Americké osudy - výbor z povídek a črt

Americké osudy - výbor z povídek a črt
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37064/americke-osudy-vybor-37064.jpg 3 5 5

Z díla největšího amerického pokrokového spisovatele 20. století, z něhož byly u nás často překládány pouze romány, vyšel výbor deseti povídek, jichž spisovatel napsal celkem 5 svazků a které H.Fast hodnotí jako "vrchol celé americké povídkářské tvorby našeho století vůbec". Dreiserovy příběhy spojuje ústřední myšlenka: ukázat, jak těžko se žije prostému člověku za kapitalistické společnosti, jak se musí rvát o holou existenci, jak je rdousena, znetvořována a ubíjena lidská individualita. Příběhy ukazují, kolik zmařených životů plodí kapitalismus, jak znemožňuje rozvoj nadání a schopností lidí, jak je stravuje neřešitelnými rozpory a problémy, z nichž není za tohoto společenského systému východiska.... celý text

Přidat komentář

Cllloe
20.02.2020

Tak se mi opět úplnou náhodou dostala do rukou další kniha a řekla jsem si, že by nebylo špatné si po delším čase zase něco přečíst a šla jsem do ní. Tentokrát to tedy byly Americké osudy od spisovatele Theodore Dreisera. Knížka obsahuje deset příběhů: Sv. Columba a řeka, Dříči v činžácích, Ústraní vyřazených, Útočiště, Na okraji života, Přízrak zlata, Půjdete na chvíli ke mně?, De Maupassant mladší, Písničkáři, Princ zlodějem. Každá z těchto povídek popisuje nesnadný život chudého člověka, žijícího kolem roku 1900 v Americe.
Ukázka: Dříči v činžácích.
V New Yorku je sto tisíc lidí, kteří za nepříznivých podmínek pracují za mzdu tak malou, že je i nepoučená široká veřejnost pokládá za zvláštní společenskou vrstvu. Někteří je nazývají dělníky na šicích strojích, jiní jim říkají dříči v činžácích a ještě jiní o nich říkávají, že pracují za hladové mzdy: ale ve všeobecném smyslu je všechny zahrnuje název činžákoví dělníci. Na některých místech tvoří celé veliké skupiny, jinde jen malé ostrůvky, a práci jim opatřují vedoucí dílen a zástupci továren, kteří dostávají plat právě tak malý a právě tak těžce si vydělávají na živobytí jako oni sami. Zajděte do kterékoli z těchto končin a setkáte se s civilisací, která je tak podivná a neamerická, jako by vůbec nepatřila do této země. Mezi nejvýraznější zjevy zde patří dvoukoláky a tržní stánky. Pro tyto končiny jsou příznačné také malé krámky a špinavá okna. A nadto je tu ovzduší přelidněnosti a chudoby. Každému je zřejmé, že tito lidé žijí velmi energicky. V spěchu a nadšení jejich života je něco, co připomíná mravence.
Kniha obsahuje velice pěknou ilustraci a musím přiznat, že po jejím přečtení jsem se ráda zavrtala do teplých peřin s horkým čajem a s myšlenkou, že se mám docela dobře....

TipsyChipsy
09.08.2017 5 z 5

Každá z povídek této knihy je jiná a každá má něco do sebe. Ať už autor jenom popisuje těžkou a nebezpečnou práci, otřesný hotel pro nuzáky, nebo se pouští do komentářů o smyslu života. Zamýšlí se nad hodnotovým žebříčkem chudáků, pro než jsou peníze nejvyšší cíl i hodnota a tou zůstanou i po překonání nedostatku. Z čeho pramení kult peněz, nevzdělanost a nízká kulturní úroveň? Při četbě povídek o novinářích, možnostech jejich preventivní diskreditace, pokud jsou nebezpeční pro vládnoucí kruhy nebo jak novinář snadno sklouzne ke komerčnosti na úkor životní opravdovosti, jsem si uvědomila, že pan Theodore Dreiser je můj favorit, fakt je super.


Autorovy další knížky

Theodore Dreiser
americká, 1871 - 1945
1965  87%Americká tragédie
1979  78%Sestřička Carrie
1961  88%Finančník
1977  81%Jennie Gerhardtová
1962  88%Titán