Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu

Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487903/bmid_ani-na-to-nemyslete-proc-nas-mozek--24l-487903.png 4 11 11

Zachránit planetu? Nejdřív je potřeba prozkoumat klima našich mozků. Klimatická krize je tady a je reálná. Hory vědeckých dat a důkazů prostě nejde ignorovat. A přece se nám to daří. Na vině je však vedle obvyklých podezřelých (politiky, fosilní lobby nebo médií) i někdo další: naše vlastní mysl. Hledání odpovědi na trpkou otázku současnosti – proč navzdory kupícím se faktům o globálním oteplování vlastně nic moc nepodnikáme – proto klimatického experta George Marshalla vedlo do ordinací psychologů, vědeckých laboratoří, aktivistických štábů či politických kanceláří. Ať už se však jedná o vystrašené klimatology, konzervativní aktivisty popírající klimatickou krizi, nebo cynické politiky, Marshall nepátrá po příčinách jejich sporů a rozdílných názorů, ale naopak sleduje to společné – lidskou psychologickou a kognitivní výbavu. Jsou to totiž obranné mechanismy v našich hlavách, které reagují na alarmující podněty zvenčí, a zapříčiňují tak zdánlivě neřešitelné spory i lhostejnost. Teprve až pochopíme, jak a co nás dělí, můžeme pokročit k řešení skutečných hrozeb.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Host
Originální název:

Don't Even Think About It: Why Our Brains Are Wired to Ignore Climate Change, 2014


více info...

Přidat komentář

aknel.kaba
29.07.2024 5 z 5

Klimatická změna tu nepopiratelně je, její důsledky pociťujeme a pociťovat budeme. Proč tedy nejsme schopni s ní začít opravdu něco dělat? Zásadní otázka, kterou si položil George Marshall, britský odborník na komunikaci, environmentální aktivista a spisovatel. Při práci na této knize vyslechl alarmisty, skeptiky, popírače, ale i politiky a hledá to, co je i nás spojuje.

„Odpověď musí ležet jinde – nikoli v problému samotném, ale v tom, jak o něm hovoříme.“
Zásadní myšlenka celé knihy, která se prolíná celým textem. Není možné lidem jen předkládat nová a nová fakta a strašit je, ale naslouchat jim a pomoci jim ta fakta pochopit. V knize najdete fakta o klimatu jen velmi okrajově, protože je určena hlavně lidem, kteří tato fakta znají a potřebují je lépe komunikovat. V tom jim kniha může velmi pomoci. Je plná velmi zajímavých myšlenek, které stojí za to si zapamatovat a využít je.

Všechny myšlenky autor shrnuje v poslední kapitole a převádí je do návrhů „jak se dostat z této šlamastiky“ . Myslím tím, špatnou komunikaci, nikoli návod jak vyřešit klimatickou krizi jako takovou. To mu nepřísluší.

víc v recenzích

whack
03.01.2024 4 z 5

Autor sa v knihe viackrát vyjadrí, že sa zaraďuje medzi "zelených", ale ja som nedokázal zistiť, čo si pod tým pojmom vlastne predstavuje, keď klimatická zmena je očividne pre neho sociálny a ekonomický, nie ekologický problém. Ide o klasický pohľad antropocentrického liberála, ktorý len stále dokola rozpráva a filozofuje, ale neponúka konkrétne kroky.

Analyzuje niektoré z dôvodov, prečo toľkí ľudia odmietajú prijať fakt o klimatickej zmene a antropogénneho vplyvu na ňu, no aj toto robí nezainteresovanou formou, že som ani nevedel, čo vlastne chce presne povedať a čo vôbec dosiahnuť. Odmietanie alebo neschopnosť ľudí prijať spomínaný fakt (antropogénneho vplyvu na klimatickú zmenu) je naozaj frustrujúca, katastrofálna záležitosť, ale mňa autorova všeobecná rétorika jednoducho nebavila. Výnimkou sú kapitoly 36 (Síla jednoho) a 41 (Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu a proč nemůžeme jinak než začít jednat), v ktorých sa konečne niekam dostávame, a kapitola 42 (V kostce), v ktorej sa autor v jedenástich stranách snažil hodnotne zosumarizovať svoje úvahy o niekoľkých z riešení – a tu, myslím, sa mu to podarilo.


Bustedka
10.04.2023 4 z 5

O tom, že je životní prostředí problém, se ví. I o tom, že je potřeba něco dělat. No a tak se ví o tom, že se s tím vlastně nic moc nedělá. A ti co všechno toto popírají, tu knihu číst ani nebudou.

George Marshall se ve své knize snaží přijít na to, proč. Proč spousta lidí klimatickou krizi ignoruje, nebo sice přiznává, ale nic nedělá. Daří se mu to? Já vlastně nevím.

Ta kniha je bezesporu zajímavá, plná myšlenek, já si výpisků udělala spoustu, ale... Přišlo mi, že se točil v kruhu, nemělo to nějaký ucelený koncept, jasnou osnovu, podle které by postupoval. Postupně se vše začalo opakovat, spousta názorů byla vyslovena znovu jen trochu jinými slovy. Popírače to ještě víc utvrdí, podporovatele možná víc vyburcuje, ale spíš to s vámi neudělá vůbec nic.

Pasadenka
09.09.2022 3 z 5

Knížka by se dala shrnout jednou větou. George brečí nad tím, že se mu nedaří manipulovat davy. Je to docela příkré a možná i útočné, ale tento pocit ve mně knížka zanechala.

Kromě klasických klima informací (ono zas tam asi není moc co nového říct), se pak autor významněji hraje s psychologií davů a ve směs se zamýšlí nad tím, proč je tak těžké lidi přinutit, aby dělali to, co požaduje autor, jakožto klima uvědomělec. :D

V zásadě se ale nejedná o nic objevného. Lidé nejsou s to plánovat generačně. Snad to uměli kdysi, když se formovali první civilizace a věřili v něco většího. Ale to jsou loňské sněhy. :D Je zajímavé číst, jak autor vnímá klima alarmismus jako něco naprosto racionálního a zároveň u toho myslet na základní poučku, jak manipulovat davy. Vytvoříme strach, živelný, ochromují strach a vystrašení lidé pak budou hledat spásu. U politiky, i u nás, je to běžná praktika. Klima aktivisté končí jenom u toho strachu a nedávají vyděšeným lidem jasnou cestu naděje, která by je nasměrovala k aktivní práci za záchranu sebe a lidstva. I proto autor upozorňuje na rozdíly mezi klima aktivismem a náboženstvím.

Knížka mě docela hezky uvedla do problematiky knížky Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus. Je to ten pocit, kdy po jejím přečtení máte. A to je ten, že vše bude v pořádku. A toho se autor a ostatní aktivisté nejvíc bojí. Protože oni věří/ví, že je to naprostá katastrofa.

A pak docela nečekaně se mi pořád vyplatila knížka Ještě to promysli. V jednom příběhu autor krásně demonstroval problém toho, jak někoho přesvědčit o svojí pravdě. Vyslechnout, ukázat empatii a porozumění a hlavně respekt. A pak začít s osvětou. Zde to autor absolutně nezvládl. V úvodu rozlišuje tři druhy lidí, kteří mají s klima alarmismem problém: popírači, skeptici, neznalí. Nicméně pak následně mluví jen o popíračích, což je útok na integritu oponenta, čti disrespekt, a tudíž dojde ke klasické blokaci a jakékoli poselství jde do kopru. :/

Celkově proto nerozumím tomu, jak autor, který se ohání světově proslulými jmény v oblasti psychologie, sociologie a dalších, tak bolestně selhává v emoční a racionální vyváženosti. Kniha potěší ty, kteří s autorem souhlasí. Ale dál se bohužel neposouvá. V knížce O času a vodě autor končí s nadějí. Útočí na city, používá osobní příběh a z tohoto pohledu mi připadá mnohem funkčnější. Jinak je to jen další intelektuální cvičení, u kterého si banda klima aktivistů říká, jak jsou skvělí a správní a jak už to ti „tupí“ lidé musejí pochopit. Ostudné.

veriszv
09.04.2022 4 z 5

Trochu náročnější čtení, které ale rozhodně stojí za to!
Několik skvělých a zajímavých myšlenek rozvedených do pár stran. Některé zaujmou víc, některé míň, ale to je už individuální.
Spousta myšlenek se dá aplikovat i do jiných sfér než je klima a celkově to je opravdu přínosná kniha!

Štítky knihy

globální oteplování sociální psychologie klimatické změny

Autorovy knížky

George Marshall
britská, 1964
2022  78%Ani na to nemyslete: Proč náš mozek ignoruje změnu klimatu