Americký nápadník

Americký nápadník
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190839/americky-napadnik-84E-190839.jpg 4 10 10

Rozmarná historie příbuzných po obou protilehlých březích Atlantiku soupeřících o lordský titul a bohaté anglické hrabství, poskytla 1892 americkému humoristovi příležitost, aby sežehl satirou, místy až groteskní, anglický aristokratický snobismus i protější "demokratický" amerikanismus s jeho kultem peněžního uspěchu. Berkeley, syn angl. hraběte Rossmore - "uchvatitele", odpluje do hlavního města Spojených států, aby se zřekl svého dědictví a titulu ve prospěch amer. uchazeče, kolonela Sellerse, který spolu se svým přítelem Hastingsem, takto samozvaným poslancem za pár bělochů v jedné indiánské oblasti, representuje americký humbuk, dětinství a bláznivou podnikavost. Berkeley opustí domov proto, že nechce týt ze svého falešného postavení, nýbrž z vlastní práce. Hodlá žít, jak říká, jako prostý mezi prostými a rovný mezi rovnými. Ale ve vysněné zemi je horním i dolním společná jediná rovnost, tož bezohledná honba za dolarem, a tak je naivní snílek brzy vyléčen ze svého idealismu. Po trpkých zkušenostech je nakonec rád, když si ho vznešený tatínek odveze i s nevěstou, dcerou "nápadníka" Sellerse, zpět do Anglie a pohodlného života.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce
Originální název:

The American Claimant


více info...

Přidat komentář

Jaruš7
17.11.2021 4 z 5

Pro dnešní dobu spíš "Americký fiškus" co svými nápady decimuje rodinný život.
Jak v bujné fantazii zkrotit myšlenku na povýšení stavu na šlechtický post. Tomu prostě žádné hranice nestanovíte.
A tak se zase ( jako v Aristokratce ) rochníte v problémech, jak z dobrých přátel vytvořit oddané služebnictvo, jak se ctí dát najevo že přerod v honoraci je záviděníhodný ale v chování je třeba používat titulů, i kdyby si americké úřady měly podat konzulát.
V Anglii je touha po nekonvenční svobodě v hlavě mladého lorda tak silná, že chuť zkusit žít v chudobě v cizí svobodné Americe je neodolatelnou výzvou.
A tak. střet pro a proti na poli aristokracie se stává slibnou, ziskuchtivými nápady oplývající hříčkou lásky.

Autor si s gustem sobě vlastním vyhrál s recesí na šlechtické panstvo.

Zdařilé dílko.