Baron Trenck: Nová tvář legendy
Petra Urbanová , Petr Vachůt
![Baron Trenck: Nová tvář legendy Baron Trenck: Nová tvář legendy](https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462169/bmid_baron-trenck-nova-tvar-legendy-fK7-462169.jpg?v=1609756205)
Nejslavnější špilberský vězeň, velitel pandurů baron František Trenck, zemřel 4. října 1749. Nechal se pohřbít v hrobce kapucínského kláštera v Brně, kde se jeho tělo přirozeně mumifikovalo. Tato kniha shrnuje výsledky bádání unikátního tříletého projektu, při němž Trenckovu mumii zkoumal mezioborový tým specialistů nejmodernějšími metodami forenzní antropologie, soudního lékařství a molekulární biologie. Jednotlivé kapitoly odkrývají, co všechno se dalo zjistit o elitním vojákovi poloviny 18. století současnými vědeckými postupy a jak tyto informace posloužily při rekonstruování Trenckovy tváře i celého těla. Je nutno připomenout, že 3D rekonstrukce podoby byla jako jedna z prvních na světě vyhotovena zcela digitálně a navíc pohyblivě. Kniha vzdává čest nevšední historické osobnosti s úzkým vztahem k městu Brnu a zároveň je příkladem úspěšné spolupráce historických, přírodovědeckých a technických vědních disciplín při poznání naší minulosti.... celý text
Přidat komentář
![Madelisi Madelisi](https://www.databazeknih.cz/img/users/88_/88548/m_88548-hKN.jpg?v=1459855067)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Velmi zajímavé. Aneb jak podat výsledky vědeckého výzkumu záživně a jazykem, kterému rozumí lidé mimo úzký okruh vědy.
![Lenka4 Lenka4](https://www.databazeknih.cz/img/users/empty.jpg?v=1446561771)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Těžko říci, která část knihy je zajímavější. Z doby života barona Trencka v 18. století se skokem přeneseme do 21. století s jeho technickými vymoženostmi. Mumie posloužila skvěle k demonstraci moderních metod výzkumů. Jen doufám, že více nebude sloužit dalšímu bádání, jak autoři naznačují. František jistě nemohl tušit, jaké pestré dění kolem jeho ostatků v budoucnosti nastane, jak se zvrtne jeho touha po pokojném spočinutí u kapucínů. Snad mu tímto byly odpuštěny zlé činy a jeho kostem už bude dopřán klid.
V první části knihy se obávám že je chyba. Trenck po návratu z Ruska se zastavil přes Polsko u otce v Levoči, kam byl převelen,nikoliv už ne ve Slavonskem Brodu.
A byla to ona ta Levoča, kde se mu před několika lety narodila ta dcera, když tam byl na návštěvě opět u svého otce, a která mu po návratu domů zemřela.
Jo, a druhá chyba: On se sice snažil o audienci u Marie Terezie přes asi Kevenhülera a ten přes Karla Lotrinského, který ale nebyl manžel Marie Terezie, ale její švagr. Bratr jejího manžela Františka I.Štěpana Lotrinského.