Antikvariát a já
Luděk Svoboda
Autobiografické vzpomínky antikváře a knihkupce ze známého antikvariátu v Dlážděné ulici č. 5. Autor, který pracoval v antikvariátu "Dlážděnka" 40 let, vypravuje s nostalgií i humorem o lidech, kteří antikvariátem prošli, ať jako zaměstnanci nebo jako zákazníci, ke kterým patřily i známé osobnosti z oblasti literatury a divadla jako Ludvík Souček, Vít Obrtel, Ivan Diviš, Jiří Kolář, Jaroslav Foglar, Jiří Suchý, Jiří Grossmann, Jiří Šlitr a další. Zmiňuje se i o významných klenotech antikvariátu jako byly dopisy Franze Kafky rodině nebo rukopisy českých autorů. Kniha obsahuje černobílé fotografie, jmenný rejstřík a seznam všech zaměstnanců antikvariátu.... celý text
Přidat komentář
Antivariát a já jsou vlastně knihy dvě. První kniha Antikvariát a já dává nahlédnout do zákulisí a provozu antikvariátu v Dlážděné se všemi jeho podivnými zaměstnanci a hlavně zákazníky. Nejsilnější jsou momenty, kde pan Svoboda popisuje zážitky z provozu antikvariátu a množství zajímavých a mnohdy bizarních příhod souvisejících, jak jinak, především s knihami. Kouzelná obálka je spíš bilanční kniha a pohled na rodinu pana Svobody a její minulost. Celkově lze říct, že se jedná o povedené memoáry. Sám rád chodím do antikvariátů a novou Dlážděnku znám, takže to pro mě bylo zajímavé a příjemné čtení, při kterém jsem se dozvěděl i dost o tom, jak takový antikvariát fungoval a funguje, a co je to v antikvariátní terminologii "pazour".
První díl je milé vzpomínání na Dlážděnku, kde se alespoň jedním slůvkem zmiňuje snad každý, kdo s ní měl co do činění. Protože to byli i vědci, herci, nadšenci z různých oborů, není nouze o zábavné, občas i poučné historky. Pro budoucí antikvaristy, knihkupce a knihovníky je to navíc seznam základních knih, které by měli znát, a přehlídka sběratelských trendů. Druhý díl je spíš doplnění, přívěsek prvního, které přeskakuje časem i prostorem a kde se autor vypsal z různých vzpomínek a příběhů, které bych si spíš uměla představit po kapitolách samostatně.