Atlas holocaustu: Nacistická genocida v Evropě
Georges Bensoussan
Terezín, Osvětim, Treblinka. Již při pouhém vyslovení těchto jmen běhá mráz po zádech. Vyvraždění evropských Židů (v hebrejštině se užívá termín šoa) představuje v dějinách lidstva bezprecedentní zločin. Ani zdaleka nešlo o první genocidu v dějinách, ale byla to první genocida tak obrovského rozsahu. Cílem nebylo získání území ani ekonomické obohacení. Židé měli být vyvražděni jen pro svoji existenci. Zárodek tohoto zločinu proti lidskosti v sobě Evropa nesla po celá staletí a antisemitismus, povýšený na světonázor, se stal nezbytným, ovšem nikoli postačujícím prostředím podporujícím jeho další vývoj. Ke spáchání tak monstrózního zločinu bylo navíc kromě antisemitismu zapotřebí zapojení milionů Evropanů, především části obyvatel Říše, a lhostejnost ještě mnohem většího počtu lidí. V atlase najdete podrobně zpracovaná témata: Židovská otázka v předhitlerovském Německu a první perzekuce Vznik ghett a zřizování vyhlazovacích táborů Deportace Židů z celého kontinentu Postoj neutrálních zemí, Spojenců a mezinárodních organizací Analýzy genocidy evropských Židů často opomíjejí její geografický rozměr. Zanesení do map umožňuje jiný pohled na související otázky. Pomůže nám také uvědomit si chronologii genocidy, tedy souběžnost a rychlost hromadného vraždění, jež se odehrálo v podstatě během dvaceti měsíců od března 1942 do listopadu 1943, a vysledovat způsob provedení i klíčové okamžiky (v letech 1938 a 1941 a pak hlavně v letech 1942–1943). Kniha obsahuje hlavní kapitoly: Od zrovnoprávnění k pronásledování: vzestup nacismu, židovské obyvatelstvo v Německu a Rakousku, rozsah protižidovských opatření v Třetí říši Od zavírání do ghett k masovému vraždění: Židé v německé Evropě, ghetta, radikalizace genocidy, pronásledování Romů a Sintů Genocida zasáhla celý kontinent: Belzec a Treblinka, ústřední místa akce Reinhard, vrcholná fáze genocidy, Auschwitz, Auschwitz-Birkenau, situace v jednotlivých zemích, abavování majetku, německé utajování, protesty a vztah k přijímání uprchlíků, akce na záchranu Židů, postoj neutrálních zemí a Spojenců k holocaustu, židovský odboj Zúčtování a výsledek katastrofy: zhroucení nacistického Německa, konečný účet genocidy, migranti, přesídlené osoby a tranzitní tábory Tento atlas přináší detailní pohled na celé období holocaustu, snaží se události popisovat komplexně, se zamyšlením nad jeho příčinami i důsledky. Využívá mnoho zdrojů, přesto jsou stránky přehledné, díky přehlednému zpracování a používání barevných map a infografiky. Věříme, že knihu ocení všichni zájemci o historii a že bude cennou pomůckou také pedagogy a jejich žáky. Holocaust je mementem doby, která se nesmí opakovat.... celý text
Literatura naučná Historie Mapy a atlasy
Vydáno: 2022 , LingeaOriginální název:
Atlas de la Shoah: La mise à mort des Juifs d'Europe, 1939-1945, 2014
více info...
Přidat komentář
Štítky knihy
genocida dějiny Židů historické atlasy holokaust, holocaust
Naprosto skvěle napsáno. Kniha čtenáře zasvětí do úplných začátků holocaustu až po samotný závěr strastiplných událostí.
Byť je tato publikace velmi úzká, tak obsahem je geniální. Obsahuje mnoho statistických údajů, mapy a celkový sled událostí 2.sv. války.
Hledáte-li knihu týkající se holocaustu, ale nechce se vám číst kvanta knih, tak Atlas holocaustu vám vše přiblíží.
Oceňuji, že se autor nezdráhal použít i velkou část slov přeživších.