Bajky
Ivan Andrejevič Krylov
Výbor z bajek vynikajícího ruského bajkáře Ivana Andrejeviče Krylova, který se jejich tvorbě věnoval přes čtyřicet let svého života. Ilustrace Vincenc Vingler. Obálku navrhl Jaroslav Šváb. Edice PRAMEN ČETBY sv.2.
Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 1947 , MelantrichOriginální název:
Basni, 1956
více info...
Přidat komentář
Jaká to znalost společnosti --- opravdu skvělé!!
P.S. vydání z roku 2000 je opravdu nádherně zpracované!
Krylovovy Bajky jsou prima, kdysi jsem je četl na vysoké na nějaké semináře, teď se mi dostalo do rukou to výroční vydání ELKu z 47. roku. No, překlad a přebásnění je leckde dost těžkopádný, ale učíst se to dá. Texty jsou zábavné, mnoho jich je tematicky nadčasových a aktuálních. Rozhodně nějaké vydání stojí za přečtení.
Musím se přiznat, že jsem v té změti bajek ne vždy viděl nějaké vyšší morální ponaučení a místy jsem možná s autorem i částečně polemizoval. Každopádně, s ohledem na těžkou dobu v drsném Rusku 19.století je to velmi procítěné a pokrokové myšlení, kde jsou všechny nešvary krásně zabalené do kůže zvířat protagonistů. Krylov si určitě zaslouží místo na výsluní ruské literatury. Zde pár věcí, co mě oslovilo.
"Kde sílu hloupost doprovází i dobré srdce všechno zkazí.
"Dbej na to, aby tvá slova neměla žádnou spojitost ani smysl, aby tvá řeč každou minutu přeskakovala nejmíň na pět předmětů, aby nadávky, chvála, smích, soucit, prosté vyprávění, všechno dohromady proletělo vždy kolem tvých posluchačů a abys tak nakonec jako buben zanechal po sobě v jejich uších jen rámus bez jakéhokoliv smyslu" - o politicích?
"Ochmelka, ten je všude nebezpečný"
"Snad v cizí zemi jako cizí host, vzbuzuje lenoch menší pozornost. Kdo doma si však dobyl úctu prací, pod rodnou střechu vždycky rád se vrací.
8 bodů z 10
Jedná se o sbírku 70 krátkých a čtivých bajek, které mají přiblížit realistický obraz společnosti a tehdejšího života. Já osobně bajky ani různé povídky aktivně nevyhledávám, radši si přečtu nějakou akční knížku, ale překvapivě mě čtení těchto krátkých příběhů docela bavilo. Základem bajek je alegorie, tedy zvířata jednají jako lidé. Získávají lidské vlastnosti a to jak kladné, tak i záporné.
Cílem tohoto žánru je kritika těchto nešvarů, snaha o jejich odstranění a vychovávání lidí. Většinou autor používá ironii a humor.
Zaujaly mě například bajky „Schůze“ a „Experiment“. Hlavní myšlenkou bajky Schůze je, že těm nejdůležitějším osud vybírají ostatní a z bajky Experiment plyne jednoduché poučení, že všeho moc škodí.
Knihu doporučuji těm, kteří si rádi přečtou něco malého před spaním.
Bajky Krylova si můžu přečíst kdykoliv, jsou geniální a Ivan Hálek, překladatel, má na tom lví podíl.
Mě tyto bajky zaujaly ... hlavně jak se krásně rýmovaly ...a za druhé .. o tomto autorovy jsem až do teď nevěděla .. a přitom píše dobře ...
Bajky se mi líbily. V knize se nachází 101 bajek. Bajky jsou krátké, pobavil jsem se. Knihu jsem přečetl přibližně za 2 hodiny. Kdo chce oddechové čtení a chce si odpočinout, tak tato kniha je ideální. Většinou jsem všem bajkám porozuměl, u několika bajek jsem se musel více zamyslet. :)
Autor uvádí na konci u některých bajek ponaučení a tato ponaučení jsou stále aktuální a pravdivá. V bajkách vystupují zvířata (kočky, psi, vlci, lišky, voly, želvy, myši, medvědi, mravenci aj.), stromy i věci.
Vzhledově je kniha velmi pěkná. Oceňuji i pěkné grafické zpracování, pěkné ilustrace a velká písmena. Myslím si, že kniha je také vhodná jako dárek, pokud chceme udělat někomu radost.
Citáty z knihy, které mne oslovily:
Znám spoustu lidí, kteří dlouze hledali východ z nouze, a mnoho z nich tak nalezlo za malé mnohem horší zlo.
Co doma k slávě stačí, svět ještě neomráčí.
Doplatíš víc než na morové rány, hloupému příteli i když dáš se do ochrany. To už tě nespasí, že nad tebou pak pláče.
Tuhle knížku mám doma už hooodně let, ale nikdy jsem ji nečetla. Bajky běžně nečtu. Ale musím říci, že tahle útlá a dávno napsaná knížka v sobe skrývá obrovské pravdy i pro dnešní dobu. Nedala se číst kvůli ději a nedala se "zhltnout na posezení", ale nutila k zamyšlení.
Pro mě normální knížka obsahující bajky, dlouhá je tak akorát klidně by mohla být kratší. Komu to připadá málo tak nikde není zakázáno ji přečíst třeba třikrát, když už teda nemá nic lepšího na práci.
Štítky knihy
Část díla
Autorovy další knížky
1947 | Bajky |
2001 | Tvé šedé oči se mnou všady jdou |
1976 | Člověk a stín |
2011 | Prase a jiné bajky |
1985 | Pod maskou lenosti aneb Bajky i nebajky |
Skvost, pre ktorý mám sto chutí urobiť zo seba zlodejku a sprivatizovať si knihu z knižnice. V čase boja s chorobou mi robila spoločnosť práve famózna zbierka krátkych príbehov. Pri tom množstve bájok mám pocit, že som prežila niekoľko životov. Veď aj o tom bájky sú. Začínam milovať tento žáner... Pri tých Krylovových vám prebehne celý život aj život iných, pri mnohých sa zamyslíte. Mne sa veľmi pozdával Plachty a delá, v ktorých delá vystupovali ako politici a tí, čo majú moc, zatiaľ čo plachty boli práva občanov. Delá sa vystatovali a pohŕdali plachtami, prosili vetra, aby ich zničil. A tak sa loď nepohla z miesta, mohla strieľať, koľko chcela, zničili ju ostatné a delá sa nakoniec potopili aj so svojim pohŕdavým postojom k občanom. Takto sa potopia raz všetci politici, pre ktorých sú dobrí občania len v čase volieb. Škoda, že sa nevieme preplieskať a viac si uvedomovať v praxi svoje práva.... Tiež ma zaujala bájka o priateľstve liatinového Kotla s hlineným Hrncom, ktorý vraví o nerovnosti. To by si mali čítať všetci ambiciózni ľudia, pre ktorých je manželstvo najvýnosnejším obchodom. Aby nakoniec neskončili s modrým nosom, alebo peňaženkou na franforce. Úroveň je úroveň, a chudobná/ý/í natrafí na bohaté len v rozprávke. Mňau.
:D
Krylovove bájky sú... SVETOVÉ!