Barchesterské věže
Anthony Trollope
Barsetské kroniky série
< 2. díl
Román anglického klasika 2. poloviny 19. století je zdánlivě idylickou, humornou burleskou z anglického maloměsta. Dějově jednoduchá kronika katedrálního městečka oplývá množstvím nejrůznějších postav a těží z prosté zápletky. Město stojí před nastolením nového biskupa, který přijíždí se svou ženou a mladým kaplanem a ti více než sám biskup pomýšlejí na ovládnutí celé diecéze pro své zájmy. Síly měří ve sporu o nového kandidáta na místo správce místního chudobince a pomocí četných intrik vítězí v tomto boji biskupova manželka. Zdánlivě malicherné maloměstské spory podávají obraz jednoho z důležitých problémů viktoriánské éry-procesu zesvětštění církve, který se dotýká nejen společenského, ale i soukromého života.... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 1986 , OdeonOriginální název:
Barchester Towers, 1857
více info...
Přidat komentář
Psychologie si zde užijete až až. Život uprostřed městské smetánky v Anglii 19. století byl plný intrik, velkomyslnosti, neukojených vášní a vypočítavé i pravé lásky. Lidé zde jsou však jako dnes - intrikářští, ušlechtilí, ambiciózní i skromní. Pro mne dosti zajímavé, psychologicky uvěřitelné, vtipné a hluboké vyprávění, tedy dosti na to, abych dočetl a nenudil se.
Druhý díl mě bavil víc a oproti seriálu ve mně vyvolával i víc emocí, dodal mi víc informací. Dokonce, což mě překvapilo, jsem s hlavním slizounem v jednu chvíli i sympatizovala.
Trollopova komedie mě ve výsledku nepobavila. Politicko náboženské změny doby jsou velmi zajímavým tématem. Jenže bez dostatečných znalostí, které mi v tomto případě scházely, a s příhlédnutím k Trollopově stylu, který je od soudobých autorů vcelku rozdílný a ne tak dobře průhledný, jsem se s příběhem pral a nedokázal si vychutnat procházky katedrálním městem. Páně Harding, starosvětský sourozenecký pár Thornových a sympatický Arabin jsou jedinými postavami, jež mi pomohly tento román projít. Jednou větou, Barchesterské věže jsou románem, do něhož jsem nedorostl a nedokázal jej patřičně ocenit. Nevadí.
Dost vtipné, jenom tak nějak abychtakřekla ukecané. Ale dobrý příběh, vtipné narážky (a co jich už neznáme, přihlížejíce k tomu, kdy román vznikal) a zajímavé postavy. Slušné čtení.
Mám anglické romány z 19. století ráda, proto jsem byla zvědavá, když jsem narazila na Anthonyho Trollopa, a musím říct, že po přečtení určitě nejsem zklamána, byť jsem ze začátku po pár stranách trošku váhala. Děj a hlavně popis postav nebo poměrů v anglikánské církvi, ve kterých se popravdě moc nevyznám, tam bylo trochu víc, což mě zaskočilo, barvitost charakterů jednotlivých postav a i samotný děj mi ale toto zaskočení vynahradily.