Arabsko-izraelský konflikt
Kirsten E. Schulze
Publikace Kirsten E. Schulze předkládá nové chápání příčin, průběhu i následků arabsko-izraelského konfliktu. Autorka zde analyzuje dynamiku násilí a zkoumá četné pokusy o řešení tohoto konfliktu. Snaží se doložit, proč bylo v případě izraelsko-egyptských jednání v roce 1978 nebo v případě jednání izraelsko-jordánských v roce 1994 dosaženo úspěchu a následně nastolen trvalý mír i proč se tak nestalo v případech Izraele a Palestinců, Syřanů a Libanonu. Ve své knize: • sleduje původ konfliktu od jeho počátečních intelektuálních kořenů v 19. století, • zkoumá jednání a cíle soupeřících národních hnutí během období britského mandátu, které vedlo k vytvoření státu Izrael, • v hlavních rysech nastiňuje a současně analyzuje každý z arabsko-izraelských konfliktů od doby vyhlášení státu Izrael v roce 1948 až do libanonské války z roku 2006 a pokračujícího palestinského povstání. Se svou různorodou sbírkou dokumentů, s chronologií, slovníčkem a životopisy ve stylu „Kdo je kdo?“ shrnujícími kariéru a význam hlavních postav je tato kniha zcela nezbytná pro porozumění současnému izraelsko-palestinskému násilí, vnitropalestinským roztržkám mezi Hamásem a Fatahem i pro pochopení důvodů, proč se arabsko-izraelský konflikt stal ústředním bodem muslimské politiky, ať už násilné či nenásilné, po celém světě.... celý text
Literatura naučná Vojenství
Vydáno: 2012 , CPressOriginální název:
The Arab-Israeli conflict
více info...
Přidat komentář
Přesto že to není žádná bichle, kniha dobře popisuje danou problematiku a pomohla mi zalepit mezery ve znalostech konfliktu.
Štítky knihy
Izrael Palestina arabské dějiny okupace palestinských území arabsko-izraelské konflikty
Pár stručných základných info asi tak na štýl encyklopédie. Dodatočne keď už som toho o týchto vojnách čítal viac mi príde ze potichučky prevzala v niečom nie úplne pravdive izraelské interpretácie (napríklad to ako údajne palestinci v 47 utekali,, lebo ich k tomu vyzivali arabski politici "a nie preto ze ich vyhanali Izraelci). Nie je to vylozene neobjektívne ale asi sa dajú nájsť lepšie a podrobnejšie zdroje.
Doporucujem radšej Mossad Izraelské tajné valky kde sa napríklad aj o takom Bašír Džumajlovi dozviete o dosť iné a menej pekné fakty :) a kde z neho nerobia pozitívnu postavu len za to ze bol krestan.