Artemis

Artemis
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/405730/mid_artemis-93L-405730.jpg 4 1546 1546

Jazz Basharová nemienila byť hrdinkou. Chcela len zbohatnúť. Netúži stať sa výstrednou miliardárkou ako mnohí návštevníci Artemidy, prvej a jedinej pozemskej kolónii na Mesiaci. Stačilo by jej zbohatnúť natoľko, aby nemusela bývať v byte malom ako truhla a živiť sa len ochutenými riasami. Natoľko, aby splatila dlh, ktorý ju už dlho ťaží. Keď sa jej konečne naskytne príležitosť dostať sa k veľkým peniazom, jednoducho jej neodolá. Pravda, musí sa pritom vypracovať z drobnej pašeráčky na riadnu kriminálničku. Táto akcia si vyžaduje unikátnu kombináciu prefíkanosti, technických zručností a neskutočnej dávky drzosti. Jazz však ešte nikdy nenarazila na prekážku, ktorú by neprekonala, a drzosti má na rozdávanie. Problém je v tom, že dokonalý zločin nemusí byť koncom, ale aj začiatkom ešte väčších ťažkostí. Najmä ak sa zapletiete do boja o ovládnutie jediného mesta na Mesiaci. Na úteku pred zločincami aj mužmi zákona si ešte aj Jazz musí priznať, že toto by mohlo byť nad jej sily. Teda ak nevymyslí plán, ako zachrániť Artemidu a neprísť pritom o život... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Artemis, 2017

Jack Bauer
01.09.2018 2 z 5

Nenadchlo mě to tak jak Marťan. Zápletka tuctová, postavy nefungují, zaujalo mě jenom atraktivní prostředí měsíčního města, jinak děj mě byl ukradený i jak to vše dopadne. Ze začátku mě to docela bavilo, ale ke konci už jsem to měl problém dočíst.

DericCaster
28.08.2018 5 z 5

Marťan nasadil laťku fakt hodně vysoko a kdo má tendenci srovnávat tak bude asi trochu zklamaný. Já si nicméně nemyslím, že tato knížka je horší, je prostě jiná. Mě se příbeh líbil a určitě budu nedočkavě vyhlížet další autorova díla ;)

lapagerie
28.08.2018 3 z 5

Příběh se čte dobře, i když mě zdaleka tak nezaujal jako Marťan. Zatímco o Marťanovi bych byla schopná i uvěřit, že to tak skutečně "JE", Artemis mi přišlo víc sci-fi. Fikce.
A protože jde spíš o "sci-fi detektivku", nebyl to tak zcela můj šálek kávy. Navíc
Jazz se vyjadřuje hodně podobně jako Mark v Marťanovi, včetně vysvětlování některých technických záležitostí, a to už mi přišlo jako "deja vu" a nepobavilo.

martin3683
28.08.2018 4 z 5

Jestli se lidstvo někdy konečně dokope, aby osídlílo Měsíc, tak v první etapě osídlování to bude vypadat nějak jako v knížce. Zatím nejlépe a nejrealističtěji stvárněná představa, jak by mohlo lidstvo fungovat na Měsíci. Autor myslí na vše, na 6x menší gravitaci, malé děti musí vyrůstat na Zemi, protože jinak vývojová deformace, jak tam vyrábět efektivně kyslík, lidi tam žijí z turismu a i to, že ručičkové hodinky na Měsíci fungují jinak. A pozor, není to je suchopárný výpis technických popisů a vychytávek, ale napínavý příběh jedné mladé a geniální holky, která se zaplete do kola velkého byznysu a vraždy a přitom ještě stačí celou knihu vtipně hláškovat. Jazz mě bavila, její hlášky jsem si několikrát chtěl zapsat, jak pobavily, ale nakonec u mne zvítězila lenost. Moc doporučuji a doufám, že knihu zfilmují stejně jako předchozího Marťana.

radka.csemi
27.08.2018 5 z 5

Super kniha, velmi dobre se cetla, libily se mi technicke pasaze propojene s popisem problemu nevybourene divky zasazene do mesta na Mesici, tesim se na dalsi knihy od A. Weira

Irsaf
26.08.2018 5 z 5

Jo, tohle me fakt bavilo :)

LenkaWal
26.08.2018 4 z 5

Nechtěla jsem to sice srovnávat, ale neubráním se tomu. Oproti Marťanovi docela nudné. I mě chyběl ten humor, co mě na dřívější knížce nadchl. Četla se dobře, ale ke konci už jsem se musela trochu nutit. Marka jsem si fakt oblíbila, ale Jazz mi lezla občas na nervy. Chvílema moc nafrněná. Ale jinak to bylo zajímavé téma i celý příběh. Uvidíme, jaké budou další knížky autora.

milan1315
24.08.2018 odpad!

Velká nuda.

Boby17
24.08.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Hlavní hrdinka, byť se věnuje pašeráctví (nelegální činnosti), je sympaťačka s přímým vystupováním a pevnými zásadami. A jak tak žije na hraně zákona, přimotá se do událostí, kde jde nejen o život její, ale doslova i celé komunity na Měsíci. Už se těším na další knížku Andy Weira.

Karelvovsik
21.08.2018 2 z 5

Mám rád sci-fi a opravdu hodně se mi líbil Marťan, ale Artemis to byla jedna velká nuda. Scházela mi v knize akce a hlavně marťanův vtip. Hodnotím jako podprůměrné sci-fi. Bohužel.

mišák1262
20.08.2018 1 z 5

Nedočteno. Knihu sem odložila absollutně nezajímavé pro mě samozřejmě , pro někoho určite super nápad město na měsicÍ. Asi 4 krát sem u ní usla . Řádky sem přeskakovala skoro od začátku v polovině knihy už to byly odstace a skoro ke konci to byly stránky a člověk pořád věděl o co jde.

tlllk
20.08.2018 4 z 5

Tento nový smer "realistickej sci-fi" oproti tej utopistickej je ľahšie uchopiteľnejší, i keď mladý génius na okraji spoločnosti už mi príde trochu klišé (dobrý will hunting v sukni). Ale dej mal spád, zaujímavo menil pointu, a ako audio ma to bavilo...

Annkag
20.08.2018 4 z 5

Kto si zamiloval Martana zamiluje si i Artemis.Super nápady,sled udalosti,charaktery postáv sa skvele vyvijaju.A krásny plus?Technicke opisy tam nechybaju ale su zrozumitelne i pre taký antitalent ako som ja.

6839
17.08.2018 5 z 5

Akce od začátku do konce, nečekané zvraty, náhlé propady, při snaze o jejich nápravu, ještě hlubší pád. Hlavní postava Jazz, Jasmine Bashara má především skvělé hlášky, v tomhle je Andy Weir opravdu nepřekonatelný. Vtip se nese celým příběhem i v situacích, kdy jde o život. Nemohu se dočkat další knihy!

patron
16.08.2018 5 z 5

Moc hezky se to čte. Nevím vlastně proč, ale vzdáleně mi to připomíná styl Fredericka Pohla (https://www.databazeknih.cz/knihy/heechee-gateway-8927) Kdo má rád nefalšované sci-fi, vřele doporučuji a dávám plný počet bodů.

ondrej4998
14.08.2018 5 z 5

Zajímavé a napínavé sci-fi. Autor v příběhu skvěle používá specifika měsíčního prostředí. Stejně jako u Marťana oceňuji technické detaily.

pobijecmuch
13.08.2018 5 z 5

Výborné scifi, ovšem asi pouze pro čtenáře tohoto žánru. Kdo hledal pokračování Marťana, tak má prostě smolíka. Marťan byl a zůstane jen jeden. A móda číst spisovatele Weira už opadla.
Prý to nemá děj a zápletku? To jste potom Artemis nepochopili. U amerických čtenářek dokonce prý je hlavní postava Jazz moc sexistická a u mužů se chová zase jako chlap. Někomu vadí, že je muslimka a není černoška, dalšímu vadí, že ve scifi se objevuje označení gay. Takové hlouposti se rodí jenom v hlavě amerických čtenářů.
Já jsem z Artemisu zklamaný nebyl, mně v tomto horkém létu přišel tento román vhod.

tynuska4637
12.08.2018 5 z 5

Já nechápu všechny ty negativní komentáře. Četla jsem Marťana. Teď jsem četla Artemise a za mě skvělý. Knížka měla Wierum humor. Knížka je čtivá, vtipná. Občas trošku predvydatelna, ale i tak super.
Líbilo se mi prostředí města na Měsíci. Hlavní hrdinka byla super, sympaťanda.

Budulman
10.08.2018 3 z 5

Jak jsem se od začátku nechtěl nechat ovlivnit rozporuplnými komentáři a spíš jsem knihu bral pozitivně, než negativně, čím dál jsem četl, tím víc mě spousta věcí hrozně štvala. Nelogické, neuvěřitelné, podivné, zvláštní chování některých postav, zvláštní rozhodování postav, ve dvoutisícové populaci, což je u nás průměrná vesnice, se na téměř uzavřeném místě skoro nikdo nezná, kromě pár lidí a člověk byl vlastně téměř anonymní... Ve finále to finále alespoň pro mě typu WTF?!... Jako vážně takhle jednoduše se to všechno takhle "vyřeší"?
Hodně slabých 3/5
Jo a už dlouho jsem neviděl v textu překladu tolik zbytečných chyb...

Danago
09.08.2018 2 z 5

Bohužel jsem zklamaná. Město na Měsíci bylo zajímavé téma, ze začátku mě to bavilo, ale potom mě to začalo unavovat. Zápletka mě nebavila, chyběl jí náboj , sympatický hrdina i vtip. Toto všechno měla kniha Marťan. Vztahy i motivy hlavních hrdinů mi nějak skřípaly. Musela jsem se hodně přemáhat, abych knihu dočetla.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972