Atlas starých stezek a cest na území České republiky

Atlas starých stezek a cest na území České republiky
https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68356/atlas-starych-stezek-a-cest-na-uzemi-ceske-republiky-68356.jpg 4 11 11

Atlas Radana Květa má dvě části: V prvé autor probírá v pěti kapitolách základní fakta o starých cestách. (...) Nejvíce atlas.jpgpozornosti věnuje přirozeně dálkovým trasám, jejich charakteristice a popisu, doplněnému zpravidla řadou originálních forografií, plánků a map. V rámci identifikace průběhu cest věnuje pozornost terénní predispozici, využívá v plné míře staré mapy, nejrůznější záznamy, jazykovědné, resp. názvoslovné ukazatele i dosavadní poznatky a studie jiných badatelů (srov. připojený obsáhlý seznam použité literatury). Druhá část Atlasu je popisná; je v ní v abecedním pořádku podrobně popsáno a dokumentováno celkem 35 dálkových cest (nejen ty nejznámější, jako pasovská, řezenská, trstenická či žitavská), 11 cest regionálních a připojeny jsou 4 ukázky cest lokálních – vše opět ilustrováno obrázky, plánky a mapkami.... celý text

Literatura naučná Mapy a atlasy
Vydáno: , Soliton
Originální název:

Atlas starých stezek a cest na území České republiky, 2011


více info...

Přidat komentář

Shashlick
12.10.2020 1 z 5

Navzdory zajímavému tématu mi kniha bohužel přišla nešťastně pojatá a špatně zpracovaná.
Jedná se o velkoformátovou knihu, která slibuje úžasný zážitek. Hodně velká část (odhaduji několik desítek procent celkové plochy) však zeje prázdnotou. Po úvodní m teoretickém úvodu dojde na představování jednotlivých stezek. Jejich medailonek je však velmi stručný. V podstatě jen popisuje trasu a zda okolo ní stojí nějaké historické památky.
Popis trasy je podle mě zbytečný, když na dalších několika stranách je stezka vyznačena v mapách. I když nutno uznat, že i to má k dokonalosti daleko. Místo ucelené mapy se jedná o části historických map, které ovšem nekopírují průběh stezky. V několika případech celou stránku zabírá mapa území, kde v jejím horním rohu probíhá malý úsek trasy. Důvod je zřejmý. Autor mimo jiné sbírá staré mapy a tak se chtěl v knize podělit o tento svůj koníček. Bohužel tím ovšem upozadil informační přínos knihy.
Seznam hradů a zámků v okolí trasy má snad sloužit jako důkaz významu konkrétní stezky. Kdyby ovšem v naší republice nebyly v nadsázce řečeno na každém rohu. Tím se dostávám k tomu, co mi v knize naopak chybělo.
Uvítal bych větší detail o historii stezky a jejím odhalování v dnešní době. Jaký měla význam pro své okolí, zda a v jaké podobě se dochovala do dnešní doby. Například Haberská stezka plně kopíruje následnou Císařskou silnici a dnešní silnici I/38. O tom však kniha mlčí. Také je z map vidět poměrně častý souběh dálkových stezek s železnicí. To mi také přijde jako zajímavý aspekt. I ten však zůstal bez povšimnutí.

Na knihu jsem se hodně těšil, ale nakonec jsem se skrz ni spíše protrápil. Autor je pro své téma dozajista velmi zapálen a vydáním knihy si bezpochyby splnil dlouholetý sen. Možná to však chtělo nechat nápad ještě chvíli uzrát.

Autorovy další knížky

Radan Květ
česká, 1928
2011  71%Atlas starých stezek a cest na území České republiky
2003  85%Duše krajiny - Staré stezky v proměnách věků
2011  0%Stezkami lovců mamutů
2016  0%Historie Brna
2012  0%Minerální vody České republiky