony můžou přestat platit úplně. Autor zároveň pracuje s naprosto základními principy, jež jsou známé každému z nás: s rodinou, se sílou krve, s vlastenectvím a jeho tu mělkými, tu hluboce zapuštěnými kořeny, s touhou po pomstě i s tím, že nejnebezpečnější nejsou ti, kdo mají co ztratit, ale ti, co už ztratili úplně všechno. A přesto o knize není vůbec slyšet. Chyba!

Americká válka je postapokalyptický román z ne až tak vzdálené budoucnosti o Sarat a její rodině, o životě v místech, kde se technicky žít ani nedá a o tom, že válka a mocenské hry byly, jsou a vždycky budou svinstvo - to se prostě nikdy nezmění.

Osobně jsem v knize našla výrazný předobraz v palestinsko-izraelském konfliktu, snad že k němu mám "nejblíž" a zajímalo by mě, jaký - a jestli nějaký - v ní viděli jiní.

(Pochvalu Pavlu Bakičovi za překlad, přestože je to místy hutné a hnusné čtení, pořád ho máme v krásné češtině.)

Dragell
06.05.2019 4 z 5

Příběh malé holčičky, která je uvržena do víru občanské války, po které nikdy netoužila. Sledujeme její osud dvě desítky let, během kterých je ovlivněna spoustou situací, protože válka neodpouští nic nikomu. Rodiny jsou ničeny, ale i přesto zde dokáží kvést nová a nečekaná přátelství či lásky. V knize je opravdu vidět, že každé rozhodnutí může rozhodovat doslova o životě a smrti. Příběh o tom, jak dokáže válečný konflikt změnit nevinného člověka.