Armáda duchů
Hampton Sides
Zapomenutý příběh jedné z nejdramatičtějších misí 2. světové války. 28. ledna 1945 proklouzlo 121 speciálně vybraných vojáků z elitního 6. praporu rangerů americké armády za nepřátelské linie na Filipínách. Cíl jejich mise: urazit pětačtyřicet kilometrů a pokusit se o osvobození 513 amerických a britských válečných zajatců, kteří strávili tři roky v pekelných podmínkách tábora nedaleko města Cabanatuan. Mezi zajatci byli i poslední z vojáků, kteří přežili Batánský pochod smrti, ale jejich neobyčejně silná vůle k životu už jim brzy nemusela být nic platná - jinde na Filipínách už japonská armáda při ústupu před americkými jednotkami popravila nespočet amerických zajatců. Během nepozorovaného postupu nepřátelským územím rangerové zjistili, že Cabanatuan se stal hlavní přestupní stanicí japonského ústupu a že místo několika desítek stráží proti sobě možná budou mít ne méně než 8000 bojem zocelených nepřátelských vojáků. Sugestivní vylíčení útoku, zachycené minutu po minutě, i kronika děsivých prožitků zajatců samotných jsou ukázkou skutečného mistrovství Hamptona Sidese. Ale Armáda duchů je víc než jen napínavá válečná sága. Hampton Sides zkoumá chování lidí vystavených extrémnímu tlaku - přizpůsobivost zajatců, kteří vzdorovali svým japonským věznitelům dokonce i přes to, že prožívali nepopsatelná muka, trpěli hlady a sužovali je tropické nemoci; ostré kulturní střety s japonskými strážemi a vojáky prodchnutými bojovou etikou bušidó; pozoruhodné hrdinství rangerů a filipínských partyzánů; složitost pohnutek amerického vrchního velení, které by po právu mohlo být odsuzováno za to, že v roce 1942 své muže na Batánu zanechalo; a bezmála sebevražedná odvaha několika amerických špehů, mezi nimiž se našli i kněží a jedna provozovatelka kabaretu, kteří riskovali život, aby zajatcům během jejich dlouhého utrpení nějak pomohli.... celý text
Válečné Literatura naučná
Vydáno: 2003 , Knižní klubOriginální název:
Ghost soldiers, 2002
více info...
Přidat komentář
Vyborna kniha za plny pocet. Pre mna neznama cast historie, mam medzery, co sa tyka bojov a akcii na Dalekom vychode. Trochu mi to pripomenulo Potkana krala, urcite odporucam.
Střet dvou armád na Filipínách a to Japonské a Americké, byl střetem nejen dvou vojenských uskupení, ale i dvou zcela odlišných kultur, které vyznávají často zcela odlišné hodnotové žebříčky. V knize je i trošku poodhalena z čeho pramenila krutost japonských vojáků, které se vůči svému protivníkovi dopouštěli. Jedna z věcí, kterou ale obě armády měli společné, je smýšlení o nepříteli jako o podřadných lidských stvořeních. V americkém případě to bylo v přesvědčení, že Japonci jsou zaostalí nejen jako lidské etnikum, ale i ve všech technických oblastech. Naproti tomu Japonci byli přesvědčeni o vyvolenosti svého národa a nadřazenosti svého národa nad všemi ostatními.
Popisovaný příběh se skutečně stal a je doplněn na deskách mapkami a v závěru fotografiemi. Opět jedna z knih, která nám ukazuje, čeho všeho jsme jako lidé schopni se dopouštět a na druhé straně, co všechno dokázali ti šťastnější přežít.
hustá knížka... nevím co víc napsat... dojemné příběhy jednotlivců i skupiny jako celku... zbytečná krutost války v plné síle...a víra a chuť přežít...obdivuji muže z Canabatuanu že se nezbláznili (i když trauma asi zůstalo navždy..)a že po návratu do USA byli schopni založit rodiny a vést obyčejný život.... a rangeri pod šikovným velením - hezký výkon, samozřejmě za podpory místních filipínských partyzánů...
nesmím opomenou ženské hrdinky jako Horní Kapsa...a určitě takových bylo více, a samozřejmě obětavé lékaře...dr Jimmyho Fishera jsem skoro obrečela...
Japonci, pohled na jejich mentalitu, morálku, běžný život... zdůrazněno, že i mezi nimi se našli soucitní jedinci s velkým srdcem...
doporučuji ! silný skutečný příběh...
Detailní, chytlavá, místy nechutná, a přesto se nezabývající detaily zbytečnými. Jedna z těch, které se čtou jedním dechem, a historicky věrná.
Jak k něčemu takovému mohlo dojít? Proč nás tu nechali? Proč nás lépe nepřipravili? Připadalo mi, že jsem svědkem jednoho z největších selhání v našich dějinách. - kpt. Bertram Bank
Po dlhej dobe sa mi podarilo nájsť knihu o udalostiach z druhej svetovej vojny, o ktorých som doteraz nepočul. Aj keď mi Baatanský pochod smrti (provincia Bataan Filipíny) niečo hovorí, tak o samotnej záchrannej akcii som čítal prvý krát. Dielo Hamptona Sidesa popisuje záchrannú akciu, ktorá sa odohrala na konci januára roku 1945 s cieľom zachrániť 513 amerických a britských zajatcov, ktorí strávili tri roky v japonskom zajatí. Kniha má dve dejové linky, pričom striedavo popisuje začiatok americkej kapitulácie až po samotné zajatie a nebezpečnú misiu 121-členej špeciálnej jednotky rangers.
Čitateľ sa dozvie zaujímavé informácie z dejín Filipín, ale aj to ako kapituláciu vojakov vnímali Japonci a tiež ako sa na ňu pozerali samotní Američania. Dielo poukazuje okrem toho na vzájomné vzťahy medzi Filipíncami a Američanmi. Rôzne zverstvá, ktoré boli páchané na zajatcoch sú popisované dosť detailne a preto kniha určite nie je pre slabé povahy. Popis prežívania v japonskom zajatí bol veľmi drsný a mimoriadne zaujímavá bola vynaliezavosť zajatcov, ktorí si rôznymi činnosťami krátili dni. Od súťaženia v zabíjaní hmyzu a rôznych škodcov ku zakladaniu si vlastných gangov.
Kniha ma naozaj prekvapila a budem musieť upraviť svoj zoznam TOP kníh. Ak vás zaujíma druhá svetová vojna alebo celkovo špeciálne vojenské operácie, tak knihu rozhodne odporúčam.
Zaujímavosť: V roku 2002 sa hovorilo o filme, ktorý mal byť podľa knihy a mal ho režírovať Steven Spielberg, pričom v hlavnej roli mal byť Tom Cruise. Nakoniec sa však upísali iným projektom a snímok nikdy nevznikol.