Arabský svět, jiná planeta?
Emíre Khidayer
Jak myslí, cítí a žijí Arabové? Jaké jsou vztahy mezi muži a ženami? Je každý Arab muslimem a každý muslim Arabem? Jak se chovají ke zvířatům? Je vůbec možné naučit se arabsky? Knihou Arabský svět - jiná planeta? přináší autorka realistický pohled na současný život v arabských zemích. Vybírá témata, která nás zajímají nejvíc. Přibližuje i taková, která jsou tabu nebo na která padá stín pověrčivosti. Mluví o arabské sexualitě, mužsko-ženském (ne)souladu, obřízce, kastování společnosti, o rozeznávání hranice života a smrti, kadidlu, drogách i alkoholu. A to vše na pozadí převládajícího náboženství - islámu. Tato témata vám předkládá z pohledu ženy arabistky, která dlouhodobě žila a pracovala v tomto regionu. Ženy, která většinou přicházela do kontaktu s muži… Pokusme se porozumět Arabům za pomoci člověka, který je doma v Evropě i na Blízkém východě.... celý text
Přidat komentář
Doslova som ju prehltla (2x za sebou) spolu s pokračovaním, pretože sa priznám, že už po prvej návšteve Ománu si ma arabský svet získal... Nie som voči nemu nekritická, iste má i svoje proti, rovnako ako ten náš z ich pohľadu ;) Nasledujúce cesty do Ománu a ďalších krajín arabského sveta dávajú autorke len a len za pravdu v jej popisoch a názoroch, tým pádom môžem vrelo doporučiť. (A áno, arabsky som sa začala učiť, pomocou kamarátky z česko-libanonskej rodiny a je to NAOZAJ veľmi náročný, ale aj krásny a poetický jazyk... len ma trochu mrzí, že som stále vo fáze: ja niečo poviem... v pohode... oni rozumejú... lenže... aj oni niečo povedia... už to nie je v pohode, pretože ja nerozumiem :D :D)
Po rozpačitom uvažovaní som sa rozhodol , že si túto knihu kúpim. Je napísaná ľahkým štýlom a objasní vám život v arabskom svete. Niekoľkoročné skúsenosti od študentských čias až po pôsobenie v diplomatický kruhoch výborne doktorka Emire zužitkovala pri písaní tejto knihy. Dotýka sa aj tabuizovaných tém rozdielov medzi európskou a arabskou mentalitou a rozdielmi medzi samotnými arabskými krajinami. Niekedy až úsmevné príbehy spojené s nepochopením až úplným odmietaním jednej kultúry druhou, len výborne podtrhujú dokumentárny štýl knihy. Určite ju odporúčam.
Zajímavě napsáno vše o arabských zemích, po přečtení mám pocit, že už tam vlastně ani nemusím :).
Čtivá kniha,
zvládnuto přečíst za dva večery jak bylo předestřeno:).
Přehledné kapitoly a v nich i osobní zkušenosti z cest, z pracovních pobytů, z dovolené.. Obohacující.
Název knihy doslova sedí, pro mě naprosto jiná planeta. Určitě stojí za přečtení, jelikož vám rozšíří obzor a ukáže vám, že ne každý Arab je fanatik, či terorista, většina žen o odhalování nestojí a hodně věcí jsou spíše zažité tradice, než víra.
Vítané čtení pro získání jiného úhlu pohledu na tuto oblast. Bylo by zajímavé seznámit se s názory přímé rodačky z této oblasti, a to jak formou komentáře k této knize, popřípadě v podobě obdobného literárního formátu.
Četl jsem aktualizované vydání z října 2016 a musím říct, že tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Autorky milý a příjemný styl, skvělá znalost prostředí a velice rozumné názory mě přesvědčily k nákupu i navazující knihy Život po arabsku a obě jsou na dané téma v našich končinách prostě TOP. Skvělá čtivost, velká informační hodnota, inteligence autorky, to vše dohromady tvoří skvělou knihu, co stojí za to. Jelikož se v dnešní době na řadě vysokých škol učí předměty typu multikulturní výchova, sociologie etnických vztahů apod., tak za mě, společně s Koránem a Sunnou tyto dvě knihy určitě doporučuji pro vytvoření si svého názoru na arabský svět, protože se jedná o zdroje, které nejsou zohýbány ani pravicovými nenávistnými, ani levicovými (stejně pomýlenými) sluníčkovými extrémisty. 100%
Místy to na mě byla až moc červená knihovna a celkově trochu roztržité/nesystematické, ale každopádně zajímavý a přínosný příspěvek od někoho, kdo se v dané oblasti pohybuje :)
KNIHA Arabský svet - iná planéta? od: Emíre Khidayer je velice srozumitelně napsané dílo pojednávající o tom kdo jsou Arabové .Dalo by se říct že je to vlastně takový rychlý průvodce arabským světem.Kniha se čte velice dobře a jednotlivé pojmy v knize jsou velice dobře vysvětlené.Za mě pět hvězdiček
Hezky napsaná kniha, ve které autorka seznamuje se svými osobními zkušenostmi z oblasti blízkého východu. Politice se věnuje jen minimálně, velmi poutavě ale líčí čtenářům arabskou společnost, mentalitu, místní zvyky a chování. Jedná se často o málo známé, leckdy překvapivé informace, které velmi zlidšťují náš pohled na mýty opředenou oblast arabského světa.
Za mě poučná kniha, po které jsem zase chytřejší :-). . byly zde samozřejmě kapitoly, které byla pro po "čtivější", jiné mě méně "bavili" :-). . stejné to je i s tím, jak mě šokovaly. . název: arabský svět - jiná planeta, vystihuje pro mě vše dokonale a trefně. Je to pro mě jiný svět, jiná planeta. . postavení žen, problematika obřízky. . .prostě mazec :-((((. . doporučuji jako povinnou četbu nejmenované političce v německu :-)
Docela dost bylo pro mne informací nových a překvapivých, mnoho dalších alespoň zajímavě prezentovaných. Ověřil jsem si opětovně, že lidé jsou lidé a i ve středověké společnosti se jedni chovají jako hovada a druzí jako přátelské bytosti. Další knihy autorky si jistě přečtu, pokud na ně narazím.
Také jsem od knihy čekal podstatně více ale co chtít od člověka-diplomatky.
Jinak v celku poučná kniha.
67%
Není to špatná kniha, nicméně jsem od ni čekal mnohem více. Některé kapitoly jsou spíše vyprávěním příhod autorky. Jedná se o takový rychlokurz arabské kultury.
Chyby, nepřesnosti a zjednodušení v úvodní kapitole mne málem odradily od dalšího čtení. Byla by to ale škoda, protože nezaujaté osobní zkušenosti autorky, řazené do poměrně konzistentních kapitol, byly dosti zajímavé.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2011 | Arabský svět – jiná planeta? |
2012 | Život po arabsku |
2013 | Taje Dubaje: Není všechno zlato |
2010 | Príbehy zo Sumhuramu |
2016 | Arábia chutí |
Příjemné čtení o světě, který určitě neodhalíte na dovolené v některém z arabských států. Autorka svým původem poloviční Arabka díky dlouhodobému působení v diplomatických službách v arabských státech dokáže nezaujatě přiblížit zvyklosti, kulturní rozdíly, vztah žen k, u nás, tak diskutovanému zahalování, popisuje bezpečnost, vztah k různým druhům zvířat i témata, která jsou v arabském světě naprosto tabu. V jejím podání vidíme svět plný protikladů. Svět z pohádek Tisíce a jedné noci. Barevný, voňavý, kouzelný. Ale i drsný, zaostalý a nespravedlivý. Nespravedlivý hlavně ve vztahu k ženám.