Artemis

Artemis
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365035/bmid_artemis-aGI-365035.jpg 4 1514 1514

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Artemis , 2017

AnnaR.
11.06.2020 2 z 5

Velké zklamání po úžasném Marťanovi. Velmi mnoho technologických popisů, které jsem ve velkém přeskakovala neboť mě to nebavilo. Přišlo mi, že spisovatel ze sebe ve své prvotině vydal vše a Artemis je jen slabý odvar.

Hesonit
24.05.2020 4 z 5

Artemis je psána stejným jazykem jako Marťan. Oceňuji, že autor věrohodně převyprávěl příběh v ich formě z pohledu ženy a že do něj propašoval řadu informací o fyzice, chemii, vesmírných letech, skafandrech apod., a to zcela přirozeným způsobem. Děj je lehce předvídatelný, a pokud má někdo rád za hlavní hrdiny inteligentní grázlíky, určitě si příběh užije víc než já.

Mateo67
23.05.2020 5 z 5

Není to Marťan, je to Artemis! Koho by bavilo číst podruhé to stejné? Ale stýskat se vám rozhodně nebude. Protože všechno (teda skoro všechno), co jste si zamilovali u Marťana, tady najdete. Ten nekonečný černý humor (toho tedy méně), tu vtipnou ironii (té naopak více) a konečně i lepicí pásku (že na sebe teda nechala dlouho čekat, dáma:-)). V té chvíli si moje dušička pomlaskla a Mark mi zamával z Marzu. Kam to bude příśtě, pane Weire?

karel.kral
20.05.2020 4 z 5

Kromě slabšího a méně uvěřitelného konce se mi kniha opravdu líbila. Skvělé čtivé Sci-fi s propracovanými technickými detaily. Oceňuji, že kniha je dobře napsaná a nejsou v ní technické nesmysly. Působí to velmi uvěřitelně.

blackoutzuzi
12.05.2020 4 z 5

Tohle bylo prostě scifi jak má být - akce, skvělé postavy, k tomu se to vše odehrává na Měsíci a to je cool. Mám u toho všeho jedno ALE.. To vše fungovalo, ale ne až do konce. Ten KONEC se měl totiž odehrát jinak - nechci spoilerovat, proto nebudu zabíhat do detailů, ALE prostě.. ten konec to celý zabil :D

Briv
06.05.2020 5 z 5

Tak tohle mě opravdu dostalo. I když jsem četla Marťana, tak jsem nevěděla, co od toho čekat. Hlavně mě moc nelákalo, že hlavní hrdina není muž. Ale povedlo se to na výbornou. Myslím, že kdybych na Měsíci žila, tak bychom byly dobré kámošky :). Bavila jsem se. Až Weir napíše další knihu, tak si ji moc ráda zase přečtu.

moff
21.04.2020 4 z 5

Andy Weir nás tentokráte zavede do měsíčního města Artemis. Hlavní hrdinka Jazz je trochu kvítko, ale oblíbil jsem si ji hned. Autor píše krásně a děj ubíhá pěkně. Hlavně mě baví jeho technické popisy. Marťan to není, ale věřím, že i Artemis si své fanoušky najde.

Artinka
16.04.2020 4 z 5

Marťan zůstane na špici, ale ani Artemis nezklamala. Autorův styl, smysl pro humor a poutavé podání fyziky a techniky si drží vysokou úroveň a jednoznačně Weira posouvá mezi mé oblíbené spisovatele.

Aveli
19.03.2020 4 z 5

Zapomeňte na Marťana. A kniha vás nadchne. Je to úplně jiný příběh s jiným stylem. Thriller a sci-fi v jednom, děj má spád, objevují se překvapivé zvraty a nechybí ani technický popis, co víc si přát. Ano, je o něco méně okouzlující než autorova prvotina, ale i tak velmi povedený příběh. Za mě rozhodně doporučuji.

Pan_Skala
10.03.2020 4 z 5

Nemůžu si odpustit menší srovnání s Marťanem, ale ani tady to nefunguje špatně. Ano ty pasáže s rodinými a emočními problémy mě zrovna moc nebavili, ale jakmile přešlo k akci tak se to četlo hezky. Bylo to přesně to samé co krásně odsýpalo v Marťanovi. Nakonec jsem za přečtení rád ikdyž jsem četl/slyšel ohlasy jak je to špatné nebo nejlépe průměrné. Osobně to sice Marťana nepřekoná, ale zase je to hezké potvrzení, že pan autor umí a případnou další knihu si opět s radostí přečtu.

xmilek
02.03.2020 5 z 5

Výlet na Měsíc stál za to. Setkání s Jazz (takový McClane v ženském podání) a nahlédnutí do jejího ne příliš legálního živobytí byla jízda. Při čtení mi před očima běžel celkem slušný akční film. Nesrovnávám s Marťanem, tohle je jiný styl.

Johncze
26.02.2020 4 z 5

Andy se nenechal zastrašit úspěchem své prvotiny a opět nám servíruje dobře připravený příběh, v zajímavém prostředí snad již blízké budoucnosti. Jde zde spíše o jednodušší "vesmírné" krimi, ale kniha baví až do konce a vůbec by mi nevadilo pokračování v tomto směru.

Boriolus
12.02.2020 4 z 5

Ľahké, zábavné, napínavé sci-fi pre nenáročných :-)

p.cermi
02.02.2020 4 z 5

Hodně vědecká, ale je dobrá.

KillHurt
21.01.2020 4 z 5

Nechci a nebudu srovnávat. Artemis by to jen zbytečně uškodilo a to si nezaslouží... Kecám bez toho to nepůjde. Autor se vypsal a děj je o dost jednolitější a epizodickost není tak do očí bijící, i když i tady má hlavní postava jasně stanovené úkoly, které musí splnit. Bohužel krom toho, že je geniální, má taky velkou smůlu a seznam věcí k řešení se stále zvětšuje. Na druhou stranu je to fajn, protože Jazz je všeumělka první třídy. Díky smůle a zbytečnému spěchu je aspoň uvěřitelná. Hrozba není tak velká jako v Marťanovi a vždy je zažehnána velmi rychle a nekompromisně. Většina postav není černá ani bílá.... teda co se týče naklonění ke zlu či k dobru. Co se týče diverzity, tak tady se toho autor opravdu nebál. Jestli tohle někdy natočí, tak internetové diskuze prasknou ve švech. Ale já jsem za to rád. Jen houšť.

maximus13
20.01.2020 4 z 5

Oddechová sci-fi detektivka zasazená na Měsíc. Byl jsem spokojen i s technickou stránkou knihy. Všechno bylo popsáno tak, že byl celý příběh uvěřitelný. S čistým svědomím knihu všem doporučuji a věřím, že si chvíle při čtení této knihy užijete. Dávám o jednu hvězdičku méně, neboť pro mě to pravé nefalšované sci-fi byl pouze Marťan.

aAp
08.01.2020 4 z 5

První půlka byla z mého pohledu nezáživná, pak se však příběh rozběhl, což bylo jedině dobře. Navíc ač je v knize spousta technických detailů, je poměrně čtivá. Můj výsledný dojem je proto pozitivní.

Adush
02.01.2020 5 z 5

Tuto knížku jsem si pořídila hned jak vyšla, ale následně mi 2 roky ležela v poličce, protože se vždy našla nějaká zajímavější než tato. Tak jsem se konečně do ní pustila a musím říct, že jsem neskutečně nadšená. Je to fakt super počtení, humorné a zároveň vědně-naučné - což bylo něco, čemu jsem opravdu nerozuměla, ale líbilo se mi, že hrdinka tomu rozumí. Škoda, že nebude nějaký další díl, rozhodně by se mi líbilo pokračování, s nějakou podobnou "mafiánskou" zápletkou. Opravdu mě příběh zaujal, kniha měla spoustu zajímavých momentů, děj plynul. Byla tam spousta zajímavých postav, které svými charaktery skvěle doplňovaly děj.

Snowflake2000
28.12.2019 4 z 5

Zajímavý rychlí příběh, plný nečekaných zvratů odehrávající se v blízké budoucnosti na základně Artemis na Měsíci.
I přes snahu autora o technickou přesnost je této kniha dost výrazně nepřesná, co se týká technické stránky věci což trochu kazí zážitek.

mzss1
18.12.2019 4 z 5

Je to takové bláznivé sci-fi. Od předchozího autorova počinu Marťan zde téměř vymizela nějaká ta vážnost apod. Přesto mi to přišlo dosti zábavné. Hlavní hrdinka knížky byla taková prudké povahy, impulzivní, ale s dobrým srdcem. Finále bylo takové nepředvídatelné. Mělo to celkově dost zvratů a rozhodně se to ubíralo takovým směrem, který ani profesionálnější čtenář moc neodhadne. Na Marťana autor rozhodně nemá, ale i tak se mi to četlo celkem dobře. Dávám obstojných 70%.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972