Archa Petrkov
Josef Kroutvor
Jeden z významných středobodů české poezie, literatury a výtvarného umění leží v Petrkově na Vysočině. Staré a bytelné stavení, bývalý selský zámeček s věžičkou, dům podobný biblické arše, poskytoval po mnoho let fyzické i duchovní útočiště básníkovi Bohuslavu Reynkovi, jeho francouzské ženě Suzanne Renaud, synům Danielovi a Jiřímu. Do Petrkova přicházeli přátelé, návštěvníci, významné osobnosti, před zámečkem se dodnes zastavují ctitelé Reynkovy poezie a jeho grafického díla. Publikace Archa Petrkov (nakl. Měsíc ve dne) je připomínkou živé tradice, osudů a událostí a také poctou "klukům z Petrkova" - Jiřímu, překladateli kultovního Pourratova románu Kašpar z hor, a Danielovi, fotografovi, autorovi magických fotomontáží. Knihu doprovázejí texty editora Josefa Kroutvora, Miloše Doležala a Josefa Mlejnka. Fotografie Františka Nárovce a další unikátní historické fotografie zachycují venkovské prostředí Petrkova, běžný, každodenní život domu i hravé chvíle s milovanými kocoury. Koncepce knihy vychází ze žánru tzv. básní v próze, přináší některá nová fakta, opomenuté ilustrace, a doplňuje tak obraz Petrkova, legendy české kultury.... celý text
Přidat komentář
Krásná kniha, moc pěkně graficky zpracovaná, a navíc o všech ústředních členech Reynkovy rodiny, rodičích i synech. Fotografie, básně, příspěvky a komentáře. Je to magické místo, tenhle Petrkov, a stačí si o něm i jenom číst... Slovy se snad ani nedá popsat ten duch místa, který zde vládne. Škoda jen, že člověk může nasávat už "jen" z odkazu, i když i za ten jsme povinni být vděčni... Děkuji.
Pocta Bohuslavu Reynkovi, já za knihu moc děkuji. Navíc mě těší, že statek je již prodán a snad i někdy rekonstruován.
Kniha je nádherně zpracovanou poctou lidskosti i všemu uměleckému v duších Bohuslava, Suzanne, Daniela a Jiřího Reynků.
Poctou arše - zámečku v Petrkově, která snad zůstane svědkem tichých životů této rodiny i místem, kde se podaří uchovat odkaz jejich hrdinství, svornosti, přátelství, poetiky i víry v Boha pro budoucnost.
"Blázen jsem ve své vsi, / znají mě smutní psi, / bílí psi ospalí, / plynoucí do dáli, / žádný z nich neštěká: / těší mne z daleka, / jsou to psi oblaka, / běží a nekvílí. / Smutkem jsme opilí, / kam jedeme nevíme, / požehnej duši mé, / pastýři prastarý / s hlubokými dary / měsíce a bdění, / s trny na temeni / těžkém, rozbodaném / jako srdce. Amen."
7/7
Číst a prohlížet si takové věci mi dělá moc dobře. Ideální čtení na adventní a zimní čas. Petrkov sám o sobě si na nic nehraje, kniha o něm taky ne. Fotky zachycují neučesaná zátiší petrkovské archy a její obyvatele, kteří prostě museli být bytostně dobří a milí lidé. Texty jsou vesměs poetická óda na to unikátní místo. Doufám, že pod ministerstvem kultury se areál dostane do dobrých správcovských rukou a tohle všechno v něm zůstane zachováno.
Tuhle knihu jsem si nadělila před Vánoci a četla ji pomalu, pomaloučku. Je to kniha, která pokorně čeká, až bude čtenář připraven ponořit se do petrkovského ticha, až bude naladěn na slovo a obraz, až otevře své srdce kráse bez pozlátka. Pro mne je tohle malý klenot, díky za něj!
Štítky knihy
životopisy, biografie paměti, memoáry regionální literatura Petrkov (Lípa, Havlíčkův Brod, Česko) Havlíčkův Brod
Autorovy další knížky
1991 | Egon Schiele |
1990 | Potíže s dějinami |
2019 | Poletování jednoho ptáčka |
2019 | Lesní eseje. Texty z česko–rakouského pomezí a Šumavy |
1983 | Hlava Medusy |
Mám ráda listopadovou melancholii a tato kniha se k ní perfektně hodí.
Přiznám se, literární a výtvarné dílo Bohuslava Reynka obecně mě až tak neoslovilo - narozdíl od černobílých fotografií syna Daniela a překladatelství Jiřího - ale autorova osobnost a především atmosféra a stará duše rozpadajícího se Petrkova plného koček, starých knih a tajemství má v sobě mnoho chytlavého a magického.
Doprovodné eseje J. Kroutvora tuto atmosféru velmi dobře zachycují.