Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie
Eduard Petiška
Kniha, seznamující s tisíciletými mýty nejstarších civilizací, je zpracována podle překladů ze starých papyrů a klínopisných záznamů a podle starověkých písemných památek. Egyptské a mezopotámské báje a pověsti, které autor poprvé vydal roku 1967 v souboru Příběhy, na které svítilo slunce, vycházejí nyní samostatně.
Přidat komentář
(SPOILER) No nevím, v té egyptské části bylo hrozně málo ponaučení nebo nějakého poselství. Když to řeknu naplno, tak mi to přijde jako snůška nesmyslů, skoro jakoby si ty obrázky vyložil někdo špatně a ten příběh měl původně znamenat něco jiného. Třeba ten, kde má prince zničit had, krokodýl nebo pes; úplně vidím ten zápis. Zrovna v tomhle příběhu nakonec moudro bylo, ale na druhou stranu mi to hodně evokuje to egyptské písmo, obrázek obrázek obrázek a zkusíme tomu dát nějaký význam a spojit to do příběhu. To není nic proti panu Petiškovi, prostě ty egyptské báje asi nejsou dobrý materiál k dalšímu zpracování.
Půjdu proti proudu. Tyhle báje mě opravdu nezaujaly. Asi je to tím, že jsem podobným příběhům už odrostla, nebo mi to jen nesedlo? Zkrátka ta egyptská část mě doslova nudila. Život se ve mně opět probral, až když jsme se přesunuli do Mezopotámie. Vše pak završil převyprávěný Epos o Gilgamešovi, který mám ráda. Možná, že kdybych sáhla po knize a nevybrala si audio verzi, tak by se dostavila nějaká katarze, ale takto jsem si celou záležitost spíš jen odbyla. A přitom Petiška je klasa. Jeho Staré řecké báje a pověsti miluju od dětství. Příběhy starého Izraele jsem četla loni a totálně mě dostaly, dokonce tak moc, že jsem si je nakonec pořídila do vlastní knihovničky. Vpravdě nevím, kde se stala chyba.
Tento druh literatury jsem milovala od dětství a pan Petiška byl můj milovaný autor. Jedním dechem jsem vždycky jeho knihy přečetla a těšila se na další. Krásné vyprávění a dokonalá exkurze do starověku.
Báje jsou docela dost zjednodušené, kniha je vhodná jenom pro základní pochopení, pokud se o egyptské mytologii chcete dozvědět víc doporučuji knihu Kouzlo boha Thovta.
Kniha je plná moc pěkných bájí a pověstí. Pro milovníky starověku naprosto ideálné. Vše je napsaná jasnou a dobře srozumitelnou formou. I dospělý si v knize to své najde.
Klobouk dolů před Eduardem Petiškou. Báje převyprávěl věrně a zároveň poeticky, krásou jazyka je to svébytné umělecké dílo. Pro popularizaci starověké slovesnosti tímhle počinem vykonal nevypověditelně mnoho.
V celku velice povedená knížka. Přestože řecké báje jsou mnohem poutavější i ty egyptské byly dost zajímavé. Jediný problém byl s mezopotámskými, který byly docela dost nezáživné.
Do této knihy jsem se pustila po řeckých bájích. Ty mě bavily daleko víc. I když v této knížce jsou informace o místech prastarých a dozajista krásných, nebyl to můj šálek kávy. Egyptolog ze mě asi už nebude:).
Štítky knihy
Egypt mýty a legendy pro děti pověsti starověk bohové pro mládež Mezopotámie báje starověký Egypt hrdinové dějiny pro děti a mládež
Autorovy další knížky
2005 | Staré řecké báje a pověsti |
1975 | Birlibán |
1996 | Alenčina čítanka |
1986 | Příběhy tisíce a jedné noci |
1987 | Anička a básnička |
Oddechovka k nedělnímu vaření a úklidu v audiu v podání Mirka Táborské.
Mýty, báje a pověsti z různých koutů světa mám ráda, ale toto zpracování a tyto báje mě příliš neoslovily.