Baba z lesa

Baba z lesa
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526909/bmid_baba-z-lesa-655caf51e108c.png 4 4 4

Prezývali ju aj „Baba z lesa“. Dlhé roky žila na samote neďaleko vodnej nádrže Ružín. Pre mnohých neuchopiteľná bytosť. Pre Lenu Jakubčákovú priateľka i prameň bezhraničnej fascinácie. Jedinečný fotografický projekt Baba z lesa v sebe kombinuje intímny časozberný dokument s dôsledným archívnym výskumom. Vo výsledku sa pred nami vynára obraz krehkého života jednej mimoriadne silnej ženy. A ešte čosi navyše... Fotografka Lena Jakubčáková venovala dlhé roky trpezlivému dokumentovaniu života Kataríny Kiovskej, ktorú v blízkom okolí poznali aj pod prezývkou Baba z lesa. Ženu, ktorá bola spolu so svojou mamou v šesťdesiatych rokoch minulého storočia poslednou prekážkou dokončenia veľkolepého socialistického projektu ružínskej vodnej nádrže, spoznala už ako dieťa. V puberte ju pritiahol záujem o nekonformnosť tejto pozoruhodnej samotárky. V dospelosti zas profesionálny záujem i silné priateľstvo. No až po smrti svojej hrdinky otvorila aj archívy, z ktorých sa vynoril obraz života „pred potopou“. A zrazu to všetko začalo dávať ešte hlbší zmysel. Lena Jakubčáková fotografovala jej všedný život i všetko, čo tvorilo jej domov, zaznamenávala útržky spoločných rozhovorov aj monológov a v priebehu rokov tak vytvárala jedinečný portrét silnej ženy, ktorú nezlomila ani šikana totalitného režimu. Nebol to však boj proti režimu, ale skôr snaha zachrániť svoj vlastný domov. Keď si napokon matka s dcérou načierno postavili nový dom uprostred lesa, začala sa nová etapa ich života. Katarína Kiovská po smrti svojej matky nikam neodišla. Zostala tu, v dobrovoľnej samote. V najintímnejšom spojení so zvieratami, so svojím malým hospodárstvom, s celým stvorením, len pár metrov od miesta, kde voda priehrady zaliala jej rodný dom. Kniha Baba z lesa je o pevnosti človeka. O tom, ako odoláva rôznym skúškam a vzdoruje v nerovných súbojoch. A je aj o tom, že modlitba v teplákoch uprostred záhrady je niekedy úprimnejšia ako v skvostných katedrálach.... celý text

pajaroh
21.07.2024 4 z 5

Mám velmi ráda časosběrné projekty v literatuře a Baba z lesa mě hned zaujala názvem i anotací a dlouho se mi ji nedařilo sehnat.
Bohužel se mi v knize nepodařilo najít to, o čem mluví autorka v závěru (který měl být v knize přesunut na úvod, aby čtenář věděl, na co se od první stránky dívá). Některé fotografie jsou bravurní, jiné nicneříkající a celkově na mě kniha působí jako fragment a ne jako ucelené (časosběrné) dílo.
Přestože se podle mě autorce úplně nepodařilo přenést do knihy jedinečnost příběhu a osobnost Baby z lesa, velmi oceňuji každého, kdo zachycuje zapomenuté příběhy a osudy lidí z hor.

makovec201
02.04.2024 5 z 5

Nemám k té knize žádné výtky, připadá mi dokonalá v takové formě, v jaké byla publikována. Slova stačí, číst se dá i mezi řádky a navíc i skrz fotografie. Moc krásný počin, gratuluju Leně Jakubčákové.

Vla100V
26.12.2023

Pár viet ,útržkov a samé fotky,málo písaného slova ..toto nie je klasická kniha ale obrazová publikácia..škoda myslím že “Bába z Lesa zaslúžila by si väčší priestor pre svoju múdrosť ,akurát ma prekvapil dôvod nepredať svoju nehnuteľnosť..

Lessana
12.12.2023 3 z 5

Nápad to bol zaujímavý, to treba povedať. Ale vidí sa mi, že to nebolo celkom domyslené. Až na konci človek pochopí, o čom vlastne čítal - čo trochu uberá o pôžitok počas čítania samotného. Trochu sa v tom totiž dá stratiť, pôsobí to chaoticky. Fotky ma, priznávam, tiež nie vždy oslovili. Zdali sa mi veľmi ponuré a mix štýlov tomu tiež nepridal. Chýba im jednota vo vyjadrení. Po dočítaní, doprezeraní knihy mám pocit, že pani Katka bola výnimočnou osobou pre autorku, to bez debaty, to z toho cítiť, no autorka však onú výnimočnosť nevedela preniesť aj na čitateľov. Zrejme nechcela robiť knihu ešte osobnejšou, než je, to sa dá pochopiť. Ale takto je to polovičaté a zamýšľaný výsledok sa nedostavil, čo je škoda, lebo potenciál to malo.
Milé boli citáty/prepisy vyjadrení pani Katky v krásnom nárečí. Tie o pôvode človeka v opici nemajú chybu. Darmo, zdravý sedliacky rozum nepustí. Akosi potom človeka zamrzí, že naznačená revolta tejto múdrej panej spočívala len v odmietnutí ponúkaných peňazí a v chcení vyššej sumy za dom, z ktorého ju spolu s mamou nútili sa vysťahovať pre vznik vodnej nádrže na mieste, kde stála ich dedina.

Autorovy knížky

Lena Jakubčáková