Ani Muk v Africe
Ondřej Sekora
Jak nejbláznivěji ulovit tygra? A jak si zaručeně proti sobě poštvat nosorožce? Jak vyzrát nad opicemi? Obrázkový seriál Kapitán Ani Muk loví v Africe patří k vrcholům komiksové tvorby Ondřeje Sekory. Zakulacený lovec se čtenářům poprvé představil rok po Ferdovi Mravencovi – jeho africká dobrodružství vycházela v letech 1934 až 1935 v časopise Pestrý týden. Cyklus složený z šestipanelových epizod se obešel beze slov a dokládá Sekorovu mimořádnou schopnost odvyprávět obrazem vtipný mikropříběh s originální pointou. Zároveň lze komiks o nemluvném kapitánovi vnímat jako syntézu tvůrcových oblíbených témat – černoši i exotická zvířata patřili k častým námětům Sekorových kreseb a příležitostně se objevovali také v jeho starších obrázkových seriálech nebo cyklech anekdot; teprve zde však tyto motivy získaly vybroušenou komiksovou formu. Kvalitu seriálu z Pestrého týdne ostatně dokládají i časté reedice v dalších časopisech (Ohníček, Květy) a v sešitových nebo knižních výběrech. Doposud však nedošlo na kompletní vydání všech epizod, jež původně v Pestrém týdnu vyšly. Knihu doprovází zasvěcený doslov znalce českého komiksu Tomáše Prokůpka. Knihu uvítají děti, které se zasmějí Animukovým bláznivým trampotám, stejně tak jako dospělí příznivci komiksu, kteří knihu s radostí zařadí do své sbírky.... celý text
Přidat komentář
Polský kreslený seriál ze 70. let Slavný lovec Pampalini má svého předchůdce :-)
Sekorovy stripy mě pobavily (Ani Muk entomolog, Ani Muk a nenasytné hyeny). Zasmál jsem se u několika zdařilých lovů. Ale nejvíc pobavilo naplnění přísloví "S čím kdo zachází, tím taky schází" - Ani Muk a pomsta plameňáků (auuuu), Ani Muk a hroší odplata (ať žije sport) a Ani Muk - poslední dobrodružství.
Přínosný je závěrečný doslov, který mapuje genezi a vývoj Sekorovy komiksové tvorby. Sekora se inspiroval např. Karlem Ladislavem Thumou - https://www.databazeknih.cz/autori/karel-tuma-10200
Neurazilo, nenadchlo. Místy velmi nápadité, jinými místy méně, kresba elegantní. Psáno s vědomím, že nejsem cílovka a že dílo není nadčasové :)
Obrázková kniha pojednávající o Ani Mukovi, který se vydal na lov zvířat do Afriky. S lovem mu tu a tam pomáhají domorodci a občas se stává sám lovnou zvěří.
Překrásné ilustrace z 30. let 20. století Ondřeje Sekory vydané pohromadě. Kniha je určena spíše dospělým, než dětem.
Z hlediska scenáristického je to dobré, ale nikoli výjimečné. Zato v případě kresby se již jedná o zajímavější počin, který ukazuje, že Sekora byl skvělý s barvou i bez ní. Sbírka je tak zásadní především z hlediska své historické hodnoty. Dnešnímu čtenáři ale nemusí tolik nabídnout. Více: http://www.comics-blog.cz/2015/11/1036-ani-muk-v-africe-60.html
Sekorovy stripy o kapitánu Ani Mukovi a jeho dobrodružství v Africe jsou vážně úžasná :).
Co mě zklamalo bylo něco jako doslov, který je v knize. Pravda je na konci textu napsáno, že vznikl pro Ústav pro českou literaturu AV ČR a Filozofickou fakulktu UP v Olomouci, ale pro obyčejného čtenáře je až moc odborný a tím prostě nudný. Mám ráda doslovy, které mi sdělí mnoho nového o knize či spisovateli, ale tohle bylo opravdu nezáživné. Škoda, ráda bych si to přečetla se zaujetím, kdyby to bylo naspáno jazykem, jemuž rozumím.
Autorovy další knížky
1990 | Brouk Pytlík |
1978 | Kronika města Kocourkova |
2004 | Knížka Ferdy Mravence |
2009 | Ferda Mravenec |
1980 | Malované počasí |
Ondřej Sekora je sice nesmazatelně spjat s produkcí pro děti, ale i jeho stripy s kapitánem Ani Mukem z let 1934-35 jasně dokazují, že byl správným člověkem na pravém místě. V mnoha momentech dokazuje, že mu černý humor nebyl cizí a občas šáhnout po trošce morbidity se rozhodně nebál. Celé dobrodružství tak připomíná Hergého Tintina v Kongu, který se dočkal celosvětové cenzury a třebaže nic podobného Sekorovy stripy nepotkalo, je dost možné, že je to jen otázkou času.
Ani Muk je hravý a vynalézavý. Ne vždy se u toho člověk svíjí smíchy, ale oceňuji, že se autor uměl vyvarovat zaběhnutých klišé a často své příběhy obměňoval jak nápadem, tak vyzněním. Což vzhledem k tomu, že to celé zvládl bez jediného slova, je jen a jen obdivuhodné. Díky tomu jsou stripy univerzální a je jedno, jestli je vám 5 nebo 50 let. Z mé strany naprostá spokojenost a jsem moc rád, že jsem se dočkal kompletního vydání v jedné, byť uzoučké knížce, která určitě osloví ještě několik generací napříč časoprostorem.