Armády noci
Norman Mailer
Beletrie, memoáry, reportáž nebo historiografie? Vše v jednom svazku. Mistrovské dílo novináře, esejisty, dramatika, režiséra a slavného spisovatele Normana Mailera. Kniha Armády noci (The Armies of the Night, 1968) je dalším jedinečným příkladem fascinující Mailerovy schopnosti experimentovat se žánrem románu. Spisovatel a novinář Mailer v ní literárně zpracovává velkou historickou událost – protestní pochod na Pentagon v říjnu 1967 v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu – a umně při tom propojuje fikci se skutečností. Dílo obsahuje dvě knihy, z nichž každá přináší pohled na významnou událost z odlišné perspektivy. V první, nazvané Dějiny jako román, popisuje své vlastní zážitky účastníka pochodu. Skutečnost, že vše vypráví ve třetí osobě, vtiskuje knize naprosto nevšední dynamiku a zároveň umožňuje autorovi, aby uplatnil svůj vypravěčský talent, pověstný humor i schopnost pronikavé analýzy. Druhá kniha nese název Román jako dějiny. V ní se čtenáři protestní pochod představuje v historických a společenských souvislostech. Mailer v této části referuje o genezi události, jejích příčinách, organizátorech a vůdcích. Samotný pochod pak líčí z perspektivy nezúčastněného reportéra. Právě tato literární forma umožnila Mailerovi pronikavě odkrývat problémy soudobé společnosti.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1995 , MustangOriginální název:
The Armies of the Night, 1968
více info...
Přidat komentář
Kniha, která má své ojedinělé kouzlo. Tak trochu reportáž, trochu beletrie a různé úhly pohledu se špetkami sarkasmu. Originál!
Podnět k přečtení tohoto románu mi naskytla návštěva Levných knih. No původně jsem myslel, že to bude poměrně rychlé čtení, ale dost jsem se zmýlil. Takhle náročnou záležitost jsem už dlouho v ruce neměl. Přinejmenším první část. Tolik abstrakce a sáhodlouuze rozvíjených myšlenek, to se prostě nedá. Nikdy bych neřekl, že budu louskat tři sta stránek celý dlouhý měsíc (respektive tři čtvrtiny knihy, zbytek byl naproti tomu velmi rychlý). Pro mě opravdu překvapení. Jistě si od Mailera ještě něco přečtu.
Štítky knihy
americká literatura Pulitzerova cena
Autorovy další knížky
1986 | Nazí a mrtví |
1992 | Katova píseň |
1990 | Americký sen |
2005 | Duch děvky I. |
2010 | Duch děvky |
Nenapadlo mě, že jde napsat tak zevrubnou zprávu o jednom důležitém protestu. Začátek, kdy autor promlouvá o účastnících demonstrace, jejich vztazích, jejich názorech, jejich pochybnostech, se mi zdál hrozně zdlouhavý, ale pak jsem pochopil, že je to nezbytné k pochopení jejich vnitřní motivací. Pro mně je to ukázka toho, kam až USA dovedla antikomunistická hysterie - do zbytečné, nepochopitelné války. Velmi oceňuji srovnání emocí těch v první řadě na obou stranách.