Anna, královna francouzská
Antonin Petrovič Ladinskij
Román podává obraz Kyjevské Rusi a Francie v 11. stol., kdy byla Kyjevská Rus významným střediskem evropské kultury.
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1988 , Lidové nakladatelstvíOriginální název:
Анна Ярославна — королева Франции (Anna Jaroslavna - koroleva Francii), 1961
více info...
Přidat komentář
Spíše než dějový příběh se jedná o portrét zašlé doby, o které se ve školách téměř neučí a málokdo o ní má ponětí. Kyjevská Rus ve své monumentálnosti se před čtenářem otevírá ve velmi živých barvách, a o to markantnější je přechod k částem knihy, které se odehrávají ve Francii. Ta se proti Kyjevu zdá šedivá, ušmudlaná a vyloženě primitivní. Ačkoliv autorův styl se zdá poněkud archaický, seděl mi ke zvolenému tématu.
Čtenářsky je kniha nudná, děj nezaujme. To, co je přítažlivé, je autorova dokonalá znalost doby, o které píše. Klobouk dolů před jeho znalostmi, beze zbytku zachycuje dobu kolem roku 1000, znalost geografickou, historickou, psychologicky vykresluje postavy, děje, filozofické spory, znalost náboženství, prostředí bohatých i chudých, dokonalý kaleidoskop, kvůli kterému stojí za to prokousat se jinak nezáživným dějem.
Knihu jsem četla když mi bylo 27 let. Je hezky napsaná, líbila se mi. Autor výborně navodil tehdejší atmosféru v různých společenských vrstvách.
Štítky knihy
11. století Francie ruská literatura královny historické romány
Autorovy další knížky
1980 | Anna, královna francouzská |
1983 | Poslední cesta Vladimíra Monomacha |
1971 | Já, admirál byzantský |
Kde bolo, tam bolo...štýlom rozprávky vykladaný príbeh kráľovnej Anny...pomerne rozvláčne, s veľkým dôrazom na podmaz a vatu okolo...počasie, myšlienky i nepatrných dedinčanov, oblečenie, korenie pri jedle...nečítalo sa zle..ale úprimne, miestami nudilo, prišlo rozvláčne a nezáživné, priveľa odbočiek od deja...zúfalo som sa snažila od začiatku fixovať mená postáv, aby som po 20ďalších a niekoľkých stranách vpred zistila, že sú vlastne pre dej nepodstatní......
samotná Anna je taká nijaká pekná bábika s ružovými snami, širokou ruskou dušou, a či došla v maželstve spokojnosti nie je úplne jasné, knieža Roger mal síce zlé oči, ale modré ako Filip, ak prečo si ako vdova nedopriať románik a druhé manželstvo ? (občas zaváňala kniha červenou knižnicou...mnimálne ružovou teda..)
a tak i cez nesporný prínos knihy svojím popisom kyjevskej Rusi a venovania sa rodine Anny Jaroslavny, ich mocenským vzťahom a rodovým väzbám po Európe , musím dať s čistým svedomím iba za 3*....
ináč súhlasím s uživateľmi allebra a AllyKumari...
p.s. do Kyjeva tej doby by som si ale výlet urobila rada :)