Tomb Raider: Archivy S.2
Dan Jurgens , John Ney Rieber , Adam Hughes , James Bonny
V touze po dobrodružství a nejvzácnějších artefaktech cestuje po celém světě (a někdy dokonce i za jeho hranicemi). Vydejte se s ní na ty nejpozoruhodnější výpravy, během nichž se utká s lovkyní pokladů z budoucnosti, bude čelit v zásvětí egyptským bohům, a v neposlední řadě bude hledat lásku. Obsahem tohoto svazku jsou sešity od nakladatelství Top Cow 16 – 34 z let 2001 – 2003. Představí se vám v nich skvělí výtvarníci Adam Hughes, Andy Park, Randy Green, Tony Daniel a mnozí další.... celý text
Literatura světová Komiksy Fantasy
Vydáno: 2017 , Comics CentrumOriginální název:
Tomb Raider Archives, Volume 2, 2017
více info...
Přidat komentář
Druhý svazek se mi zdá povedenější prvního, ať už v rámci kresby či scénářů. Proto jsem váhal, zda nepřidám třetí hvězdu, ale nakonec to neudělám - ty příběhy jsou přece jen spíše plytčejšího rázu a směrují knihu k průměru. (50%)
Kvalitativně je na tom druhý díl Archivů ze světa Tomb Raidera podstatně hůře. Příběhy jsou více fantasmagorické a místo jednoduchého pátrání po artefaktech, které by měly magickou moc to tu překypuje mocnými entitami, cestuje se zde časem a jsou zde bytosti také z jiných světů. Překombinovanost s Larou fakt dohromady nejde.
Začátek a konec byl fajn, ale uprostřed knihy jsem se u některých dobrodružství hodně nudil. Při souborném čtení jsem nabýval pocitu, že základní kostra příběhů je stejná a tak závěry bývají očekávatelné. Oproti prvnímu dílu nic nového, ale celkově slabší a tak budu hodně zvažovat, zda se pustit do dalšího pokračování, které zřejmě bude ubíhat ve stejných kolejích. Kresba v takto velkých formátech je jako vždy fajn.
Jak jsem se dostala k Archivům numero duo. To si tak sleduju dokument na Netflixu, v němž se mluví o tygrech bengálských. Heh, tygry kosila Lara v TR3 v Indii. Ty jo, zase bych mrkla na nějaký Let's play... Takže tady to máme - TR3, Last revelation, teď jsem u Chronicles, btw. A Archivy s.2, co mi ležely v knihovničce cca dva roky, jsem slupla za tři dny. Byla jsem na tu kočenu úplně nažhavená. A že bylo o co stát. Široká škála příběhů, dost jich bylo pěkně temných, překrásná kresba, opravdu luxusní. Všechny Lary se mi moc líbily. Sice jsem hodnotila střízlivěji než u prvních Archivů (viz Povídky), ale jako celek je to jasných *****.
Oblíbené povídky: Devět životů, Zlá krev, Střípky času
Série komiksů pokračuje druhou knihou a i přes některé zde zmíněné nešvary mě opět bavila a rozhodně má v mé knihovně čestné místo.
Bohužel oproti původní skvělé knize šla většina příběhů kvalitativně hodně dolů, ač pár dobrých kousků by se zde našlo. U některých dílů se pak změnil i kreslíř, takže někde vypadá Lara opravdu divně. Také mi malinko vadí, že některé čísla byly vyjmuty (problémy s právy) a tak se stane, že asi uprostřed knihy je Lara najednou mrtvá a vlastně ani nevíme, jak se jí stalo (zdravím Saru Pezzini alias Witchblade). Pokud bych tedy hodnotil každý příběh zvlášť, některé by byly hodně vysoko např. - Angel of Darkness a některé zase hodně hluboko The Abyss. Tak už to ale s komiksy bývá. Jinak kniha jako taková je nádherně zpracována a v knihovničce vypadá opět báječně.
Dvojka má opravdu méně poutavé příběhy než jednička, ale kresba a provedení jí stále vysloužilo stejný počet hvězdiček.
Oproti skvělé první knize, mi to tady především vázlo na poutavém ději. Líbily se mi dva příběhy, ostatní byly takové zmatené a zbytečně překombinované. Kresba a formát je ale špička, která mě nenechává chladným, nádhera prostě. Druhej díl za 3,5 hvězdy. Snad bude třetí book zase lepší příběhově :)
Pravda, některé příběhy mi připadaly slabší než v předchozím svazku, kresba některých autorů mě také tak okamžitě nenadchla, jako se to minule povedlo Andymu Parkovi... Ale co jsou všechny výtky během čtení platné, když si po přečtení nevzpomenete ani na jedinou konkrétní a zůstane ve vás hlavně zase ten pocit, že jste si to prostě dobře užili a nemůžete se dočkat, až se začtete do pokračování, případně až se znovu pustíte do toho samého?
Pri listovaní touto úžasnou zbierkou som si neraz povzdychla, aká je to škoda, že ja kresliť neviem. Ilustrátori, ktorí sa na nej podieľali, nepochybne patria k najlepším vo svojom odbore. A hoci sa mi osobne páčili najviac kresby Andyho Parka, aj tie ostatné mali niečo do seba. Vytkla by som im snáď len to, že kým Andy si dal zjavne záležať na každej kresbe, bez ohľadu na jej veľkosť a kreslil Laru zakaždým, povedzme to, proporčne, ostatní ilustrátori drobné kresby podstatne zjednodušili a až príliš zdôrazňovali Larine prednosti, čo pôsobilo mierne rušivo.
Celkově musím říct, že mi to přijde o maličko slabší než Archivy S.1. Nejvíce se mi líbili tyto příběhy.
Střípky času - úžasná dobrodružná jízda v africké Keňi a obsahuje i dost zásadní sci-fi prvky.
Zlá krev - velmi slušný hororový počin
Anděl temnoty - příběh, který na mě zapůsobil jako Šifra mistra Leonarda od Dana Browna.
Například příběh Propast mě vůbec nebavil a ani nevím proč.
Kreslířů se v této knize střídá více než v první, ale každý nám servíruje Laru nejvíce sexisticky jak dokáže. Lařinka má většinou minimalistické oblečky a pozice ve kterých je kreslena jsou k pokukání.
Každý kdo má rád dobrodružné příběhy a počítačové hry s Larou, tak pro něj je tato kniha povinnost, ale samozřejmě si ji užijí i hledači prostých akčních příběhů.
"Tomb Raider Archivy S.2" nabízí v podstatě to samé jako kniha "Tomb Raider Archivy S.1". Není to vyloženě špatné, ale mě to prostě nestačí. Přijde mi to místy až moc jednoduché. "Tomb Raider Archivy S.2" obsahuje komiksy, které jsou hlavně na efekt. A že se postavy různě zjevují a mizí, to k tomu prostě paří.
Prožil jsem orgie.
Nejen, když jsem si knihu přinesl domu, ale hlavně, když jsem ji rozbalil z folie.
Čuchání ještě čerstvé barvy je možná úchylka,
…........ale já jsem v tomto bodě rád úchylem.
Tomb Raider je lákavou směsí dobrodružství, záhad a hororu. Lákají mě ta ztracená místa, nadpřirozeno a hledání dávno zapomenutých pokladů.
Věrní čtenáři a sběratelé původních sešitových vydání se mohou radovat z velkého formátu starých příběhů a ti, kteří se s Tomb Raiderem setkávají poprvé, získají drahocenný kousek do své sbírky.
Tato kniha obsahuje úvodní slovo Randyho Greena, původního a znovuobjeveného kreslíře Lary Croft, Galerii obálek a komplet sešity #16 až #34. Sešity jsou pak dále rozděleny do samostatných příběhů.
Knihu pak tvoří nejen klasické komiksové rozdělení stránek na různé obdélníkové, čtvercové nebo kosočtvercové části, ale obsahuje i spousty celostránkových kreseb. Těžko říci, která z nich je krásnější, ale všechny jsou uměleckými díly. Příkladem tak mohou být - sedmá strana druhého sešitu (Tomb Raider #17) z příběhu nazvaném „Střípky času“, strana osmá z příběhu „Tygří stezkou“ (Tomb Raider #21), možná vás nadchne strana deset z knihy „V zahradě Medusině“. (Tomb Raider #24), stoprocentně a doslova BOŽÍ je celostránková kresba na straně 9 druhého sešitu z příběhu „Propast“ (#27) a úplné orgie zažijete v prvním sešitě posledního příběhu nazvaného „Anděl temnoty“ (Tomb Raider # 32). Zde se malíř Tony Daniel vyřádil.
Všechny kresby na všech stránkách jsou ovšem nádherné, jen jsem prostě chtěl nad hlavu vyzvednout ty velké, celostránkové. Snad mi to nikdo nebude mít za zlé.
Když trávíte dost času s Larou, zjistíte, že nic není nemožné.
Citát:
Všechny lidský bytosti jsou ztracenej případ.
Horší než krysy.
Proč se s náma Vesmír vůbec párá?
Tento citát je z prvního sešitu příběhu nazvaného „Propast“ (Tomb Raider #26) a je tak zajímavej svým krutým obsahem, že jsem jej nepoužil u povídky samotné, ale vložil jsem jej do komentáře k celé knize. Tyto tři věty stojí za zamyšlení. V komentáři k této povídce se dozvíte, kdo jej vyslovil a možná budete ještě více překvapeni.
Trochu neférový je úděl všech knih. V Čechách totiž toto vyšlo až jako celý svazek Archivů. Ale každý příběh v tomto svazku je vlastně samostatnou knihou. Bohužel je jejich úděl svržen na pouhopouhé „povídky“. Ke každé knize jsem v sekci povídky napsal obsah, komentář, malou ochutnávku, nějaký ten citátek a všechny jsem samostatně ohodnotil.
Cestu k nim najdete snadno. Stačí u této knihy kliknout na kolonku Povídky.
Seznam knih:
1 Střípky času *****
2 Devět životů ****
3 Tygří stezkou ***
4 V zahradě Medusině *****
5 Propast *****
6 Zlá krev ****
7 Dobyvatel ***
8 Anděl temnoty ****
Za těmito „knihami“, až skoro na samém konci najdete galerii obálek. Asi třicet úvodních obrazů k několika sešitům. Jsou tu kresby, které jste viděly během čtení tohoto Archivu a najdete tu i několik nepoužitých nebo využitých v jiné kolekci. Další kochání jsem si taky užil.
Úplně nakonec jsou vloženy dva náčrty fandovských komiksů. Jsou to ukázky černobíle nakreslených, zatím surových kreseb z příběhů „Sama“ a „Vítěz hry“. V jejich celkové a hotové podobě je uvidíme ve třetím svazku Archivů.
Je na co se těšit.
Jsem Lara Croft a v šortkách mám připraveno nejedno překvapení.
Část díla
- Tomb Raider #16-#17, #19-#20 Střípky Času 2001
- Tomb Raider #18 Devět životů 2001
- Tomb Raider #21-#23 Tygří stezkou 2002
- Tomb Raider #24 V zahradě Medusině 2002
- Tomb Raider #26-#28 Propast 2003
Druhé Archívy sú o dosť slabšie. Ako príbehovo, tak kresbou. Dosť mi vadilo, že sa aj v rámci jednotlivých častí príbehov zmenil autor kresby, potom to k sebe vôbec nesedelo. Najviac sa mi aj tak páčila kresba Randy Greena. Ostatní Laru tak dobre nevystihli. Ďalším problémom bol crossover s Witchblade. Ak ste tento komiks nečítali, budete mať problém pochopiť niektoré diely, pretože sa dosť skáče v deji. V jednotke sa mi tie príbehy oveľa viac páčili. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dve Archívy.